Miega problēmas
Miega traucējumi ir viena no biežākajām veselības problēmām gan bērniem, gan pieaugušajiem. To veidi un izpausmes ir ļoti dažādas un būtiski atšķiras atkarībā no vecuma.
“Vēl vienu pasaciņu.” “Vēl drusku padzerties.” “Vēlreiz aiziet pačurāt.” Un tā tālāk, un tā joprojām... Šādus lūgumus pirmsskolas vecuma bērni izsaka bieži, turklāt tieši vakarā, kad vajadzētu taisīties uz gultu.
Bērnam gulētiešanas laiks (patiesībā – gulēt neiešanas laiks) var pārvērsties par interesantu rotaļu, jo tas nozīmē nedalītu vecāku uzmanību. Bērnus pašus šīs „miega problēmas” netraucē, lielākās galvassāpes tiek sagādātas vecākiem. Nav tādas tabletes, kas maģiski izzudinās miega traucējumus, bet jūs varat palīdzēt bērnam uzlabot gulētiešanas paradumus, tādējādi uzlabojot gan bērna, gan arī savu naktsmieru. Jārēķinās, ka „mācīšanās aizmigt” nozīmē jaunu spēju apgūšanu, un tas prasa laiku un pacietību.
Ko darīt?
1. Vienojieties par noteikumiem un ievērojiet tos! Visiem bērna audzināšanā iesaistītajiem cilvēkiem jābūt vienisprātis, citādi atšķirīga attieksme un noteikumi tikai radīs apjukumu. Bērniem visbiežāk nav izteiktas disciplīnas izjūtas, turklāt palikt nomodā un spēlēties ir daudz interesantāk, tādēļ vecākiem jāizveido strukturēta dienaskārtība – arī gulētiešanas laiks. Šāda veida rutīna palīdz iemācīties kontrolēt savu laiku. Paredzami notikumi palīdz arī izvairīties no stresa.
2. Paskaidrojiet jaunos noteikumus bērnam. Pirms sākat mainīt gulētiešanas paradumus, pārrunājiet tos ar bērnu. Esiet noteikti un konsekventi – jau laikus informējiet, kas sagaidāms, piemēram, cik pasaciņu izlasīsiet. Sarunai nevajadzētu būt pārāk garai vai sarežģītai. Jāņem vērā, ka, iespējams, bērns protestēs, bet ignorējiet niķus un ievērojiet savus noteikumus.
3. Ieviesiet konkrētu gulētiešanas laiku. Gulētiešanas un celšanās laikam vajadzētu būt nemainīgam gan bērnudārza un skolas dienās, gan brīvdienās. Ievērojiet bērna miegainības pazīmes un rīkojieties saskaņā ar tām. Dažkārt vecāki gulētiešanas laiku nosaka agrāk nekā bērna „iekšējais pulkstenis”, tādēļ gulētiešanas laiks var sagādāt raizes.
