Pārlekt uz galveno saturu

Akūta sensoneirāla vājdzirdība

Akūta sensoneirāla vājdzirdība ir pēkšņs dzirdes zudums ar vienu ausi iekšējās auss līmenī.

Attēls
vajdzirdiba
Created: 6. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 17. novembris, 2022. gads

Iemesls parasti nav skaidrs. Vēlams vērsties pie LOR speciālista pēc iespējas ātrāk, lai, lietojot medikamentus, būtu lielāka varbūt atjaunot dzirdi normālā līmenī. Ņemot vērā, ka iemesls nav zināms, ārstēšana ir nespecifiska.

Simptomu apraksts

Pēkšņs dzirdes zudums ar vienu ausi. Visbiežāk tas notiek, pieceļoties no rīta. Var būt pavadoši simptomi – pilnuma sajūta ausī, slikta dūša, troksnis ausī (tinnitus).

Cēloņi

Varbūtējie iemesli – vīrusinfekcija, iekšējās auss apasiņošanas problēmas, dzirdes zudumu izraisoši (ototoksiski) medikamenti, cukura diabēts, galvas trauma, autoimūnas saslimšanas (kad organisma šūnas vēršas pašas pret sevi), neiroloģiskas saslimšanas, piemēram, multiplā skleroze.

Izmeklējumu apraksts

Otoskopija – ārējās auss ejas un bungādiņas apskate ar auss spoguli.

Audiogramma – mēra dzirdes slieksni. Šajā gadījumā jābūt dzirdes pasliktinājumam vairāk par 30 dB trīs secīgās frekvencēs.

Izmeklēšana ar kamertoņiem.

Līdzsvara testi, ja ir sūdzības par galvas reiboni.

Ambulatori var nosūtīt uz magnētisko rezonansi, lai izslēgtu akustisku neirinomu (nervu audu labdabīgs audzējs).

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana jāuzsāk pēc iespējas ātrāk – pirmajās dienās.

Pielieto kortikosteroīdus, kas samazina iekaisumu un tūsku iekšējās auss sensorajās šūnās. Šīs zāles var lietot gan intravenozi sistēmas veidā, gan tablešu veidā.

Ja ārstēšanu nepielieto, tas nenozīmē, ka dzirde neatgriezīsies. Aptuveni pusei pacientu dzirde atgriežas normas līmenī vai tuvu tam arī bez ārstēšanas.

Ja ārstēšanu pielieto, tas nenozīmē, ka dzirde atjaunosies. Bet ir novērota lielāka varbūtība, ka dzirde atgriezīsies normas līmenī, īpaši tad, ja ārstēšanu uzsāk pēc iespējas ātrāk.

Papildus kortikosteroīdiem var izmantot galvas smadzeņu asinsriti uzlabojošus medikamentus, B grupas vitamīnus, barokameru.

Ja dzirdes zudumu izsauc pamatsaslimšana, tad nepieciešams ārstēt to.

Profilakse

Izvairīties no ototoksisku medikamentu lietošanas. Ārstēt hroniskās saslimšanas.

Speciālisti, pie kā vērsties

Ja dzirde neatjaunojas, nepieciešams psihologa atbalsts, uzsākot dzirdes aparāta lietošanu, lai iedrošinātu bērnu pieņemt jauno situāciju.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Dzirde

Dzirde ir viena no būtiskākajām cilvēka maņām.