Redze
Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.
Afakija ir lēcas trūkums acī, kas rada lielu refrakcijas (acs staru laušana) anomāliju – augstas pakāpes tālredzību (hipermetropija).
Šāds stāvoklis, kad nav izveidojusies acs lēca, ļoti reti ir iedzimts, bet bieži saistīts ar citām iedzimtām acs patoloģijām. Parasti tāds stāvoklis ir pēc iegūtas vai iedzimtas kataraktas (lēcas apduļķojums) operācijas, kad, izņemot apduļķoto lēcu, vietā neieliek mākslīgu acs lēcu. Iedzimtas kataraktas biežums pasaulē variē no 1 līdz 15 gadījumiem uz 10000 bērnu. Latvijā gada laikā ar agrīnu iedzimtu kataraktu piedzimt 1–5 bērni. Sastop gan vienas acs, gan abu acu iedzimtu kataraktu. Iemesli var būt ģenētiskas vai pārmantotas saslimšanas, kā arī dažādu infekciju, iekaisumu vai medikamentu lietošanas sekas.
Operācija
Vienīgā kataraktas ārstēšanas metode ir operācija, kuras laikā no acs izņem apduļķoto lēcu. Pretējā gadījumā acī neiekļūst gaisma, tīklene netiek stimulēta un acī neattīstās redze, līdz ar to bērna acs būs ļoti vājredzīga vai pat neredzīga. Lai to novērstu, operācija jāveic pēc iespējas agrāk – dzīves pirmajos mēnešos.
Pieaugušiem cilvēkiem pēc apduļķotās lēcas izņemšanas acī ievieto mākslīgu acs lēcu. Ņemot vērā zīdaiņu acs anatomiskās un fizioloģiskās īpatnības, viņiem mākslīgās lēcas ievietošanu atliek uz vēlāku laiku – to nedara ātrāk par divu gadu vecumu. Tā rezultātā acs kādu laiku ir bez lēcas (afakiska), tāpēc bērnam ir ļoti augstas pakāpes tālredzība. Ja to atbilstoši nekoriģē, tīklenē neveidojas skaidrs attēls, un bērna acs ir vājredzīga.
Tātad – tikai savlaicīga kataraktas operācija un tai sekojoša redzes korekcija garantēs pietiekamu redzes funkcijas attīstību bērna acī.
Redzes korekcija
Salīdzinot ar pieauguša cilvēka acīm, zīdainim briļļu stiprums pēc kataraktas operācijas bez mākslīgās lēcas ievietošanas variē robežās no +20 līdz +25 dioptrijām. Tik stipras briļļu lēcas ir ļoti biezas un smagas, ārkārtīgi grūti būs nodrošināt zīdainim stabilu un pareizu briļļu pozīciju pret acīm, jo bērniņš ir gulošs, grozās utt.
Pie tik augstas pakāpes redzes traucējumiem kontaktlēcas nodrošina stabilāku redzes korekciju, lielāku redzeslauku un dabīgāku attēla izmēru. Kontaktlēcu stiprumu nosaka pēc speciālām pārrēķina tabulām. Jāņem vērā, ka pie tālredzības kontaktlēcas vienmēr būs stiprākas nekā brilles. Turklāt, ja acī nav dabīgās lēcas, tā nespēj fokusēt attēlu tuvumā (nav akomodācijas), un, lai to kompensētu, pie noteiktā stipruma vēl pievieno apmēram trīs dioptrijas. Rezultātā pirmo pēcoperācijas kontaktlēcu stiprums zīdainim variē atkarībā no vecuma un acs parametriem (jo mazāks bērns, jo stiprākas kontaktlēcas) – sākot no +26 līdz pat +35 dioptrijām.
Parasti visus kontaktlēcām vajadzīgos parametrus – refrakciju (acs staru laušana), radzenes izliekumu un diametru – nosaka kataraktas operācijas laikā, jo nomodā tos veikt zīdainim ir diezgan sarežģīti.
Apmēram nedēļu pēc kataraktas operācijas var sākt lietot kontaktlēcas, ja acs priekšējās daļas ir bez iekaisuma pazīmēm un acs spiediens ir normas robežās.
Pirmajā vizītē vecākiem sniedz visu vajadzīgo informāciju, viņu klātbūtnē pielaiko pirmās kontaktlēcas, novērtē lēcu pareizu pozīciju acī, stipruma atbilstību. Vecākus apmāca, kā pareizi ielikt, izņemt, uzglabāt un kopt kontaktlēcas.
Visus ārsta nozīmētos acu pilienus var lietot, neizņemot kontaktlēcas, vienīgi pirms acu ziedes lietošanas tās jāizņem no acīm.
Visām mūsdienu kontaktlēcām jāatbilst augstas skābekļa caurlaidības prasībām, īpaši tām, kas domātas zīdaiņiem, kuri vairāk nekā 50% laika pavada miegā. Tādu var nodrošināt speciālās afakiskās silikona elastomēra kontaktlēcas, kuras var nēsāt nepārtraukti pat vairākas diennaktis, kā arī silikona hidrogela kontaktlēcas, kuras drīkst nēsāt vairākas stundas pēc kārtas, tostarp periodiski iemiegot.
Šādu kontaktlēcu skābekļa caurlaidība un virsmas kvalitāte saglabājas līdz trīs mēnešiem, pēc tam tās jānomaina pret jaunām, izvērtējot, vai nav mainījusies acs un atbilstoši arī kontaktlēcu parametri –izmērs, stiprums. To nosaka kārtējā acu ārsta vizītē.
Afakisko mīksto kontaktlēcu kopšanai un uzglabāšanai jālieto atbilstoši mīksto kontaktlēcu kopšanas šķīdumi.
Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.