Pārlekt uz galveno saturu

Citomegalovīrusa infekcija

Citomegalovīruss (CMV) ir herpes vīrusu grupai piederīgs vīruss, kurš vairumam cilvēku pirmreizējas vai atkārtotas   inficēšanās gadījumā neizraisa saslimšanas simptomus.

Attēls
vīrusi
Created: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 30. novembris, 2022. gads

Visbiežāk pieaugušajiem CMV infekcijas norise ir asimptomātiska un pašlimitējoša. Tomēr vīruss var inficēt dažādas organisma šūnas – gļotādu, muskuļus, saistaudus, imūnās šūnas, tāpēc tas var izpausties ar infekciozās mononukleozes sindromu, iekļaujot dažādus orgānus.

Infekcijas rezultātā var attīstīties arī pneimonija vai pleiras iekaisums, bet smagākas norises parasti raksturīgas imūnkompromitētiem cilvēkiem, kuri slimo ar imūno sistēmu nomācošām slimībām vai lieto medikamentus, kas to nomāc. Līdzīgi kā Epšteina-Barra vīruss, tas var radīt reaktīvu hepatītu ar palielinātiem aknu rādītājiem un ir pašlimitējošs.

Savukārt grūtniecības laikā pirmreizēja CMV infekcija var būt ļoti bīstama, jo caur placentu šis vīruss nonāk augļa asinsritē un var izmainīt augļa attīstību. 10-15% gadījumu auglim, atrodoties vēderā, novēro infekcijas izpausmes: attīstības aizturi, samazinātu galviņu, izsitumus uz ādas, samazinātu trombocītu skaitu asinīs, mazasinību; 20-30% bērnu iznākums ir letāls, to izraisa bērnu aknu mazspēja un koagulācijas traucējumi vai arī papildu pievienojusies bakteriāla infekcija.

Lielākajai daļai inficētu bērnu dzimšanas brīdī nav klīnisku izpausmju, bet vēlāk var parādīties dzirdes un redzes traucējumi, attīstības aizture. Bērni ar asimptomātisku CMV turpina izdala vīrusu ar siekalām un urīnu, kas savukārt var inficēt aprūpējošos cilvēkus.

Ārstēšana

Ārstēšana imūnkompetentiem pacientiem ir tikai simptomātiska – pret drudzi, sāpēm, citiem simptomiem. Tāpēc ļoti svarīgi grūtniecēm, kas nav iepriekš slimojušas ar CMV, sargāt savu veselību, ievērot higiēnas pasākumus, lai mazinātu iespēju saslimt. Pretvīrusu terapiju nozīmē iedzimtas CMV infekcijas gadījumā un imūnkompromitētiem pacientiem.

Profilakse

Svarīgi atcerēties, ka vīrusu izplatību var novērst, ievērojot roku higiēnu.

Cēloņi

CMV tiek pārnēsāts ar siekalām, urīnu, dzimumorgānu izdalījumiem, kontakta ceļā ar citiem inficētiem ķermeņa šķidrumiem (krūts pienu), var izplatīties dzimumattiecību laikā. Māte var nodot vīrusu bērnam dzemdību laikā vai caur placentu, ja grūtniecības laikā māte pirmreizēji inficējas ar vīrusu.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli