Vakcinācija pret ērču encefalītu
Ņemot vērā ērču aktivitāti un inficētību, Latvija ierindojas starp ērču encefalīta endēmiskākajām valstīm Eiropā, un paaugstināts risks saslimt ir gan iedzīvotājiem, gan ieceļotājiem.
Ērču encefalīts ir akūta centrālās nervu sistēmas saslimšana, ko izraisa ērču encefalīta vīruss. Cilvēki ar to inficējas pēc ērces piesūkšanās vai uzturā lietojot nepasterizētus inficētu mājlopu (govs, kazas) piena izcelsmes produktus.
Ērču encefalīta vīruss atklāts zīdītāju, īpaši sīko grauzēju, asinīs, un ērces to pārnes uz cilvēkiem. Ērcēs vīruss galvenokārt atrodas siekalu dziedzeros un siekalās. Putni un lielāki dzīvnieki spēj pārnest inficētas ērces lielos attālumos. Ērču encefalīta endēmiskie rajoni lokalizējas noteiktos apgabalos Centrāleiropā, Baltijas valstīs u.c.
Ērču encefalīts var būt nāvējošs vai izraisīt invaliditāti. Īpaši grūti prognozējamas saslimšanas sekas ir bērniem, jo bērnu nervu sistēma ir tikai attīstības stadijā. Sekas pēc pārslimošanas visbiežāk būs sastopamas pie nopietnām neiroloģiskām problēmām – meningīta, meningoencefalīta. Tās ir parēzes, muskuļu hipotrofijas, atrofijas, rīšanas traucējumi, kraniālo nervu parēzes, elpošanas traucējumi, fiziskās attīstības aizture, postinfekciozā encefalopātija. No tām visbiežākā ir postinfekcioza encefalopātija, kas izpaužas kā galvassāpes, atmiņas traucējumi, emocionālā labilitāte, miega traucējumi, koncentrēšanās grūtības, nogurums, koordinācijas traucējumi u.c.
Latvijā viegla slimības gaita sastopama 70 % no visiem ērču encefalīta izraisītā meningīta gadījumiem; vidēji smaga gaita — 25 % no visiem meningīta gadījumiem, 57 % no meningoencefalītiem; smaga gaita — 43 % no visiem meningoencefalītiem, kā arī mielītu un radikulītu gadījumā. Nāves gadījumi novēroti visās ērču encefalīta CNS klīnisko formu grupās, arī pacientiem ar meningītu. Neskatoties uz 2006. gadā veiksmīgi uzsākto vakcinācijas plānu pret ērču encefalītu bērniem endēmiskajās teritorijās, Latvija joprojām ierindojas starp ērču encefalīta endēmiskākajām valstīm Eiropā.
Personām, kuras inficējušās ar ērču encefalīta vīrusu, pēc 1-3 nedēļām var novērot gripai līdzīgus simptomus (paaugstinātu temperatūru, galvassāpes un sāpes ķermenī), kas saglabājas apmēram nedēļu. Pēc tam seko izveseļošanās, vai arī vīruss izplatās smadzenēs un smadzeņu apvalkos. Šādos gadījumos novēro augstu temperatūru, stipras galvas sāpes, spranda stīvumu, vemšanu, reiboņus un smagu vispārējo stāvokli.
Jau pie pirmajiem slimības simptomiem nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
Cilvēki ar ērču encefalītu inficējas pēc ērces piesūkšanās vai uzturā lietojot nepasterizētus inficēta mājlopa (govs, kazas) izcelsmes produktus.
Lai pasargātu sevi un bērnus no ērču encefalīta, būtiskākais profilakses pasākums ir savlaicīga vakcinācija. Tā īpaši nepieciešama cilvēkiem, kuri regulāri dodas dabā (piemēram, pastaigās pa pļavām, mežiem, krūmāju klātām teritorijām), kā arī ceļotājiem no citām valstīm, kuri apmeklē ērču encefalīta endēmiskos rajonus.
Pilns vakcinācijas kurss ietver trīs vakcīnas devas. 1 - 3 mēnešus pēc pirmās vakcīnas devas ievadīšanas tiek ievadīta otrā vakcīnas deva. Aizsardzība jeb imunitāte pēc divām devām ir pietiekama tikai vienai sezonai. Trešo devu ievada pēc 6-12 mēnešiem. Lai saglabātu aizsardzību pret inficēšanos un slimību, jāveic balstvakcinācija. Pirmā balstvakcīna jāveic 3 gadus pēc 3. devas saņemšanas un turpmāk ik 10 gadus, neatkarīgi no vecuma.
Ja kādu iemeslu dēļ nav pabeigta primārā vakcinācija vai nokavēta kārtējā balstvakcinācija, nav nepieciešams atkārtoti uzsākt pamatvakcināciju vai noteikt antivielu līmeni. Šajā situācijā nepieciešams ievadīt kārtējo balstvakcinācijas devu (vienu) un turpmāk atkārtot balstvakcināciju ik pēc 10 gadiem.1
Pēcvakcinācijas periodā injekcijas vieta var būt sāpīga, iespējama neliela temperatūras paaugstināšanās. Vakcinācijai nav vecuma ierobežojumu, bērniem vakcinācija pret ērču encefalītu veicama no viena gada vecuma.
Ņemot vērā ērču aktivitāti un inficētību, Latvija ierindojas starp ērču encefalīta endēmiskākajām valstīm Eiropā, un paaugstināts risks saslimt ir gan iedzīvotājiem, gan ieceļotājiem.
Ko darīt, ja piesūkusies ērce? Kā noņemt ērci mājas apstākļos?
Ērces pārnēsā dažādas slimības, tai skaitā Laimas slimību un ērču encefalītu.