Pārlekt uz galveno saturu

Rehabilitācija bērniem ar mugurkaulāja šķeltni zīdaiņa periodā

Vairumam bērnu ar mugurkaulāja šķeltni ir pazemināts muskulatūras tonuss un ierobežota spēja kustināt kājas, tādēļ kustību attīstība noritēs daudz gausāk nekā viņu vienaudžiem.

Attēls
mugurkauls
Created: 3. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 29. novembris, 2022. gads

Lai sekmētu bērna attīstību, būs nepieciešami regulāri rehabilitācijas pasākumi. Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts ieteiks piemērotāko – tās var būt nodarbības pie fizioterapeita, ergoterapeita, iespējams, bērnam būs nepieciešamas ortozes. Rehabilitācijas speciālisti ieteiks arī aktivitātes, ko var veikt mājās – sākotnēji tie būs uzdevumi, kas iemācīti jaundzimušo nodaļā, bet pakāpeniski tiks pievienotas jaunas aktivitātes.

Tā kā jušana un kustības kājās un dažkārt arī rumpī ir traucētas, tad jau no pirmajām dzīves dienām jārūpējas, lai neizveidojas locītavu kustību apjoma ierobežojums jeb kontraktūra, deformācijas un izgulējumi, kas vēlāk būs nozīmīgs šķērslis, lai bērns varētu atrasties vertikālā pozīcijā.

Kā sagatavoties

  • Vienmēr sekojiet, lai bērna poza būtu simetriska. Ja bērniņš ir “sašķiebies”, tad izmantojiet sarullētu dvielīti vai pakaviņu, lai noturētu viņu taisnā pozā. Regulāri mainiet pozīcijas;
  • 2–3 reizes dienā saudzīgi izkustiniet bērna kājiņas tā, kā to ierādījis fizioterapeits;
  • Pēc iespējas biežāk lieciet bērniņu uz vēdera. Tas palīdzēs stiprināt kakla un muguras muskuļus un rūpēsies, lai neveidotos saliektas gūžas. Mazulim būs vieglāk, ja viņa krūtis atbalstīsiet ar sarullētu dvielīti. Ja bērnam poza uz vēdera it nemaz nepatīk, tad variet viņu pārlikt pār savām kājām. Sekojiet, lai bērna kājas nebūtu izvērstas – gūžām un celīšiem jāatrodas uz vienas līnijas;
Attēls
Spina_bifida_bērns uz vēdera
Attēls
Spina_bifida_bērns uz vēdera
  • Ja mazulis guļ uz muguras, tad sekojiet, lai kājas nebūtu pārlieku izvērstas – gūžām un celīšiem jāatrodas uz vienas līnijas. Variet ap bērna kājiņām novietot sarullētu dvielīti vai pakaviņu tā, lai celīši “nekristu” uz sāniem;
  • Katru dienu pārbaudiet, vai uz ādas neveidojas apsārtums, kas vēlāk var pārvērsties izgulējuma brūcē. Īpaši pievērsiet uzmanību krustu un papēžu rajonam, kā arī tām ķermeņa daļām, uz kurām velkat ortozes.

Pareiza poza un kontraktūru profilakse būs jāveic visas dzīves garumā, tādēļ jau no mazotnes ieviesiet šīs aktivitātes kā ikdienas pasākumus, lai bērns pierod un iespēju robežās arī līdzdarbojas, tā atvieglojot jums rūpes un pieaugot varētu uzņemties lielāku atbildību par savu veselību.

Saistītās diagnozes

Saistītās ārstu specialitātes

Tēma

Rehabilitācija

Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.