Arvien vairāk pētījumos par depresijas ārstēšanu ir dati par to, ka vislabākais terapijas efekts tiek panākts, apvienojot bioloģiskās ārstēšanas metodes (medikamenti – antidepresanti) ar psihoterapiju (atbalsta, ģimenes, kognitīvi biheiviorālo, psihodinamisko u.c.). Psihoterapija palīdz pacientam izprast depresijas psiholoģiskos cēloņus, tikt galā ar ikdienišķiem stresoriem, risināt savstarpējo attiecību un sociālās funkcionēšanas problēmas.
Antidepresanti
Smadzeņu ķīmija var ietekmēt cilvēka depresijas izpausmes un ārstēšanas procesu. Tāpēc ārsti var izrakstīt antidepresantus, lai palīdzētu līdzsvarot cilvēka smadzeņu ķīmiju. Šie medikamenti nav nomierinošie līdzekļi vai trankvilizatori. No tiem nevar izveidoties atkarība.
Antidepresanti var uzlabot cilvēka pašsajūtu vienas vai divu nedēļu laika pēc lietošanas uzsākšanas. Pilnās priekšrocības var netikt novērotas pirmos divus līdz trīs mēnešus. Ja pacienti jūt pavisam nelielu uzlabojumu vai vispār nejūt uzlabojumu pēc vairākām nedēļām, psihiatrs var mainīt medikamentu devu, pievienot vēl kādu vai pilnībā aizstāt ārstēšanu ar citu antidepresantu. Dažās situācijās cita veida psihotropie medikamenti var būt noderīgi. Ir svarīgi ziņot savam ārstējošajam ārstam, ja medikamenti nedarbojas vai, ja tiek piedzīvotas kādas blaknes.
Psihiatri parasti rekomendē, ka pacienti turpina lietot izrakstītos medikamentus sešus vai vairāk mēnešus pēc tam, kad simptomi ir uzlabojušies. Ilgtermiņa uzraugošā ārstēšana var būt ieteicama, lai mazinātu risku piedzīvot depresijas epizodes arī nākotnē, ja cilvēkam pastāv augstāks risks tādas piedzīvot.
Psihoterapija
Psihoterapija jeb “sarunas terapija” dažkārt tiek pielietota viena pati, lai ārstētu vieglākas depresijas formas. Vidēji smagas vai smagas depresijas gadījumos psihoterapija bieži tiek izmantota kopā ar antidepresantu lietošanu.
Ir atklāts, ka kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT) ir efektīva depresijas ārstēšanā. KBT ir terapija, kas fokusējas uz tagadnes problēmu risināšanu. Tā palīdz cilvēkiem atpazīt izkropļotas/sagrozītas domas un vēlāk mainīt savu uzvedību un domāšanu.
Psihoterapija var ietvert tikai individuālas konsultācijas, bet var iekļaut arī citus cilvēkus. Piemēram, ģimenes vai pāri var risināt grūtības savstarpējās attiecībās. Savukārt grupas terapija ietver vairākus cilvēkus ar līdzīgām grūtībām vienkopus.
Atkarībā no depresijas izteiktības pakāpes, ārstēšana var aizņemt dažas nedēļas vai daudz ilgāku laiku. Daudzos gadījumos ievērojams progress var tiek panākts 10 līdz 15 nodarbībās.