Acs priekšējo daļu izmaiņas
Acs priekšējo daļu izmaiņas cukura diabēta gadījumā.
Hiperglikēmija jeb palielināts cukura daudzums asinīs bojā radzenes epitēlija šūna.
Cukura diabēta gadījumā paaugstinās ne tikai asinīs, bet arī šūnās esošais cukura līmenis. Ja šūnās ir paaugstināts cukura līmenis, tas, iedarbojoties uz dažādiem šūnu virsmā esošiem kanāliem, samazina nervu pārvades ātrumu un traucē nervu atjaunošanos, kā rezultātā samazinās radzenes jutība.
Radzene ir kompleksa struktūra, tai piemīt aizsargfunkcija un tā nodrošina trīs ceturtdaļas no acs optiskā stipruma. Jutības samazināšanās var veicināt dažādu bakteriālu, neirotropisku (tāds, kas iedarbojas uz nervu sistēmas elementiem) radzenes čūlu veidošanos. Hiperglikēmija jeb palielināts cukura daudzums asinīs bojā radzenes epitēlija šūnas, kā rezultātā var attīstīties punktveida keratīts (radzenes iekaisums) un slikti dzīt brūces pēc traumām. Radzenes bojājuma gadījumā var tikt ietekmēta acs spēja redzēt.
Radzene ir kompleksa struktūra, tai piemīt aizsargfunkcija un tā nodrošina trīs ceturtdaļas no acs optiskā stipruma. Radzene ir visblīvāk inervētie audi cilvēka organismā, tāpēc traumu gadījumā ir izteiktas sāpes, asarošana, jutība pret gaismu. Radzene ir struktūra, kurā nav asinsvadu, barības vielas tiek uzņemtas no intraokulārā jeb acī esošā šķidruma, tādā veidā nodrošinot caurspīdīgu vidi.
NESTABILA REFRAKCIJA Arī lēca ir struktūra, kas nesatur asinsvadus, barības vielas saņemot no intraokulārā šķidruma. Hiperglikēmijas gadījumā palielinās cukura līmenis intraokulārajā šķidrumā, līdz ar to arī lēcā, tas veicina pastiprinātu šķidruma uzņemšanu, lēca paliek biezāka, tā pietūkst, tāpēc pastiprinās acs laušanas spējas. Pacientiem, kuriem pirmreizēji diagnosticēts cukura diabēts, sākumā jāstabilizē cukura līmenis asinīs un tikai tad jāpiemeklē optiskās korekcijas līdzeklis – brilles vai kontaktlēcas.
KATARAKTA
Katarakta ir dabiskās lēcas apduļķošanās. 1. tipa cukura diabēta gadījumā var parādīties sniegpārsliņu katarakta (1. attēls). Agrīni atklājot un uzsākot stingru glikozes kontroli, tā var pazust. Bet citādi vienīgais veids, kā ārstēt kataraktu, ir dabīgās lēcas nomaiņa pret mākslīgu implantu.
1. att. Sniegpārsliņu katarakta. (Attēls no BKUS ASK arhīva)
NEOVASKULĀRĀ GLAUKOMA Acī ciliārais ķermenis (acs uveālā trakta vidējā daļa) nepārtraukti sekretē intraokulāro šķidrumu, kas cirkulē no acs mugurējās kameras uz priekšējo kameru un caur acs priekšējās kameras kaktu aizplūst projām. Cukura diabēta gadījumā tiek izmainīti normālie asinsvadi, acs struktūrām netiek piegādāts skābeklis un barības vielas pietiekamā daudzumā, kā rezultātā attīstās hipoksija (skābekļa daudzuma samazināšanās audos), kam var sekot pilnīga struktūru bojāeja. Kā kompensatoru mehānismu acs struktūras, īpaši tīklene, izdala faktorus, kas veicina jaunu asinsvadu veidošanos. Jaunie asinsvadi ir trausli, tie var ieaugt vietās, kur normāli tiem nevajadzētu būt, piemēram, priekšējās kameras kaktā. Ja jaunveidotie asinsvadi ieaug priekšējās kameras kaktā, tad tiek traucēta intraokulārā šķidruma attece, pieaug acs spiediens. Ilgstoši paaugstināts acs spiediens var radīt izmaiņas redzes nervā (acs daļa, kas nodrošinu redzes informācijas pārvadi no tīklenes uz galvas smadzenēm), attīstās glaukoma.
PLAKSTI UN KONJUNKTĪVA JEB ACS PLAKSTU GĻOTĀDA
Atkārtoti krusas graudi, blefarokonjunktivīti (plakstiņu un acs gļotādas iekaisums), tauku depozīti zemādā uz plakstiem (parasti saista ar hiperlipidēmiju jeb palielinātu tauku daudzumu asinīs).
2. att. Tauku depozīti zemādā uz plakstiem
Cukura diabēta gadījumā paaugstinās ne tikai asinīs, bet arī šūnās esošais cukura līmenis. Ja šūnās ir paaugstināts cukura līmenis, tas, iedarbojoties uz dažādiem šūnu virsmā esošiem kanāliem, samazina nervu pārvades ātrumu un traucē nervu atjaunošanos, kā rezultātā samazinās radzenes jutība. Jutības samazināšanās var veicināt dažādu bakteriālu, neirotropisku (tāds, kas iedarbojas uz nervu sistēmas elementiem) radzenes čūlu veidošanos.
Acs priekšējo daļu izmaiņas cukura diabēta gadījumā.
Diabēta rokasgrāmata bērniem.
Otrais, papildinātais izdevums
Autores: Vīva Ieviņa, Una Lauga-Tuņina
Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas saslimšana, kuru raksturo paaugstināts glikozes (cukura) līmenis asinīs insulīna trūkuma, insulīna darbības traucējumu vai abu šo iemeslu kombinācijas dēļ.
Attēli ņemto no BKUS arhīva