Pārlekt uz galveno saturu

Rehabilitācija bērniem ar greizo pēdu

Kad neonatologs, vecāki, ģimenes ārsts vai jebkurš cits speciālists pamana bērnam pēdas deformāciju, nepieciešama ortopēda konsultācija, lai pārliecināties, kāda terapija konkrētajā gadījumā būs vajadzīga.

Attēls
pēdas
Created: 20. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 4. janvāris, 2023. gads

Ja pēda viegli padodas korekcijai (speciālists spēj nopozicionēt pēdu pareizā stāvoklī bez piepūles), tad visdrīzāk pietiks ar pēdas muskuļu saudzīgu stiepšanu vairākas reizes dienā. Fizioterapeits ierādīs, kā to pareizi veikt. Speciālists var ieteikt lietot ortozi, kas palīdzēs pēdu noturēt pareizā pozīcijā.

Attēls
Greizās pēdas
Greizo pēdu veidi

Ja pēda ir stīva un to nav iespējams viegli novietot pareizā pozīcijā, tad ortopēds ārstēšanu veiks pēc Ponseti metodes. Šī metode sastāv no diviem etapiem – pirmajā tiek veikta koriģējoša ģipsēšana, kuras laikā deformētās pēdiņas pakāpeniski atliec pareizā stāvoklī. Šis etaps ilgst 4–6 nedēļas.

Bērna aprūpe šajā periodā

  • Jāpievērš uzmanība pirkstu krāsai, temperatūrai. Ja pirksti un/vai āda virs ģipša kļūst zilgana vai bāla, auksta, tad, iespējams, ģipsis ir pārāk ciešs, un nepieciešams to nomainīt;
  • Nemitriniet ģipsi. Sekojiet līdzi, lai ģipsis nekļūst slapjš autiņbikšu maiņas laikā;
  • Bērna vannošana šajā laikā nav iespējama. Var veikt aptīrīšanu ar mitrām salvetēm un sausu dvieli;
  • Ģipša stāvoklis: tam nav jāslīd no kājas nost, nav jārotē. Ja ģipša beigās neredzat bērna pirkstus vai pamanāt, ka āda zem ģipša ož, vērsieties pie ģimenes ārsta vai ārstējošā ortopēdija.

Pēc ģipsēšanas seko otrais etaps – ortožu valkāšana. Ortozes parasti valkā trīs mēnešus 23 stundas diennaktī. Pēc tam ortozes valkā 12–14 stundas diennaktī – bērna gulēšanas laikā līdz aptuveni trīs gadu vecumam.

Attēls
Greizo pēdu ortoze

Ieteikumi vecākiem

  • Pirmo reizi ortozi nevelciet pirms gulētiešanas. Nomodā ir vieglāk novērst bērna uzmanību, iztēloties, ka tā ir kāda spēle;
  • Lietojot ortozi, vienmēr bērnam kājās velciet kokvilnas zeķes. Āda tajās labāk elpos;
  • Pārliecinieties, ka pēda ir dziļi apavā, papēdis atbalstās pret zoli, un pēda neatrodas uz pirkstgala;
  • Visiem pirkstiem jābūt taisniem, nav jāatrodas citam virs cita.

Pārējā laikā bērns veic visas parastās aktivitātes. Tāpat var būt nepieciešamas fizioterapeita nodarbības, ortopēds vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts izvērtēs to nepieciešamību.

 

Pat koriģētas greizās pēdas mēdz atkal sākt deformēties. Dažkārt būs nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, ar tai sekojošu ortožu valkāšanu un rehabilitāciju.

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Rehabilitācija

Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.