Normāls miegs un miega paradumi
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Gluži tāpat kā pazīstam personīgo higiēnu, ir arī miega higiēna. To veido uzvedību un sajūtu kopums, kas veicina labu miegu un pašsajūtu dienā.
Epilepsijas un miega medicīnas centra veiktajā pētījumā [1], kurā piedalījās vairāk nekā 1000 pusaudžu, noskaidrots, ka gandrīz 40% jauniešu darba dienās guļ mazāk nekā nepieciešams atbilstoši vecumam, bet vairāk nekā puse (55%) uzskata, ka miegā pavada pārāk maz stundu. Vismaz trešdaļa pusaudžu ikdienā jūtas miegaini. Visbiežākais iemesls miega problēmām ir tieši neveselīgi miega higiēnas paradumi. Ja ir traucēts naktsmiers, piemēram, grūti aizmigt, tad pirmais, kam jāpievērš uzmanība, ir miega higiēnas uzlabošana, jo miega zāles palīdzēs tikai īsu mirkli, turklāt nenovērsīs problēmas iemeslu.
Miegs nav vienmērīgs process – naktī vairākkārt mainās gan dažādas miega fāzes, gan miega cikli.
Zelča E., Celmiņa M., Romanova A., Wojdyla J., Daugule I. Self-Assessed Sleep Quality And It Influencing Factors In Latvian Adolescents. Prezentēts 24th Congress of European Sleep Research Society (2018).
Mindell JA & Owns JA (2015). A Clinical Guide to Pediatric Sleep: Diagnosis and Management of Sleep Problems, 3rd ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins.