Kā palīdzēt bērnam veiksmīgi adaptēties skolā?
Skolas gaitu uzsākšana ir liels notikums, īpaši, ja bērns uzsāk mācības pirmajā klasē vai jaunā skolā. Uzzini, kā atbalstīt bērna veiksmīgu adaptēšanos jaunajiem apstākļiem?
Atjaunots: 29. augusts, 2024. gads
Uzsākoties mācību gadam, īpaši pirmajai klasei, bērnam ir jāpielāgojas pilnīgi jaunam režīmam un jāmācās ļoti daudz jaunu lietu. Bērnam ir jāapgūst mācīšanās process - klausīties, pierakstīt, izpildīt, atcerēties un, jo īpaši būtiski - jānostiprina sava patstāvība. Tomēr tikpat būtiska ir arī sociālā puse – bērni mācās draudzēties, iekļauties, risināt konfliktus. Atbalsts bērnam var būt nepieciešams abos aspektos.
Skolas gaitu uzsākšana no bērna prasa lielu pielāgošanos, tāpēc satraukums šajā situācijā ir pilnīgi pašsaprotams. Nozīmīgi ir izvērtēt, vai satraukums ir patīkams, jo bērns ir priecīgs par to, ka iegūs jaunus draugus, apgūs jaunas lietas u.tml., vai arī satraukuma pamatā ir bailes un trauksme, kas bērnu ietekmē negatīvi. Mazākiem bērniem stress var izpausties pat fiziski (ar galvassāpēm, vēdersāpēm). Šādā gadījumā vecākiem īpaši jāpiedomā, kā bērnu atbalstīt šajā pārmaiņu laikā.
Visbiežāk bērniem nepieciešamas vien dažas nedēļas, lai pierastu pie jaunā režīma. Taču vecākiem jābūt gataviem, ka adaptācija var prasīt arī ilgāku laiku un prasīt ne tikai ģimenes, bet arī pedagoga un pat psihologa atbalstu. Tāpēc aicinām iepazīties ar padomiem, kas palīdzēs veiksmīgi aizvadīt adaptācijas periodu, bērnam uzsākot skolas gaitas.
1. Jāgatavojas garajai distancei, nevis sprintam!
Vecākiem jābūt gataviem, ka bērnam adaptēšanās skolai var prasīt ilgāku laiku. Atkarībā no bērna, tas var notikt gandrīz nemanāmi vai prasīt atbalstu vairāku mēnešu garumā un nepieciešamību pieskatīt šo procesu visa mācību.
2. Elpojiet mierīgi!
Bērna skolas gaitu uzsākšana nereti arī vecākiem prasa mainīt savu ikdienas ritmu. Turklāt arī vecāki var līdz ar bērnu izjust satraukumu par gaidāmajām pārmaiņām. Tāpēc arī vecākiem svarīgi parūpēties par savu emocionālo līdzsvaru, lai būtu stabils atbalsts saviem bērniem.
Īpašs izaicinājums ir situācijas, kad bērnam neveicas. Ir vēlmē tūlīt mesties aizstāvēt savu bērnu. Dodiet sev laiku, lai nomierinātos un nerīkotos kādā brīdī labu nodomu vadīti, bet neapdomīgi.
3. Pārdomājiet dienas ritmu!
Saspringtākos dzīves brīžos, gan bērniem, gan arī pieaugušajiem, itin bieži zināmu mieru rada pieturēšanās pie noteiktas rutīnas. Pārdomājiet bērna dienas ritmu, lai ārpus skolai veltītā laika bērnam ir iespēja arī pienācīgi atpūsties, pavadīt laiku svaigā gaisā un noteikti pienācīgi izgulēties. Atcerieties – režīmam jākalpo mūsu ķermenim. Tāpēc, kamēr bērns ir adaptācijas sākumā, īpaši, ja ir manāmas stresa pazīmes, maziniet dzīves tempu. Iespējams tas nozīmē brīvdienās atteikties no kāda saviesīga pasākuma un nomainīt to pret mierīgu atpūtu mājās ģimenes lokā vai kopīgu pastaigu svaigā gaisā.
4. Mazāk izjautāt un vairāk klausīties!
Ļaujiet bērnam pašam jums izstāstīt par dienā piedzīvoto. Itin bieži ir novērojams, ka uzreiz iznākot no skolas, bērns nevēlēsies sīki un smalki atstāstīt pa dienu piedzīvoto, pat tad, ja diena bijusi spilgtiem iespaidiem bagāta. Tāpēc ļaujat bērnam mazliet atvilkt elpu no skolas, tad kopīgu vakariņu, pastaigas vai gluži ikdienišķas kopā būšanas laikā, bērns visticamāk pats bez izjautāšanas jums pastāstīs par aizvadīto dienu.
5. Svarīga ne tikai runāšana!
Papildinot iepriekšējo padomu, vienkārša kopā būšana – arī bez īpašām nodarbēm – ir ļoti svarīga. Esot drošā vidē, bērns nomierinās, un tas dod iespēju novērot un patiesi izprast, vai bērns jūtas labi vai ir trauksmains.
6. Meklējiet pozitīvo!
Pamanot, ka bērnu pārņēmis negatīvs satraukums, centieties atrast ko pozitīvu vai interesantu, ko sagaidīt no nākamās dienas skolā, tā novēršot domas no satraucošajām lietām un mainot fokusu uz patīkamo.
7. Alga pēc piepūles!
Centieties dienu beigt ar ko patīkamu. Piemēram, ja bērnam mācības sagādā raizes un lielu piepūli, centieties mājasdarbus paveikt drīz pēc pārrašanās mājās, neatstājot tos līdz pat gulēt iešanas laikam. Tā, pēc mājasdarbu paveikšanas, bērns var sevi atalgot ar kādu gaidītu un patīkamu nodarbi. Tāpat neaizmirstiet bērnam ik pa laikam pateikt, ka priecājaties par viņa panākumiem un redzat, cik daudz darba un enerģijas bērns iegulda skolā. Nosviniet bērna sasniegumus. Tas bērnam arī pašam liks izjust gandarījumu par sevi.
8. Dalieties ar savu bērnības pieredzi!
Redzot, ka bērns saskaras ar problēmām, dalieties ar savu skolas gadu pieredzi. Visi vecāki reizi bija bērni un noteikti skolas gados kādu reizi saskārās ar grūtībām gan mācībās, gan attiecībās ar skolasbiedriem. Pastāstiet par to savam bērnam, dalieties – kas palīdzēja jums pārvarēt grūtības. Tas palīdzēs bērnam nejusties vienam.
9. Skolotājs ir draugs un sabiedrotais!
Dariet no savas puses visu, lai sadarbība ar padagogiem veidojas uz sadarbīgas un cieņpilnas nots. Lai arī kāda satraucoša situācija ir pamudinājusi jūs vērsties pie skolotāja, uzmanieties, lai neuzsāktu cīņu vai nevadītos pēc kādiem pārsteidzīgiem pieņēmumus par pedagoga motīviem vai rīcību. Grūtību izpratnē un risināšanā vēl viena pieaugušā skatījums un atbalsts jums var būt ļoti noderīgs vai pat neatsverams.
10. Nebaidieties meklēt palīdzību!
Ja jūtat, ka skolā veidojas grūtības, ar kurām bērns nespēj tik galā arī ar vecāku un pedagogu iesaisti, nebaidieties meklēt speciālista, piemēram, psihologa palīdzību. Speciālists sniegs atbalstu un palīdzēs rasts idejas, lai grūtības atrisinātu ātrāk un efektīvāk. Turklāt jāpatur prātā – jo ātrāk problēmu sāk risināt, jo vieglāk to atrisināt!
Lielākiem bērniem skolas maiņa pielīdzināma darba nomaiņai. Ja skolu maina 7., 10. vai citā klasē, skola jau ir pazīstama un daudz svarīgāks ir tieši sociālais aspekts. Arī šajā gadījumā bērnam vai jaunietim noderēs spēcīgas “aizmugures” sajūta. Taču šādā gadījumā vecākiem jābūt piesardzīgiem ar padomu došanu, jo jaunieši tos nereti uztver saasināti un jūtas kritizēti. Esiet pacietīgi un izturieties ar izpratni, un dariet jaunietim zināmu, ka viņu atbalstāt un esat gatavi uzklausīt.
Sarežģītākas ir situācijas, kad skola mainīta, jo bērns saskāries ar kādām grūtībām. Diemžēl skolas maiņa ļoti reti ir risinājums problēmai. Tāpēc ļoti svarīgi ir censties būt objektīvam un saprast problēmas cēloņus un apzināties riskus, kāpēc problēmas varētu atkārtoties jaunajā skolā.