Onkoloģija
Onkoloģija medicīnas nozare, kas nodarbojas ar ļaundabīgu un labdabīgu veidojumu jeb audzēju pētniecību, identificēšanu un ārstēšanu.
Akūta mieloleikoze jeb akūta mieloīda leikēmija (AML) ir ļaundabīga asinis ražojošās sistēmas jeb asinsrades sistēmas saslimšana. Tā veidojas kaulu smadzenēs- vietā, kurā notiek asins šūnu atjaunošanās.
Normā asins šūnu atjaunošanās un vairošanās notiek līdzsvarā ar veco asins šūnu bojāeju vai organisma nepieciešamības pēc asins šūnu papildinājuma- jaunās asins šūnas veidojas tikai tik daudz, cik nepieciešams, 1) lai aizvietotu vecās, bojāgājušās šūnas un, 2) lai sniegtu papildus imūno aizsardzību infekcijas gadījumā (baltās asins šūnas). Jaunās, negatavās asins šūnas nobriešanas process līdz gatavai asins šūnai ir samērā sarežģīts un notiek tai izejot vairākas attīstības stadijas. AML gadījumā šis process ir traucēts un notiek nekontrolēti: baltās asins šūnas ( leikocīti) vairs nenobriest līdz funkcionējošām, gatavām šūnām, bet turpina strauji un nevajadzīgi vairoties. Pamazām tās, aizņemot visu vietu kaulu smadzenēs, neļauj attīstīties visām citām, veselajām asins šūnām ( veselie leikocīti, eritrocīti un trombocīti), kādēļ to rezerves organismā pamazām izsīkst. Rezultātā rodas mazasinība, palielinās asiņošanas un infekciju risks - bieži šīs ir pirmās novērotās leikēmijas izpausmes. Tā kā AML jau no paša slimības sākuma skar visu organismu, jo no kaulu smadzenēm kopā ar asinīm tiek iznesta uz limfātiskiem audiem un visiem citiem orgāniem, tad leikēmiju arī apzīmē kā ļaundabīgas, visa organisma, sistēmu saslimšanas.
Akūtai mieloleikozei (AML) raksturīgās slimības izpausmes (simptomi) parasti attīstās dažu nedēļu laikā, leikēmijas šūnām izplatoties kaulu smadzenēs un citos orgānos. Leikēmijas šūnas, nekontrolēti vairojoties, kaulu smadzenēs aizvien vairāk nomāc normālo asins šūnu atjaunošanos jeb asinsradi līdz organismā sāk pietrūkt praktiski visu veselo asins šūnu veidi. Šis asinsrades izsīkums redzams ne vien izmaiņās asins analīzēs, bet rada arī dažādas sūdzības.
Ļoti bieži novērotās sūdzības (ir vairāk kā 60 % leikozes slimnieku):
Bieži līdz mēreni bieži novērotas sūdzības (ir 20- 60 % leikozes slimnieku):
Reti novērotas sūdzības ( ir mazāk par 20 % leikozes slimnieku):
AML izpausmes katram pacientam individuāli var būt ļoti atšķirīgas un dažādi izteiktas. Dažiem pacientiem simptomu ir maz un leikēmija tiek atklāta nejauši izdarot rutīnas asins analīzes. Tajā pašā laikā viena vai vairāku iepriekš uzskaitīto simptomu esamība nenozīmē, ka to iemesls ir leikēmija. Daudzi no šiem simptomiem novērojami arī pie citām, mazāk nopietnām saslimšanām, kurām nav nekādā saistībā ar leikēmiju. Lūdzu, konsultējieties ar ārstu, ja pamanījāt kādu no aprakstītajiem simptomiem Jūsu bērnam.
Akūta mieloleikoze (AML) aiz akūtas limfoleikozes ir otra biežākā leikoze bērnu un pusaudžu vecumā, tā sastāda 20 % no visām leikēmijām un ~ 4,5% no visām onkoloģiskajām saslimšanām šajā vecuma grupā. Ik gadu Latvijā ar AML saslims 2-3 bērnu un pusaudžu. Ar AML var saslimt jebkurā vecumā- biežāk to novēro pieaugušiem, bet bērna vecumā biežāk slimo zīdaiņi un mazi bērni līdz 2 gadu vecumam. Mazliet biežāk slimo zēni, nekā meitenes.
