Pārlekt uz galveno saturu

Asins pagatavojumu pārliešana

Lēmumu par asins pagatavojumu pārliešanu ārsts un medicīnas māsa pieņem pēc rūpīgas risku izvērtēšanas, sniedzot pacienta vecākiem pilnīgu informāciju.

Attēls
asinis
Created: 29. jūlijs, 2022. gads
Atjaunots: 13. novembris, 2024. gads

Tāpat kā visas medicīniskās procedūras, arī asins pagatavojumu pārliešana jāveic tikai tad, ja tai ir būtisks pamatojums un nav citu iespēju. Lēmumu par asins pagatavojumu pārliešanu jūsu bērnam ārsts un medicīnas māsa pieņem pēc rūpīgas risku izvērtēšanas, sniedzot jums pilnīgu informāciju. Asins pagatavojumu pārliešanas risks jūsu bērnam tiks līdzsvarots ar riskiem, kuri iestāsies, ja to neveiks. Jūsu bērna ārsts paskaidros, kāpēc jūsu bērnam ir nepieciešama asins pagatavojumu pārliešana un kādas varētu būt iespējamās alternatīvās ārstēšanas metodes. Ārsts lūgs Jūsu piekrišanu (un nepieciešamības gadījumā arī jūsu bērna piekrišanu, ja viņš ir sasniedzis 14 gadu vecumu) asins pagatavojumu pārliešanai. Aicinām jautāt, ja ārsts to nedara.  Uzmanīgi izlasiet un sagatavojieties sarunai ar ārstu. Jūsu ārsts atbildēs uz jūsu jautājumiem un izskaidros visus aspektus. Pēc sarunas jūs varēsiet parakstīt veidlapu.

Kādus asins produktus var pārliet

Jūsu bērns saņems tikai viņam nepieciešamo asiņu daļu. Asins komponenti, kuri var tikt pārlieti, ir:

  • Eritrocītu masa - sarkanās asins šūnas, kas pārnēsā skābekli no plaušām uz visām ķermeņa daļām. Visu ķermeņa orgānu (īpaši sirds, smadzeņu un nieru) pareizai darbībai ir nepieciešams skābeklis;
  • Trombocītu masa. Trombocīti ir mazas, lipīgas šūnas, kas palīdz novērst un/vai apturēt asiņošanu;
  • Plazma ir šķidrā asins daļa, kurā ir olbaltumvielas. Šīs olbaltumvielas palīdz asinīm sarecēt. Plazmu var ievadīt vienlaicīgi ar trombocītiem, lai novērstu un/vai apturētu asiņošanu;
  • Krioprecipitāts - tas ir sagatavots no plazmas, un toizmanto asins recēšanas traucējumu ārstēšanai;
  • Produkti, kas izgatavoti no plazmas (plazmas produkti). Plazmu var izmantot, lai ražotu plazmas produktus, piemēram, imūnglobulīnus un asins reces faktorus, lai ārstētu noteiktas slimības.

Kā notiek asins komponentu sagatavošana

Latvijā asins sagatavošanu turpmākai sadalīšanai komponentos veic Valsts asinsdonoru centrs un slimnīcu asins sagatavošanas nodaļas, kuras ar visiem asins un asins komponentu sagatavošanai nepieciešamiem materiāliem nodrošina Valsts asinsdonoru centrs. Asinis brīvprātīgi ziedo Latvijā reģistrētie iedzīvotāji – veselie cilvēki. Visiem donoriem pirms asins ziedošanas tiek uzdoti jautājumi par veselību, ceļošanu un sociālo vēsturi. Tas paredzēts, lai veiktu donoru atlasi un ziedotās asinis būtu pēc iespējas drošākas.

Ziedotās asinis tiek testētas uz dažādām slimībām. Ja rodas kāda problēma un donoram vairs nav atļauts ziedot asinis, tas tiek reģistrēts informācijas sistēmā, ar kuru strādā visi asins sagatavotāji. Asinis, kas neiztur pārbaudes kritērijus, tiek utilizētas.

Asinis sadala asins komponentos un asins komponentus var papildus apstrādāt, piemēram, apstarot, lai sagatavotu atbilstoši bērna vajadzībām. Apstarot var eritrocītu masu, trombocītu masu, un to veic stingri pēc indikācijām. Apstarotus asins komponentus pielieto, piemēram, jaundzimušajiem ar zemu dzimšanas svaru (zem 1200 g); slimniekiem smagu, iedzimtu vai kombinētu imūnās sistēmas darbības problēmu gadījumos u.c. 

