Pārlekt uz galveno saturu

Fallo tetrāde

Fallo tetrāde ir iedzimta sirdskaite, kuras gadījumā sirdī ir nepareizas 4 lietas.

Attēls
kardio
Created: 7. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 20. janvāris, 2023. gads
  •  Pulmonāla stenoze – plaušu artērijas stenoze ir sašaurinājums asiņu ceļā no sirds labās puses (labā kambara) uz plaušām;
  • Kambaru starpsienas defekts – caurums jeb defekts starp labo un kreiso sirds kambari;
  • Aorta atrodas nevis tikai virs kreisā kamabra (kā tas būtu pie normālas anatomijas), bet virs šī kambaru starpsienas defekta, tāpēc saņem asinis no abiem kambariem, un daļa  asiņu, kurās ir maz skābekļa, tiek aiznestas pa visu ķermeni;
  • Labā kambara muskulatūra ir sabiezēta, jo sirdij jāveic papildu darbs, sūknējot asinis cauri sašaurinājumam plaušu artērijā. Jo izteiktāks sašaurinājums, jo vairāk neapskābekļoto asiņu nokļūst ķermenī, un bērns izskatās zilāks.

Simptomu apraksts

Sirdskaite var manifestēties 2 veidos:
  1.  Zīdainis pakāpeniski kļūst zilāks (cianoze), un pieaug elpas trūkums. Piedzimstot bērns var būt rozā krāsā, var nebūt arī citu simptomu. Pirmo reizi bērns var palikt zils raudot vai fiziskas aktivitātes laikā;
  2.  Bērnam var būt pēkšņa zilēšanas un elpas trūkuma lēkme apmēram 4 mēnešu vecumā, var šķist, ka bērns zaudē samaņu. Šādas lēkmes parasti uznāk no rītiem pēc brokastīm.

Bērnam auskultējot krūšu kurvi, tiek saklausīts torksnis virs sirds.

Saistīto simptomu saraksts

Izmeklējumu apraksts

Lai pierādītu diagnozi, bērnam jāveic krūšukurvja rentgenogramma, elektrokardiogramma un ehokardiogrāfija. Papildus bērnam tiek mērīta skābekļa saturācija, nosakot to ar pulsa oksimetru uz pēdas vai plaukstas.

Atsevišķos gadījumos pacientam veic papildus izmeklēšanu ar datortomogrāfiju, lai precizētu sirds anatomiju. Zīdaiņiem šis izmeklējums tiek veikts īslaicīgā narkozē.

Pacientiem tiks veiktas asins analīzes, to starpā ģenētiska testēšana uz atsevišķām ģenētiskām saslimšanām, kas var kombinēties ar Fallo tetrādi. 

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Bērnam būs nepieciešama sirds operācija. Pirms operācijas reizēm būs nepieciešams lietot medikamentus, lai novērstu zilēšanas lēkmes.

Operācija 

Iespējami dažādi varianti atkarībā no bērna vecuma, sašaurinājuma pakāpes u.c. faktoriem

Šunta operācija: tā ir paliatīva (stāvokli atvieglojoša) operācija, pēc kuras vēlāk būs nepieciešama vēl cita operācija. Šajā gadījumā daļu asiņu, kuras normāli plūst uz ķermeni, novirza uz plaušām, rezultātā mazinās elpas trūkums, un bērns kļūst mazāk zils. Operāciju veic, neizmanojot mākslīgo asinsriti, un tās risks ir relatīvi mazāks. Rēta  atrodas krūšukurvja malā. Pēc operācijas būs dzirdams troksnis uz sirds sakarā ar pastiprināto asins plūsmu uz plaušām.

Mazinvazīvas, stāvokli atvieglojošas precedūras, kuru laikā tiek uz laiku uzlabota asins plūsma uz plaušām. Tās parasti iespējams veikt jaundzimušo vai zīdaiņa vecumā. Kā iespējamie varianti ir artēriālā vada stentēšana (ievietojot metāla stentu asinsvadā, kurš savieno aortu ar plaušu artēriju) vai labā kambara izejas trakta stentēšana (ievietojot metāla stentu labā kambara izejas daļā, to paplašinot).

Koriģējoša operācija: to veic mākslīgās asinsrites apstākļos, rēta atradīsies pa krūšukurvja viduslīniju. Operācijas laikā likvidē sašaurinājumu labā kambara izejas daļā un/vai plaušu artērijā un tās vārstulē, kā arī slēdz caurumu starp abiem kambariem. Pēc veiksmīgas operācijas visbiežāk nav nepieciešama papildu operācija, tomēr, bērnam augot, var būt nepieciešama atkārtota operācija vai mazinvazīva procedūra.

Pēc operācijas bērns pirmās dienas tiks ārstēts intensīvās terapijas nodaļā. Stāvoklim stabilizējoties, bērns tiks pārvests uz kardioloģijas nodaļas palātu.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Profilakse

Pēc operācijas bērnam būs regulāri jāierodas uz kontroli pie bērnu kardiologa poliklīnikā, ar laiku šīs vizītes kļūs retākas. Sasniedzot 18 gadu vecumu regulāra novērošana tiks turpināta pie pieaugušo kardiologa.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.