Akūtas mieloleikozes (AML) rašanās cēloņi līdz šim vēl nav līdz galam noskaidroti. Ir zināms, ka AML veidojas ļaundabīgi pārveidojoties mieloīdās rindas priekšteču šūnai (visbiežak granulocītu vai monocītu priekštecim), kuras pamatā ir kļūdu rašanās šūnas ģenētiskajā materiālā. Tomēr lielākajā daļā gadījumu paliek neskaidrs, kāpēc šīs kļūdas ģenētiskajā materiālā rodas un, kāpēc tās dažiem bērniem izraisa saslimšanu, bet citiem nē. Ir skaidrs, ka leikozes gadījumājānotiek vairākām būtiskām mutācijām ģenētiskajā materiālā. Ir novērots, ka bērniem un pusaudžiem, kuriem ir iegūts vai iedzimts imunitātes defekts vai hromosomu izmaiņas (piemēram, Dauna sindroms, Fankoni anemija) ir lielāks risks saslimt ar AML. Arī bērnu vai vecāku pakļautībai radioaktīvam starojumam vai Rentgena stariem, noteiktām ķīmiskām vielām un medikamentiem, smēķēšanai un alkohola lietošanai, iespējams, arī noteiktu vīrusu infekcijām, ir nozīme AML attīstībā.
Iedzimtības jeb ģenētiskie faktori
Citi faktori Ir virkne citu vides faktoru, kas identificēti epidemioloģiskos pētījumos, tomēr to nozīme leikēmiju attīstībā tiek vēl diskutēta. Pēc būtības epidemioloģiski pētījumi analizē noteiktu sabiedrību kopumā, tādēļ pēc tajos izdarītajiem secinājumiem nevar spriest par katru individuālo pacientu. Sekojošais izklāsts apkopo diskutētos vides ietekmes faktorus akūtas mieloleikozes attīstībā:
Ja ārstam, pamatojoties uz slimības attīstības vēsturi, sūdzībām un bērna apskates laikā novēroto klīnisko ainu, rodas aizdomas, ka bērnam varētu būt leikoze, šīs diagnozes pierādīšanai vai atspēkošanai jāizdara, pirmkārt, plašas asins analīzes. Bieži jau asins parauga apskatē mikroskopā (asins iztriepe) un pēc asins šūnu izmērīšanas un izskaitīšanas speciālā aparātā (plūsmas citometrā) var atklāt leikozes šūnas (blastus), tomēr, lai pilnīgi precizētu leikozes veidu, ir jāizdara kaulu smadzeņu analīzes (kaulu smadzeņu punkcijas biopsija). Šī precizēšana ir ļoti būtiska, jo nosaka turpmāko ārstēšanu.
AML bērniem tiek vienmēr ārstēta vadoties pēc starptautiskiem terapijas protokoliem. Šādi terapijas protokoli tiek veidoti, nepārtraukti uzlaboti un pārbaudīti, sadarbojoties un ar pieredzi apmainoties specializētiem leikozes ārstēšanas centriem visā pasaulē - t.s. starptautiskos multicentru pētījumos. To mērķis ir nemitējoties turpināt meklēt labākas, efektīvākas un mazāk kaitīgas vēža ārstēšanas iespējas.
Tā kā AML nav viendabīga saslimšana, bet aptver vairākas AML formas, arī ārstēšana nevar būt visām leikozes formām vienāda.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka šī informācija un ieteikumi ir vispārināti. Tādēļ, atkarībā no gadījuma konteksta un sarežģītības, var nebūt pilnīgi attiecināma uz katra individuālā pacienta situāciju. Ārstējošais ārsts var sniegt vispilnīgāko informāciju par par Jūsu bērnam nepieciešamo ārstēšanu un tālāko rīcības plānu.
Onkoloģija medicīnas nozare, kas nodarbojas ar ļaundabīgu un labdabīgu veidojumu jeb audzēju pētniecību, identificēšanu un ārstēšanu.