Pārlekt uz galveno saturu

Vidusauss operācijas

Vidusauss ir struktūra galvaskausā, kuru veido bungdobums un aizauss paugurs.

Attēls
bērna auss
Created: 27. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Vidusauss ir struktūra galvaskausā, kuru veido bungdobums un aizauss paugurs. Ja šajās struktūrās ir saslimšana – parasti strutaina infekcija vai holesteatoma (veidojums, kas bojā blakus esošos audus) –, kas draud ar komplikācijām neārstēšanas gadījumā, tiek veikta šo struktūru atvēršana un tīrīšana, kā arī struktūru atjaunošana iespēju robežās.

Kāpēc to izmanto

Ja vidusauss struktūrās ir saslimšana, kas var novest pie komplikācijām vai jau ir radušās komplikācijas, veic vidusauss atvēršanu un tīrīšanu.

Vidusausij vajadzētu būt slēgtai no apkārtējās vides, tāpēc gadījumos, ja tā ir savienota, piemēram, bungplēvītē ir caurums (perforācija), to slēdz. Ja bungplēvītē ir caurums, svarīgi izvairīties no ūdens iekļūšanas ausī, proti, katru reizi, ejot vannā, dušā, peldoties, ļoti svarīgi ielikt ausī aizsargu, kas neļauj ūdenim nokļūt vidusausī. Ja ūdens iekļūst vidusausī, pastāv liela varbūtība, ka attīstīsies strutains iekaisums. Lai auss nav pastāvīgi jāsargā no ūdens, nepieciešams veikt bungplēvītes cauruma slēgšanu – timpanoplastiku. Pēc šīs operācijas arī uzlabosies dzirde.

Vidusausī ir dzirdes kauliņi. Ja šos kauliņus skārusi saslimšana un tie slikti funkcionē, iespējama dzirdes kauliņu nomaiņa – protezēšana. Arī pēc šīs operācijas uzlabojas dzirde.

Kādi ir riski

Vidusauss ir sarežģītākais kauls cilvēka organismā. Šīs struktūras neatrodas taisnās plaknēs, bungdobums ir aptuveni 1 m3 liels, tāpēc visas vidusauss struktūras ir mazas un ārsts operāciju veic ar mikroinstrumentiem, skatoties mikroskopā. Tuvu vidusauss struktūrām atrodas iekšējā auss (dzirdes uztveres, līdzsvara orgāns), aiz smalkas kaula plāksnes atrodas galvas smadzenes, galvaskausā esošie asinsvadi. Caur vidusausi iet sejas nervs, kas atbildīgs par sejas muskuļu kustināšanu.

Visas šīs blakus esošās struktūras iespējams ievainot operācijas laikā. Mūsdienās, operācijas veicot ar mikroskopa palīdzību, šo struktūru ievainošana ir mazāk iespējama, bet, ja tas notiek, ievainojumi ir nelieli un pārejoši. Lielāka varbūtība tās ievainot ir gadījumos, kad ir izmainīta anatomija – bērns jau piedzimis ar atšķirīgām vidusauss struktūrām, tās attīstījušās atšķirīgi vai arī vidusausi ietekmējušas izmaiņas dzīves laikā. Ievainojumu iespējamība pastāv arī gadījumos, ja ir izteikts iekaisums, no iekaisuma cietuši audi un/vai kauls. Tas var radīt struktūru izmaiņas, kas ļoti apgrūtina operācijas norisi.

Kā sagatavoties

  • Pirms operācijas īpaša sagatavošanās nav nepieciešama.
  • Svarīgi, lai pirms operācijas nebūtu akūtas elpceļu vīrusinfekcijas, kas izpaužas ar iesnām un klepu, jo tas pasliktinās operācijas iznākumu.
  • Pirms operācijas svarīgi atbrīvot auss rajonu no matiem, tos stingri sapinot vai pie friziera nogriežot pavisam īsus.

Kas ir sagaidāms

Vidusauss operācijas notiek pilnā narkozē. Tā kā auss ejā, vidusausī ir maz vietas un apkārt atrodas svarīgas struktūras, operācijas ir sarežģītas, smalkas un ilgstošas. Vienkāršākas operācijas aizņem aptuveni 1–2 stundas, sarežģītākas – 3– 4 stundas.

  • Pēc operācijas ausī ir tampons, kas operācijā skartās struktūras notur savā vietā, jo  lielākā daļa atjaunoto struktūru stāv kā “kāršu namiņš”, tās ir savienotas, novietotas cita virs citas, proti, šajās operācijās nekas netiek salīmēts vai sašūts, tikai atbalstīts cits pret citu.
  • Pēc operācijas var būt slikta dūša, vemšana, kas saistīta gan ar reakciju uz narkozē izmantotiem medikamentiem, gan iekšējās auss – līdzsvara orgāna – kairinājumu. Šīs sūdzības parasti pāriet vienas dienas laikā.
  • Pēc operācijas var būt troksnis ausī, tas ir pārejošs.
  • Pēc operācijas svarīgi izvairīties no gaisa spiediena uz vidusausi. Tas nozīmē, ka nevajadzētu stipri šņaukt degunu, šķaudīt ar atvērtu muti, celt smagumus, jo gaiss iet caur dzirdes cauruli un izjauc atjaunoto struktūru savienojumus. Dzirdes caurules ietekmi pacienti parasti apzinās, kad viņiem aizkrīt ausis lidojuma laikā, lidmašīnai paceļoties un nolaižoties.
  • Pēc operācijas auss ejā nedrīkst iekļūt ūdens, tas var izraisīt strutainu infekciju. Tas jāievēro tik ilgi, kamēr LOR speciālists pasaka, ka drīkst mitrināt ausi. Katra saslimšana ir atšķirīga, tāpēc atšķiras arī laiks, cik ilgi nedrīkst pieļaut ūdens iekļūšanu ausī. Ir situācijas, kad auss jāsargā no ūdens visu mūžu.

Rezultāti

Šīs operācijas rezultāti nekad nav simtprocentīgi, jo nepieciešama vesela dzirdes caurule, vesela deguna un rīkles gļotāda, lai vidusauss “strādātu” pareizi. Ja šīs struktūras nav veselas, operācijas rezultāts nebūs simtprocentīgs.

  • 85–98% gadījumu pasaulē timpanoplastika norit veiksmīgi.
  • Holesteatomas atkārtošanos biežāk novēro bērniem. Holesteatomas atkārtošanās iespējamība ir 5–54 %.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.