Gandrīz visos eritrocītu masas pārliešanas gadījumos veic asins saderības testus, lai piemeklētu pacienta asinīm maksimāli atbilstošu asins komponentu. No pacienta ņem asins paraugu, lai veiktu saderības testu - pacienta asins paraugu, salīdzinot ar eritrocītu masas konkrētu devu.

Vai jūs varat ziedot savas asinis savam bērnam?

Nē. Tas ir bieži uzdots jautājums, taču tam, kāpēc tas netiek darīts, ir pamatoti iemesli. Pēc asins pagatavojumu pārliešanas no radiniekiem palielinās dažu veidu nopietnu reakciju risks. Labāk ir izvairīties no šī riska.

Kā jūs varat kļūt par asins donoru?

Valsts mērogā bērnu ārstēšanai tiek izmantotas tūkstošiem asins vienību gadā. Ja vēlaties palīdzēt citiem, kļūstot par asins donoru, aicinām apmeklēt Valsts asins donoru centra vietni www.vadc.gov.lv, kur Jūs varēsiet uzzināt par asins ziedošanas vietām, donoru atlases kritērijiem u.c. jautājumiem.

Kāpēc to izmanto

Lielākā daļa bērnu labi kompensē mērena asins daudzuma zaudēšanu. Zaudēto šķidrumu var aizstāt ar citiem šķidrumiem. Dažu nākamo nedēļu laikā ķermenis ražo jaunas sarkanās asins šūnas, lai aizstātu pazudušās. Ja tiek zaudēts lielāks asiņu daudzums, asins pagatavojumu pārliešana ir labākais veids, kā ātri aizstāt asinis. Asins pagatavojumu pārliešanu var veikt, lai aizstātu asinis, kas zaudētas ķirurģiskā operācijā vai pēc smagiem negadījumiem, vai arī tās var izmantot, lai ārstētu anēmiju (sarkano asins šūnu trūkumu), ko izraisa ķermeņa nespēja izveidot pietiekami daudz darbojošos asins šūnu. Dažas medicīniskās procedūras vai operācijas nevar droši veikt bez asins pagatavojumu pārliešanas.

Jaundzimušajiem bērniem bieži rodas anēmija (ir samazināts sarkano asins šūnu skaits), īpaši, ja bērni ir dzimuši priekšlaicīgi vai trombocitopēnija (zems trombocītu skaits asinīs). Tas var notikt arī citu medicīnisku problēmu dēļ, kā arī, ja nepieciešams liels asins analīžu skaits, lai sekotu līdzi ārstēšanas progresam. Ja Jūsu bērnam nepieciešama operācija, var būt nepieciešama asins pagatavojumu pārliešana, lai aizstātu operācijas laikā zaudētās asinis.

Kādi ir riski

Asins pagatavojumu pārliešana ir droša. Pastāv ļoti mazs risks, ka asins pagatavojumu pārliešana pasliktinās jūsu bērna veselības stāvokli. Viens no svarīgākajiem veidiem, kā pārliecināties par drošu asins pagatavojumu pārliešanu, ir rūpīgi sekot, ka jūsu bērns saņem pareizās asinis. Tādēļ darbinieki pārbaudīs Jūsu bērna identitāti gan tad, kad viņi ņem asins paraugus, gan pirms asins pārliešanas. Šī iemesla dēļ ir svarīgi, lai jūsu bērns nēsātu identifikācijas aproci vai jaundzimušajiem būtu aproce, kas ir piestiprināta pie bērna inkubatora vai gultiņas. Ja esat kopā ar bērnu, jums var lūgt apstiprināt arī viņa vārdu un dzimšanas datumu. Aicinām atgādināt medicīnas māsai vai ārstam, lai Jums to pajautātu, ja tas vēl nav izdarīts.  

Ja kāda iemesla dēļ nolemjat mainīt bērna vārdu vai tad, kad jaundzimušais saņem savu vārdu un uzvārdu, ir svarīgi pateikt par to savam ārstam vai medicīnas māsai, lai varētu atjaunināt bērna medicīnisko dokumentāciju.

Kā tiek kontrolēta asins pagatavojumu drošība

Asins sagatavošana un pārliešana Latvijā atbilst Eiropas kvalitātes un pacientu drošības standartiem un apstiprinātām medicīniskām tehnoloģijām, maksimāli standartizējot procesus un datu apstrādi, ievērojot Starptautiskos standartus asins komponentu etiķetēšanai (tādējādi arī identifikācijai un izsekojamībai), katru reizi testējot katru asins donāciju un donoru, uzturot nepieciešamu asins paraugu arhīvu utt., lai samazinātu riskus līdz pieņemamam līmenim.

