Pārlekt uz galveno saturu

Arahnoidāla cista

Arahnoidālas cistas ir dobumi, kas pildīti ar smadzeņu šķidrumu (likvoru), un to sienu veido smadzeņu arahnoidālais apvalks.

Attēls
smadzenes
Created: 1. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 12. decembris, 2022. gads

Galvas un muguras smadzenes klāj trīs apvalki – vistuvāk smadzenēm ir asinsvadu apvalks, tad seko plīvurapvalks jeb arahnoidālais apvalks, kas nesatur asinsvadus un apņem smadzenes, un visbeidzot – cietais smadzeņu apvalks. Lielākā daļa no šīm cistām atrodamas galvas smadzenēs, ļoti reti – muguras smadzenēs.

Ir divu veidu arahnoidālas cistas:

  • Primāras cistas, kas bērnam ir jau kopš dzimšanas. Tas ir visizplatītākais veids;
  • Sekundāras arahnoidālas cistas var attīstīties pēc galvas traumas vai smadzeņu operācijas.

Simptomu apraksts

Dažiem bērniem ar arahnoidālu cistu dzīves laikā nav nekādu simptomu. Lielākajai daļai cilvēku, kuriem izpaužas simptomi, tie parādās pirms 20 gadu vecuma, lai gan  tie var sākties jau pirms viena gada vecuma.

Atkarībā no cistu atrašanās vietas un lieluma tās var izraisīt plašu simptomu klāstu.

Cēloņi

Arahnoidāla cista ir iedzimts veidojums, kas attīstās, sašķeļoties arahnoidālajam apvalkam attīstības laikā, un satur šķidrumu.

Tās veido apmēram 1% no smadzeņu tilpumprocesiem un zēniem ir sastopamas četras reizes biežāk nekā meitenēm.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Pārsvarā arahnoidālas cistas ir asimptomātiskas, tas ir, nerada simptomus un tiek atklātas, veicot MR vai DT kāda cita iemesla dēļ. Lielākajai daļai ārstēšana nav nepieciešama. Ja cista rada simptomus, tad var būt nepieciešama operācija:

  • Cistas šuntēšana (mazas caurulītes ievietošana cistā), un šķidruma novadīšana uz kādu citu ķermeņa daļu, piemēram, uz vēdera dobumu.
  • Cistas endoskopiska atvēršana.