Pārlekt uz galveno saturu

Atkarība

Atkarība ir piespiedu vēlēšanās pēc noteiktām vielām un/vai uzvedības veidiem, kas uz laiku samazina negatīvās izjūtas vai izraisa vēlamās sajūtas.

Attēls
atkaribas
Created: 28. aprīlis, 2022. gads
Atjaunots: 18. janvāris, 2023. gads

Šī uzvedība tiek piekopta, lai gan vēlāk rada negatīvas sekas pašam lietotājam vai citām personām. Atkarība kā slimība neveidojas uzreiz, vienā dienā. Tā veidojas pakāpeniski, notiekot izmaiņām cilvēka smadzeņu šūnās, kā rezultātā cilvēks zaudē spēju kontrolēt vielu vai procesu lietošanu, pat apzinoties lietošanas negatīvās sekas (veselības, sociālās un juridiskās). To, vai un cik ātri cilvēks kļūst atkarīgs no noteiktu vielu vai procesu lietošanas, nosaka ļoti daudz dažādu faktoru. Katram cilvēkam tas var būt ļoti individuāli, tāpēc šajā ziņā neviens nevar paļauties uz citu cilvēku pieredzi, jo, kas vienam cilvēkam var būt tikai kā vienreizējs eksperiments vai īslaicīga aizraušanās, tas citam cilvēkam var beigties ar atkarību visas dzīves garumā.

Attēls
atkarības veidošanās

Atkarība kā slimība ir ļoti bīstama, jo tā negatīvi ietekmē praktiski visas cilvēka dzīves jomas (attiecības ar draugiem un ģimenes locekļiem, lietotāja fizisko un garīgo veselību, mācību panākumus skolā, konkurētspēju darba tirgū u.c.). Cilvēku ar atkarības problēmām dzīves kvalitāte parasti ir zema, bet dažādu emocionālu traucējumu, paškaitējošas uzvedības, pašnāvību, sodāmības un mirstības risks ir ļoti augsts.

Atkarību veidi

Pastāv dažādi atkarību veidi un to dalījumu veidi, bet vienkāršākais atkarību dalījuma veids ir to dalījums divās lielās grupās:

  • Vielu atkarības jeb atkarība no dažādām vielām, piemēram, tabakas, alkohola, narkotiskajām vielām, medikamentiem u.c.;
  • Procesu atkarības jeb atkarība no dažādiem procesiem, piemēram, no viedierīču lietošanas (datora, mobilā telefona), datorspēlēm, azartspēlēm u.c.

Psihoaktīvo vielu grupas

Attēls
psihoaktīvo vielu grupas

    Simptomu apraksts

    Lai arī atkarības var būt dažādas, visiem atkarību veidiem  kopīgas ir 4 pazīmes:

    1. Kontroles zaudēšana: cilvēks vairs nespēj kontrolēt atkarību izraisošo vielu jeb lietošanas procesu, laiku, biežumu un daudzumu;
    2. Noliegums: atkarīgs cilvēks visbiežāk atsakās atzīt problēmu un viņam nav nekādas motivācijas to risināt. Šis ir viens no būtiskākajiem posmiem ārstēšanas procesa uzsākšanā, jo nav iespējams risināt atkarības problēmas, ja cilvēks neatzīst, ka ir kļuvis atkarīgs;
    3. Nepārvarama tieksme: nepārvarama, spēcīga, uzmācīga tieksme atgriezties pie noteiktās vielas/procesa lietošanas. Dažādiem atkarības veidiem veidojas spilgtāk vai vājāk izteikta tieksme, kas izveidojas un nostiprinās dažādos laika periodos un var būt gan psiholoģiska, gan fiziska;
    4. Bio-psiho-sociālas problēmas: jebkura atkarība rada problēmas visās cilvēka dzīves sfērās. Garīgā līmenī tā var izpausties kā vērtību deviācija, ideālu un normu maiņa, “aizliegtā” izpratnes nobīde. Fiziskā līmenī – kā veselības pasliktināšanās, izskata izmaiņas u.c. Starppersonu līmenī – kā attiecību pasliktināšanās vai pārtraukšana ar draugiem, ģimenes locekļiem, paziņām u.c. Psiholoģiskā līmenī – kā personības rakstura un komunikācijas stila izmaiņas, pašdestrukcija, izmaiņas kognitīvajos procesos – domāšanā, atmiņā u.c.

    Cilvēkiem, kuriem ir nosliece uz atkarībām, nereti viens atkarības veids var nomainīt citu, vai arī –  var veidoties atkarība no vairākām vielām un/vai procesiem.

    Cēloņi

    Atkarība ir biopsihosociāla slimība, kas nozīmē, ka tās pamatā ir trīs faktori:

    • Bioloģiskie faktori: nelabvēlīga iedzimtība, galvas smadzeņu patoloģija, somatiskas vai psihiskas saslimšanas esamība, vielu panesamība;
    • Psiholoģiskie faktori: zems pašvērtējums, vāja paškontrole, saskarsmes grūtības, mērķtiecības trūkums, nespēja pretoties vides spiedienam u.c.;
    • Sociālie faktori: attiecību problēmas ģimenē un/vai skolā, atkarības problēmas ģimenē, vielu pieejamība, kontakti ar atkarīgajiem vienaudžiem, iecietīga attieksme pret psihoaktīvo vielu lietošanu sabiedrībā u.c.

    Saistītās ārstu specialitātes

    Informatīvie materiāli

    Alkohols

    legāls, iegādāšanās un lietošana atļauta no 18 gadu vecuma.

    Smēķēšana

    Smēķēšana ir sabiedrībā pieņemta atkarība un pilngadīgiem cilvēkiem likumīga, kas to padara vēl bīstamāku. Smēķētāji bieži jūt apkārtējo spiedienu turpināt šo ieradumu, jo parasti šis process saistīts ar socializēšanos ar citiem smēķēšanas laikā.

    Amfetamīns

    Amfetamīns parasti ir balts, pelēks, dzeltenīgs vai sārts pulveris vai arī plastilīnam līdzīga viela, ko sauc par bāzi.

    Heroīns

    Heroīns ir ļoti destruktīva un atkarību izraisoša narkotiska viela.

    Inhalanti

    Inhalanti ir organiskie šķīdinātāji: līme, gaisa atsvaidzinātāji, benzīns.

    Kokaīns

    Kokaīns parasti ir balta pulvera veidā, un to pārdod gramos. To var iegūt kristālu veidā kā akmeni, ko biežāk dēvē par kreku

    Kreks

    Kreka kokaīns ir spēcīga atkarību izraisoša stimulējoša narkotika, ko ražo no kokas auga lapām.

    Marihuāna

    Marihuāna ir mūsdienās jauniešu vidū visplašāk lietotā narkotika.

    Ecstasy / MDMA

    Apzīmējums MDMA norāda uz vielas ķīmisko sastāvu, bet to bieži sauc arī par ecstasy vai molly.

    Saistītas tēmas

    Atkarības

    Ir tādas vielas, kas ietekmē mūsu smadzeņu darbību un izmaina pašsajūtu.  Atkarīgs cilvēks vairs nespēj kontrolēt apreibinošo vielu lietošanu.

    Mentālā veselība

    Mentālo veselību raksturo dažādi dzīves aspekti un svarīgi pievērst uzmanību tiem visiem, lai saprastu, vai jūtamies apmierināti ar savu ikdienu.

    Apakštēma

    Vielu atkarības

    Atkarība no dažādām vielām, piemēram, tabakas, alkohola, narkotiskajām vielām, medikamentiem u.c.