Salīdzinot ar citiem ikdienas riskiem, varbūtība inficēties ar asins pagatavojumu pārliešanu ir ļoti maza. Visi asins donori ir bezatlīdzības brīvprātīgie, un vīrusu infekciju risks ir gandrīz likvidēts rūpīgas donoru atlases un testēšanas rezultātā. Piemēram, tiek aprēķināts, ka saslimt ar B hepatītu pēc asins pagatavojumu pārliešanas var mazāk nekā 1 reizi no 1,3 miljoniem asins ziedojumu. Lai to aplūkotu perspektīvā: cilvēki daudz biežāk cieš no incidentiem ar gāzi, ugunsgrēkiem, sprādzieniem, ceļu satiksmes negadījumiem, nevis no asins pagatavojumu pārliešanas.[1]

Tomēr asins pārliešanai vienmēr ir zināms risks. Latvijā nav tik daudz asins pagatavojumu pārliešanas statistikas datu, tāpēc risku novērtēšanai izmantota citu valstu statistiku. Piemēram, pēc Kanādas [2] datiem, risks ar asins pārliešanu pārnest infekciju ir:

  • Cilvēka imūndeficīta vīrusam (HIV) - 1 no 21 miljona asins devu;
  • C hepatītam - 1 no 13 miljoniem;
  • B hepatītam - 1 no 1,7 miljoniem;
  • Rietumnīlas vīrusam - mazāk nekā 1 no 1 miljona.

Ja Jums ir vēl kādi jautājumi, droši uzdodiet tos Jūsu bērna ārstam vai medicīnas māsai, un katrs no viņiem atbildēs atbilstoši savai kompetencei.

Kā sagatavoties

Ko var darīt, lai pirms operācijas mazinātu jūsu bērna nepieciešamību pēc asins pagatavojumiem:

  • Palīdziet bērnam ēst sabalansētu uzturu dažas nedēļas pirms operācijas;
  • Jūsu bērnam var būt nepieciešams paaugstināt dzelzs līmeni - jautājiet padomu sava bērna ārstam vai medicīnas māsai, it īpaši, ja zināt, ka jūsu bērnam agrāk ir bijis zems dzelzs līmenis asinīs;
  • Ja jūsu bērns lieto asins šķidrinošus vai pretiekaisuma līdzekļus, šo zāļu lietošanas pārtraukšana var samazināt asiņošanas daudzumu operācijas laikā vai pēc tās, tomēr jautāt sava bērna ārstam vai medicīnas  māsai, vai ir droši pārtraukt šo zāļu lietošanu pirms operācijas. Aicinām atcerēties, ka Jūsu bērna drošībai šo lēmumu var pieņemt tikai kvalificēts medicīnas speciālists – jūsu bērna ārsts.

Kas ir sagaidāms

Asins pagatavojumu pārliešana parasti tiek veikta caur mazu caurulīti tieši vēnā. Katras pārliešanas laiks ir atkarīgs no dažādiem faktoriem. Par to vairāk Jums pastāstīs bērna ārsts vai māsa. Jūsu bērnam ārstēšanas laikā var būt nepieciešama vairāku asins pagatavojumu devu pārliešana.

Lielākā daļa bērnu pārliešanas laikā nejūt izmaiņas savā pašsajūtā. Tomēr dažiem bērniem var rasties neliels drudzis, drebuļi vai izsitumi. Tas parasti notiek vieglas reakcijas vai alerģijas dēļ, un šīs izmaiņas pašsajūtā ir viegli ārstējamas ar medikamentiem vai lēnāk pārlejot asins pagatavojumus.

Jūsu bērns tiks rūpīgi uzraudzīts pirms asins pārliešanas, tās laikā un pēc tās. Smagas reakcijas saistībā ar asins pagatavojumu pārliešanu notiek ārkārtīgi reti. Medicīnas personāls apmācīts reakcijas atpazīt un ārstēt. Ja jūsu bērns asins pagatavojumu pārliešanas laikā vai pēc tās jūtas slikti, aicinām nekavējoties informēt medicīnas māsu vai ārstu.

Jūsu bērns, iespējams, baidās no adatām, uztraucas, redzot asinis, vai viņam ir bijusi slikta pieredze saistībā ar iepriekšējo asins pagatavojumu pārliešanu. Aicinām pastāstīt savam ārstam vai medicīnas māsai par jebkādām bažām, kas jums vai jūsu bērnam varētu būt. Mūsu slimnīcas speciālisti labprāt veltīs laiku, lai individuāli apspriestu jebkuras šaubas vai ar procedūru saistīto jautājumu.

Informatīvie materiāli

Asinis

Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.

Tēma

Asinis

Asinis ir veidotas no asins šūnām un plazmas. Tās plūst pa asinsvadiem, kas ir sirds un asinsvadu sistēmas sastāvdaļa. Tieši asinis ķermenim piegādā skābekli un barības vielas.