Balsenes trauma
Tā ir ļoti reta trauma, jo balseni aizsargā apakšžoklis un atslēgas kauli. Var izpausties kā balss un elpošanas traucējumi.
Atjaunots: 30. novembris, 2022. gads
Elpošanas traucējumi var būt dzīvību apdraudoši, tāpēc 24 stundas pēc traumas pacientiem jāpaliek medicīnas personāla uzraudzībā, jo audu pēctraumatiskā reakcija var neizpausties uzreiz.
Simptomu apraksts
Traumas var būt neasas vai asas – caurejošas.
Asas traumas bērniem sastopamas ļoti reti, tās rada naža dūriens, šāviens.
Pārsvarā ir neasas jeb trulas traumas. Tās rezultātā balsenes audos var rasties tūska, asinsizplūdums (hematoma) ar draudošu elpceļu nosprostojumu. Pie smagākas traumas var plīst balsenes skrimšļi vai tikt ievainots nervs, kas nodrošina balssaišu kustības.
Tipiskie simptomi ir balss piesmakums, balsenes sāpes, apgrūtināta elpošana, rīšanas traucējumi un klepus ar asins piejaukumu.
Var būt arī tādi simptomi kā asins spļaušana, balsenes skrimšļu pārvietošanās (dislokācija), kakla mīksto ausu tūska – cieta, mīksta.
Cēloņi
Neasas traumas rodas braucējiem, kā arī sporta vai fiziska uzbrukuma rezultātā. Parasti pie traumām apakšžoklis un atslēgas kauls aizsargā balseni, bet trauma rodas, ja galva ir atliekta atpakaļ. Biežāk šādas traumas piedzīvo tie, kas pārvietojas ar velosipēdu, motociklu un citiem transporta līdzekļiem.
Bērniem šīs traumas novēro retāk nekā pieaugušajiem, jo balsene ir dziļāk paslēpta kaklā, arī skrimšļi bērniem ir elastīgāki.
Ārstniecība, simptomu mazināšana
Vieglākos gadījumos – 24 stundu novērošana slimnīcā. Smagākos gadījos nepieciešams veikt intubāciju, traheostomiju, ķirurģisku ārstēšanu atkarībā no lūzuma lokalizācijas un smaguma pakāpes. Ja ir aizdomas par kakla skriemeļu traumu, jālieto kakla fiksators jeb cietā apkakle.
Profilakse
Nebūt pārgalvīgam. Trenēties, būt sportiski labi attīstītam.
Speciālisti, pie kā vērsties
Ja bojāti kakla skriemeļi, nepieciešama traumatologa palīdzība. Ja draud elpceļu nosprostojums, iesaistīsies reanimatologs.