Rehabilitācija
Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.
Gūžas locītavas displāzija ir gūžas locītavas attīstības traucējumi, kas liek gūžas locītavas kauliem veidot savstarpēju neatbilstību.
Gūžas locītavas displāzija ir gūžas locītavas attīstības traucējumi, kas liek gūžas locītavas kauliem veidot savstarpēju neatbilstību. Šo traucējumu iespaidā bērnam attīstās gūžas locītavas nestabilitāte, pamežģījums vai pilnīgs mežģījums.
Terapija ir atkarīga no bērna vecuma un gūžu stāvokļa. Daudziem bērniem ir fizioloģiski nenobriedušas gūžiņas, kas parasti stabilizējas 2–3 mēnešu laikā, un speciāla ārstēšana nav nepieciešama. Lai palīdzētu gūžiņām nobriest, ārsts nozīmē fizioterapeita konsultāciju, lai apgūtu, kā pareizāk veikt bērna ikdienas aprūpi un palīdzētu gūžiņām nobriest. Dažiem bērniem konstatē gūžu displāziju, un tad ir nepieciešama specifiska ārstēšana.
Ja gūžu displāzija konstatēta līdz sešu mēnešu vecumam, tad ārstēšanā izmantos abdukcijas sistēmu, kas palīdz gūžiņas noturēt izvērstā stāvoklī jeb abdukcijā. Šim nolūkam izmanto speciālas abdukcijas bikses jeb Pavļika kāpšļus. Sākotnēji tos jāvalkā 23 stundas diennaktī, vēlāk šo laiku samazina – speciālists ieteiks konkrētu valkāšanas režīmu.
Attēlā Pavļika kāpšļi
Attēlā abdukcijas ortoze
Bērna barošana var likties izaicinājums, bet šeit ir dažādas pozas, kurās var pozicionēt bērnu. Ikdienā mainiet puses, lai pēc iespējas saglabātu bērna muskuļu tonusa simetriju.
Attēlā barošanas pozas
Attēlā barošanas poza sēdus
Attēlā barošanas poza pussēdus
Attēlā barošanas poza guļus uz sāna
Ja gūžu displāzija atklāta pēc sešu mēnešu vecuma, tad ārstēšana būs sarežģītāka. Dažos gadījumos būs nepieciešama slēgtā redukcijas (repozīcijas) procedūra – gūžas locītavas pamežģījuma korekcija, kas notiek vispārējā anestēzijā. Pēc tam bērnu pozicionē speciālā ģipša ortozē, ko vēlāk aizvieto ar abdukcijas ortozi. Pārejot uz daļējo ortozes lietošanas režīmu (mazāk par 24 stundām) un saņemot ortopēda atļauju, var apmeklēt fizioterapeita nodarbības, kuras nozīmē fizikālās un rehabilitācijas medicīnas (FRM) ārsts. Nodarbību mērķis ir pasīvi izstrādāt kustības kāju locītavās, lai pēc imobilizācijas noņemšanas bērns varētu apgūt savam vecumam atbilstošas aktivitātes. Vecāki tiek apmācīti patstāvīgi veikt vingrojumus ar bērnu mājās, lai integrētu tos ikdienas aktivitātēs katru dienu.
Ja konservatīvā terapija nedod rezultātu, tad ortopēds lems par ķirurģiskās operācijas nepieciešamību un veidu. Pēc ķirurģiskas terapijas imobilizācijai izmanto iepriekš minēto ģipša ortozi ortopēda un FRM ārsta uzraudzībā. Paralēli notiek nodarbības pie fizioterapeita pasīvā kustību apjoma izstrādei. Kad gūžas locītavu stāvoklis to atļauj, var veikt pakāpenisku vertikalizāciju (sākumā ortozē, vēlāk bez tās).
Attēlā ģipša ortoze
Pēc ortopēdiskās operācijas bērnam būs nepieciešama ambulatorā un/vai stacionārā rehabilitācija. To intensitāti un saņemšanas veidu novērtēs fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts.
Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.