Besta slimība parasti sākas jau bērnībā, retākos gadījumos – pusaudžu vecumā. Piedzimstot bērnam redzes funkcijas nav traucētas, tomēr, slimībai progresējot, redze pakāpeniski kļūst sliktāka. Sākotnēji Besta slimībai ir asimptomātiskā previteliformā stadija. Slimībai progresējot, attīstās olas dzeltenumam līdzīga (viteliforma) izskata bojājums.
1. attēls. Besta slimība – olas dzeltenumam līdzīgā bojājuma stadija.
Ar laiku šis bojājums kļūst neviendabīgs, tā izskats mainās, līdz iegūst ”olu kulteņa” izskatu. Besta slimības sākuma stadijās redzes asums ir normāls, vairumā gadījumu slimnieks pat nejūt saslimšanas progresēšanu. Slimības gala stadijās tīklenē ir redzams ar dzeltenīgu šķidrumu pildīts pūslis, kas beigās plīst. Šim pūslim plīstot, tīklenē paliek rēta. Šī rēta neļauj veidoties kvalitatīvam attēlam tīklenē, centrālais redzes asums ir izteikti samazināts. Citi simptomi, kas sastopami pie šīs saslimšanas, ir krāsu redzes traucējumi, līniju un attēlu kropļošanās, kā arī tumsas redzes traucējumi. Ļoti retos gadījumos nav nekādu jūtamu slimības izpausmju.
2. attēls. Besta slimības progresēšana laika gaitā. Acs dibena izskata pārmaiņas salīdzinājumā ar OCT izmeklējumiem.
a – asimptomātiskā stadija.
b – olas dzeltenuma jeb viteliformā stadija. OCT izmeklējumā ir redzams, ka tīklenē sāk krāties šķidrums.
c – makulas bojājums maina krāsu, tajā parādās atrofiskas zonas. OCT izmeklējumā redzams, ka šķidrums tīklenē ir būtiski pieaudzis.
d – makulā veidojas olas kultenim līdzīga aina. OCT izmeklējumā redzama šķidruma uzsūkšanās un rētošanās sākšanās.
e – makulas atrofijas stadija. Tīklenes centrālajā zonā veidojas liels, atrofisks perēklis. OCT redzamas makulas izmaiņas pēc šķidruma uzsūkšanās.