Asinis
Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.
Asins apmaiņas transfūzija ir procedūra, kas sevī ietver pakāpenisku, ciklisku bērna asiņu izvadīšanu un aizvietošanu ar svaigām donora asinīm.
Visbiežāk asins apmaiņas transfūziju veic izteiktas dzeltes dēļ, kuru izraisa kritiski augsts netiešā bilirubīna līmenis.Netiešais bilirubīns ir bioloģiska viela, kuras līmenis asinīs izteikti pieaug eritrocītu (sarkano asins ķermenīšu) sabrukšanas rezultātā. Jaundzimušajam kritiski augsts netiešā bilirubīna līmenis var izraisīt neatgriezenisku ļoti smagu galvas smadzeņu bojājumu – kodoldzelti, kuras sekas ir ļoti smagi neiroloģiski attīstības traucējumi. Asins apmaiņas transfūzijas mērķis ir izvadīt netiešo bilirubīnu no jaundzimušā organisma, lai neļautu tam toksiski iedarboties uz jaundzimušā smadzenēm.
Biežākie asins apmaiņas transfūzijas iemesli:
Kas ir rēzus nesaderība?
Tā var rasties, ja sievietei ar rēzus negatīvu asinsgrupu ir jaundzimušais ar rēzus pozitīvu asinsgrupu. Neliels daudzums augļa asiņu iekļūst mātes asinsritē grūtniecības laikā. Augļa asinis mātes organismā stimulē antivielu veidošanos, kas caur placentu iekļūst augļa organismā un sagrauj augļa eritrocītus (sarkanās asins šūnas). Eritrocītu bojājuma rezultātā jaundzimušajam var rasties anēmija (mazasinība) un/vai dzelte. Rēzus nesaderība parasti nerodas pirmās grūtniecības laikā. Mūsdienās rēzus nesaderība ir samērā reti Rh (D) imūnoglobulīna profilakses dēļ.
Kas ir AB0 asinsgrupu nesaderība?
Cilvēkiem ar 0 asinsgrupu asinsritē cirkulē anti A un anti B antivielas. Ja mātei ir 0 asinsgrupa, bet jaundzimušajam A vai B asinsgrupa, tad mātes antivielas, līdzīgi kā rēzus nesaderības gadījumā, var sagraut jaundzimušā eritrocītus.
Asins komponentus sagatavo asins sagatavošanas iestādēs no donoru asinīm saskaņā ar valsts likumdošanas un Eiropas direktīvu prasībām un rekomendācijām. Šajā procesā nodrošina kvalitatīvu donoru atlasi, laboratorisko izmeklēšanu un asins komponentu kvalitātes kontroli. Katru asins devu pārbauda uz B un C vīrushepatītu, HIV infekciju un sifilisu, katram donoram nosaka AB0 asinsgrupu un rēzus piederību, rēzus un Kell fenotipu, kā arī antieritrocitārās antivielas. Donora asinis ir saderinātas ar mātes un bērna asinīm, lai izvēlētos vispiemērotāko un saderīgāko devu. Donora asinis ir apstarotas.
Šo procedūru veic ārsti neonatologi, kuri savā praksē samērā bieži veic asins apmaiņas transfūzijas. Bērna stāvokli procedūras laikā mediķi stingri monitorē. Ir samērā neliela iespēja, ka asins apmaiņas transfūzija radīs nevēlamus blakusefektus.
Retos gadījumos ir aprakstīti šādi blakusefekti:
Stāvokļa pasliktināšanās riskus gan procedūras laikā, gan pēc procedūras mediķi stingri monitorē un sāk ārstēt uzreiz pēc to pamanīšanas.
Jāuzsver, ka asins apmaiņas transfūziju nolemj veikt tikai gadījumos, ja, neveicot šo procedūru, bērna veselībai draud lielāks risks par blakusefektu risku.
Ārsts lūgs bērna vecāku / likumīgo pārstāvi izlasīt šo infromāciju un parakstīt piekrišanu šīs procedūras veikšanai bērnam, vispirms pārliecinoties, ka vecāks ir sapratis, kāpēc bērnam nepieciešams veikt šo procedūru. Ārsts atbildēs uz jebkuriem jautājumiem par asins apmaiņas transfūziju.
Lai veiktu procedūru, ārsts ievada katetru centrālajā asinsvadā, visbiežāk nabas artērijā vai nabas vēnā, retāk citā centrālajā asinsvadā, piemēram,jugulārā vai femorālā vēnā. Lēni, mazās porcijās asinis izvada caur katetru ārā un tādu pašu daudzums donora asiņu ievada atpakaļ. Katrs ievades un izvades cikls ilgst vairākas minūtes. Visa asins apmaiņas transfūzijas procedūra ilgst apmēram 2-3 stundas.
Kas notiek pēc asins apmaiņas transfūzijas?
Jaundzimušais turpina atrasties jaundzimušo nodaļā, kur ārsti viņu monitorē un klīniski novēro. Asinsvadu katetrs paliek vēnā tik ilgi, līdz asins analīzes liecina, ka nebūs nepieciešama atkārtota asins apmaiņas transfūzija.
Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.
Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.