4. Izveidojiet gulētiešanas rutīnu. Bērniem nepieciešama rutīna – paredzamas darbības, kas ļauj saprast, kas notiks tālāk. Tas palīdz izvairīties no lieka stresa. Izveidojiet nomierinošu rituālu pirms gulētiešanas, kas palīdzēs sagatavoties miegam. Piemēram – vannošanās, pidžama, dziesmiņa. Gulētiešanas rituālu sāciet vienā un tajā pašā laikā gan darba dienās, gan brīvdienās, lai neizjauktu diennakts ritmu. Pēdējām darbībām vajadzētu būt jau bērna istabā un gultiņā. Pirms miega noteikti nevajadzētu izmantot ekrānus, piemēram, televizoru, planšeti, telefonu, jo gulēt traucēs ne tikai gaisma, bet arī uzmundrinošais saturs. 5. Ignorējiet protestus pret gulētiešanu. Neiesaistieties diskusijās un nestrīdieties, jo tas tikai vēl vairāk pastiprinās gulētiešanas traucējumus. Mierīgi, bet noteikti paskaidrojiet, ka laiks iet gulēt, un turpiniet ikvakara rutīnu. 6. Izmantojiet gulētiešanas caurlaidi. Tā ir kā biļete, kas dod tiesības vienu reizi paprasīt vēl vienu pasaciņu, vēl vienu samīļošanu utt. Kad šī iespēja izmantota, caurlaidi jāatdod mammai vai tētim un jāiet gulēt. 7. Izmantojiet “aizbildināšanās metodi”. Ja bērns jūs kārtējo reizi sauc uz savu istabu, pasakiet, ka jums, piemēram, jāiznes atkritumi vai jānomazgā trauki. Jo “garlaicīgāka” un ilgāka būs nodarbe, jo lielāka iespēja, ka bērns aizmirsīs savu sākotnējo lūgumu. Daži bērni pēc laiciņa nomierināsies un aizmigs, bet citiem bērniem nepieciešama pakāpeniska pieeja: pirmajā dienā aizejiet prom uz dažām minūtēm, bet nākamajās dienās esiet prom arvien ilgāk. 8. Neieslēdziet bērnu istabā! Tas var viņu biedēt. Laikam, ko bērns pavada savā gultiņā un istabā, vajadzētu asociēties ar atpūtu un miegu, nevis sodu. 9. Piesaistiet palīgus. Bērns saprot, kā var uzvesties ar dažādiem cilvēkiem. Dažkārt mājās bērns niķojas un nevēlas iet gulēt, bet pie vecvecākiem guļ mierīgi. Ja parasti bērnu liek gulēt, piemēram, mamma, tad gulētiešanas apmācībā ir vērts iesaistīt tēti vai vecvecākus. Viņiem būs vieglāk uzstādīt jaunus noteikumus. 10. Atalgojiet bērnu par labu gulēšanu iepriekšējā naktī. Var izmantot uzlīmes, uzslavas, varbūt kādu našķi brokastīs. Ja kaut kas nav sanācis tā, kā vajag, nepieminiet to. Labāk uzmanību pievērst pozitīvajam, nevis neveiksmēm.
Gulētiešanas caurlaide ir viens no līdzekļiem, kas palīdz sakārtot ikvakara norises.
Daži bērni vakara cēlienu pārvērš rotaļā, pastāvīgi izdomājot dažādus iemeslus, lai atliktu gulētiešanu: prasa vēl vienu pasaciņu, vēl drusku padzerties, vēl vienu samīļošanos… Gulētiešanas caurlaide ir viens no līdzekļiem, kas palīdz sakārtot ikvakara norises. Tā ir līdzīga biļetei, kas dod tiesības vēl vienu reizi pasaukt vecākus vai īslaicīgi izkāpt no gultas. Kad šī vēlme ir izmantota, caurlaidi atdod mammai, tētim vai aizbildnim un ir jāiet gulēt. Caurlaide vislabāk darbojas 3-10 gadus veciem bērniem.
Daļai bērnu pietiks ar gulētiešanas caurlaidi un uzslavu, bet dažiem būs nepieciešams papildu pamudinājums. Piemēram – nākamajā rītā var izvēlēties brokastis. Vecākiem bērniem atalgojums var būt iekrāts arī ilgtermiņā – piemēram, ja bērns iepriekšējā vakarā ir labi gājis gulēt, tad no rīta saņem uzlīmīti, bet, sakrājot noteiktu skaitu uzlīmīšu, var izvēlēties kopīgu ģimenes atpūtu. Atcerieties – apbalvojumu piešķir tikai tad, ja tas ir pelnīts!
Svarīgi! Ņemiet vērā, ka gulētiešanas caurlaide darbojas tādā gadījumā, ja problēmas ir tikai vakarā uz gulētiešanas laiku. Ja bērnam ir arī citi uzvedības traucējumi, tad ar vienu pašu gulētiešanas caurlaidi līdzēts nebūs.
Miega traucējumi ir viena no biežākajām veselības problēmām gan bērniem, gan pieaugušajiem. To veidi un izpausmes ir ļoti dažādas un būtiski atšķiras atkarībā no vecuma.