Slimību izraisa mutācija („kļūda”, „bojājums”) gēnā. Mūsu gēni ir veidoti no DNS, kas satur „instrukcijas” par dažādu olbaltumvielu veidošanu organismā, tajā skaitā par speciālām olbaltumvielām, kas spēj saturēt kopā visus ādas slāņus.
Gēnu mutācija nozīmē, ka ir izmainīts konkrēts gēns un „bojājumi” ir nemainīgi. Šādas gēnu mutācijas izraisa ģenētiskas saslimšanas, piemēram, bullozo epidermolīzi. BE gadījumā gēnu mutācijas nosaka nepareizas olbaltumvielas sintēze vai arī šīs olbaltumvielas trūkums, kas noved pie ļoti trauslas ādas veidošanās.
Katrai personai ar BE gēnu pārī ir divas izmainītu gēnu kopijas (tās tiek iegūtas pa vienai no katra vecāka). Atkarībā no tā, vai ir „bojāts” viens vai abi gēnu pāri, slimībai ir dominantā vai recesīvā forma.
Ko nozīmē dominanta vai recesīva slimības pārmantošana?
BE var būt pārmantota pēc dominantā tipa, ja ir tikai viena „bojāta” gēna kopija no viena vecāka, vai recesīvā tipa, kad abiem gēniem vienā pārī jābūt „bojātiem” – šajā gadījumā „bojātie” gēni katrs nāk no sava vecāka. Dominantā tipa gadījumā parasti viens no vecākiem ir šī gēna nēsātājs un pats slimo ar BE, tāpēc ir 50% iespējamība, ka slimību nodos saviem bērniem. Dominantā tipa BE parasti noris vieglāk nekā recesīvā tipa saslimšana.
Recesīva BE tipa gadījumā mutētie gēni ir pārmantoti pa vienam no katra vecāka. Iespēja, ka bērnam attīstīsies BE, ir 25%. Šāda mazuļa, kas cieš no recesīvā BE slimības tipa, piedzimšana parasti ir negaidīta, jo abi vecāki var būt gēna nēsātāji bez slimības simptomiem. Recesīvā BE parasti norit ar smagāku slimības gaitu.
BE var rasties arī spontānas mutācijas rezultātā, proti, neviens no vecākiem nav „bojātā” gēna nēsātājs, bet gēna spontāna mutācija var notikt spermatozoīdā vai olšūnā pirms apaugļošanās. Ļoti reti smaga BE forma var attīstīties iegūtas autoimūnas saslimšanas rezultātā, kad organisms izveido antivielas, kas pašas „uzbrūk” organisma olbaltumvielām.