Created: 17. oktobris, 2022. gads
Atjaunots: 16. februāris, 2023. gads
Šobrīd ir pazīstami dažādi Hemophilus influenzae baktēriju veidi - tās savā uzbuvē var būt ar polisaharīdu kapsulu vai bez tās. Bīstamākā ir B tipa Hemophilus influenza baktērija, kas ir nozīmīga invazīvu jeb visa organisma un normā sterilu vietu infekciju izraisītāja. Savukārt pārējās Hemophilus influenzae baktērijas parasti netiek tipētas, tāpēc tās dēvē par netipētajām Hemophilus influenzae bakterijām (Hemophilus species). Tās parasti neizraisa smagas invazīvas saslimšanas. Netipētās Hempohilus influenzae ir iemesls augšējo elpceļu slimībām - vidusauss iekaisumam, deguna blakusdobuma iekaisumiem. Tās var izraisīt sabiedrībā iegūtu pneimoniju, kā arī personām ar hroniskām obstruktīvām plaušu slimībām - slimības paasinājumus.
B tipa hemofīlās nūjiņas vienīgais rezervuārs ir cilvēks. Cilvēki var nēsāt baktēriju degunā vai rīklē bez jebkādiem slimības simptomiem vairākas nedēļas vai mēnešus. Baktēriju transmisija jeb nodošana notiek gaisa pilienu ceļā - klepojot vai šķaudot, vai pēc tieša kontakta ar inficētas vai kolonizētas personas elpceļu sekrētiem.
HiB izraisītās invazīvās slimības:
Meningīts ir galvas smadzeņu apvalku iekaisums, kas var izpausties ar drudzi, spēcīgām galvassāpēm, vemšanu, apziņas traucējumiem, krampjiem. Slimības gaita ir strauja, ar smagiem nervu sistēmas bojājumiem, kas var komplicēties ar elpošanas apstāšanos. 20 % gadījumu novēro šoku, koagulācijas traucējumus un hemorāģiskus izsitumus uz ādas. Slimības ārstēšana vienmēr notiek stacionārā. Ārstēšanā izmanto antibiotikas, taču arī veiksmīgas terapijas gadījumā 4-5 % gadījumu var attīstīties tādas komplikācijas kā kurlums un citi paliekoši CNS bojājumi. Mirstība HiB meningīta gadījumā sasniedz 5 %.
Epiglotīts ir dzīvību apdraudoša saslimšana, kuras rezultātā attīstās epiglotis (uzbalsenis) un apkārtējo audu bakteriāls iekaisums, kas izraisa pacientam rīšanas un elpošanas grūtības. Biežāk slimo bērni 4 - 7 gadu vecumā, taču var slimot arī mazāka vecuma bērni. Slimības sākums parasti ir straujš ar drudzi, sāpēm kaklā, skaļu un izmainītu elpošanu, un siekalošanos. Slimībai progresējot iespējama nosmakšana elpceļu nosprostošanās tūskas un iekaisuma dēļ. Šī saslimšana uzskatāma par smagu un dzīvību apdraudošu, kas prasa nekavējošu operatīvu elpceļu caurlaidības nodrošināšanu (intubāciju vai traheotomiju) un antibiotiku intravenozu saņemšanu.
Pneimonija, kuru izraisa HiB, 50 % gadījumu norit ar šķidruma uzkrāšanos pleiras dobumā, kad būs nepieciešama arī ķirurģiska terapija, papildus pneimoniju mazinošai antibakteriālai terapijai. Apmēram ceturtā daļa pacientu cieš arī no meningīta un epiglotīta. Bieži attīstās sirds somiņas iekaisums (perikardīts), ar sekojošu sirds mazspēju.
Invazīvas HiB infekcijas risks ir augsts:
- bērniem zem 5 gadu vecuma;
- personām ar funkcionālu vai anatomisku liesas funkciju traucējumiem;
- personām ar HIV infekciju;
- personām ar primāru humorālu imūndeficītu, komplementa sistēmas deficītu;
- personām pēc hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas;
- personām pēc ķīmijterapijas vai staru terapijas malignitātes dēļ.
Pirms vakcinācijas uzsākšanas pret HiB, HiB izraisītas invazīvas saslimšanas bija viens no biežākajiem smagu infekciju iemesliem bērniem vecumā līdz 5 gadiem (34 bērni no 100 000 ASV). Šobrīd, pateicoties vakcinācijai pret HiB, saslimstība ar B tipa hemofīlās nūjiņas izraisītām infekcijām ir sastopama reti.