Pārlekt uz galveno saturu

Alerģija pret govs piena olbaltumu (GPOA)

Govs piena olbaltuma alerģija (GPOA) ir organisma paaugstināta jutība pret vienu vai vairākiem govs piena olbaltumiem.

Attēls
piena alergija
Created: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 16. maijs, 2023. gads

Šīs olbaltumvielas ir sūkalu alergēni (alfa-laktalbumīns, beta-laktoglobulīns) un/vai kazeīns. Visbiežāk tā sākas pirmajā dzīves gadā un lielākajai daļai bērnu pāriet līdz 3-5 gadu vecumam. Zīdaiņiem, kuri saņem tikai mātes pienu, šāda alerģija rodas retāk.

Simptomu apraksts

Govs piena alerģija var būt:

  • tūlītēja - izpausmes parādās dažu minūšu līdz 2 stundu laikā. Simptomi: akūta nātrene, nieze, tūska, vemšana, sāpes vēderā, apgrūtināta elpošana, sēkšana, klepus, iesnas. Smagākās GPOA izpausmes ir anafilakse un anafilaktisks šoks;
  • vēlīna - simptomi visbiežāk parādās vairāku stundu vai dienu laikā. Novēro niezošus izsitumus, atopiskā dermatīta uzliesmojumu, dažādus gremošanas traucējumus. Izplātītākie gremošanas traucējumi ir šķidra vēdera izeja (dažreiz ar gļotu vai asins piejaukumu), aizcietējumi, sāpes vēderā, atgrūšana, atteikšanās no ēšanas, kolikas, samazināts svars.

Izmeklējumu apraksts

Anamnēze jeb pacienta stāsts. Tā ir vissvarīgākā diagnostikas daļa. Jau sarunas laikā mēdz būt saprotams, vai pacientam ir GPOA un kāda veida tā ir (tūlītēja vai vēlīna). Atbilstoši tam tiek izvēlētas diagnostikas un ārstēšanas metodes.

Balstoties uz jūsu stāstu, individuāli nozīmē ādas testus, kā arī nosaka specifisku IgE antivielu pret pienu vai govs piena molekulāros alergēnus. Lai saprastu, vai drīkst ēst govs pienu un tā produktus, taisa pārtikas provokācijas testu. To veic mājās vai slimnīcā. Šo testu taisa arī tad, lai saprastu, vai GPOA ir pārgājusi. Pārtikas provokācijas testu nozīmē ārstējošais ārsts individuāli katram pacientam.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Vienīgā zināmā GPOA ārstēšanas metode ir izslēgšanas diēta. Tas nozīmē, ka ir jāatsakās no govs piena un tā produktiem. Diētu iesaka individuāli. Ik pēc 6-12 mēnešiem nepieciešams pārbaudīt, vai diēta jāturpina, jo lielākai daļai bērnu GPOA pāriet jau agrā bērnībā. Dažiem nepieciešama stingra izslēgšanas diēta – vajadzēs lasīt arī produktu sastāvu. Piens var slēpties daudzu produktu sastāvā. Vieglākos gadījumos ārsts var atļaut dažu (piemēram, krāsnī ceptu) govs piena produktu lietošanu. Ja GPOA izpaužas ar dzīvībai bīstamiem simptomiem (anafilakse, anafilaktisks šoks), vienmēr jānēsā līdzi adrenalīna autoinjektors (speciālā šļirce). Tas ir dzīvību glābjošs medikaments smagas alerģiskas reakcijas gadījumā.

Govs pienam ir krustotas alerģiskas reakcijas ar soju, kazas, aitas un citu zīdītāju pieniem. Tādēļ visbiežāk GPOA gadījumā nepieciešams izslēgt no uztura arī šos pārtikas produktus. Iespējamas krustotas reakcijas arī ar liellopu gaļu, tāpēc ārsts var ieteikt neēst arī to.

Bērniem, kas saņem mākslīgos maisījumus, GPOA gadījumā nepieciešami augstas pakāpes hidrolizēti maisījumi vai aminoskābju maisījumi. Hipoalergēni maisījumi (apzīmēti ar burtiem HA) un bezlaktozes maisījumi GPOA gadījumā neder. Uzmanību – svarīgi nejaukt GPOA ar laktozes nepanesību! Laktozes nepanesība ir fermenta laktāzes trūkums zarnās. Tā parasti izpaužas ar šķidru vēdera izeju, vēdera pūšanos pēc govs piena produktu lietošanas. Tad drīkst ēst bezlaktozes piena produktus – un viss ir kārtībā. Cilvēki ar GPOA nedrīkst lietot uzturā arī bezlaktozes produktus.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Alerģijas

Alerģija ir pastiprināta cilvēka imūnsistēmas reakcija uz citādi nekaitīgiem vides faktoriem jeb alergēniem.