Kas ir šķielēšana
Šķielēšana ir koordinācijas trūkums starp abām acīm.
Visbiežāk sastopamā ir šķielēšana uz iekšu - strabismus convergens jeb ezotropija. Tās satopamības kopējais biežums ir 40 % no visām šķielēšanas formām.
Ezotropija ir šķielēšana uz iekšpusi ar vienu aci (skat. 1. att.). Tā var būt pastāvīga vai periodiska.
1. attēls. Zēns šķielē uz iekšpusi ar kreiso aci
Iedzimta ezotropija
Tās iemesls nav zināms. Zināms, ir tas ka tā ir nespēja lietot abas acis vienlaicīgi. Iespējams, ka ir gan motorā, gan sensorā disfunkcija. Lielāks risks uz iedzimtu ezotropiju ir priekšlaikus dzimušiem bērniem, bērniem ar hidrocefāliju, attīstības aizturi, bērniem ar intraventrikulāru hemorāģiju un tad, ja ģimenē ir šķielēšanas gadījumi.
Tā ir vienas vai abu acu šķielēšana uz iekšu. Tā parādās uzreiz pie dzimšanas vai līdz 6 mēnešu vecumam, šeit ļoti bieži redzei nebūs vajadzīga nekāda korekcija, šķielēšana un fiksēšana būs vienādi izteikta gan vienai, gan otrai acij, līdz ar to redze parasti nebūs pazemināta. Ja viena acs ir pagriezta uz iekšu daudz biežāk nekā otra, ir palielināts risks uz ambliopijas attīstību. Ambliopija ir vienpusējs vai abpusējs redzes aktivitātes pazeminājums ar labāko iespējamo korekciju, tas ir pareizām brillēm. Ambliopo aci vienkāršāk var saukt par slinko, jeb aci, kas nav iemācījusies skatīties un tāpēc negrib skatīties. Šajos gadījumos būtu agrīni jākonsultējas pie oftalmologa, būtu jāseko līdzi redzes asumam abās acīs un agrīni vajadzētu domāt par operatīvu terapiju.
Zīdaiņu
Bieži vien šķielēšana ir pastāvīga, kas parādās dzīves pirmajos 6–12 mēnešos. Iemesli nav zināmi. Tā ir saistīta ar lielu šķielēšanas leņķi, ātrām un ritmiskām acābolu kustībām, krustisku fiksāciju (labās acs izmantošana, lai redzētu kreiso redzes lauku, un kreisās acs izmantošana, lai redzētu labo redzes lauku), nelielu tālredzību, kad ir grūtības saskatīt tuvumā esošus priekšmetus. Tāpat raksturīgi traucējumi, skatoties ar abām acīm uz ārpusi, bet, aizsedzot vienu aci, uzlabojas.
Akomodatīva jeb saistīta ar fokusēšanas refleksa aktivizāciju
Parādās bērniem, kas vecāki par vienu gadu. Parasti tas ir saistīts ar tālredzību. Šķielēšanas leņķis un/vai biežums samazinās, kad lieto brilles, lai varētu saskatīt tuvumā un tālumā esošos priekšmetus.
Neakomodatīva jeb nesaistīta ar fokusēšanas refleksa aktivizāciju
Briļļu nēsāšana neietekmē šķielēšanas leņķi. Šķielēšana, skatoties tālumā un tuvumā, ir praktiski vienāda.
Sensora
Bērniem līdz četru gadu vecumam organisku iemeslu dēļ aklā vai vājredzīgākā acs parasti novēršas uz iekšpusi. Šāda veida šķielēšana visbiežāk attīstās vecākiem bērniem un pieaugušajiem.
Konsekutīva jeb tāda, kas seko cita veida šķielēšanai
Tā rodas pacientiem, kam iepriekš bijusi šķielēšana uz ārpusi. Dažos gadījumos tas notiek pēc tam, kad ķirurģiski pārmērīgi koriģēta šķielēšana uz ārpusi.
Neķirurģiska ārstēšana
Neķirurģiskā ārstēšana ietver vienas acs aizlīmēšanu (oklūzijas), pilnīgu tālredzības korekciju un redzes treniņus, ja šķielēšana uz iekšpusi tālumā ir izteiktāka nekā tuvumā (diverģences nepietiekamība). Dažiem pacientiem dubultošanās vai redzes diskomforta mazināšanai var izmantot Freneļa prizmas vai prizmas brilles, ko lieto, ja abas acis kopā nestrādā pareizi. Tomēr bērniem prizmas brilles neizraksta! Dažreiz sensoro šķielēšanu uz iekšpusi var novērst, ārstējot tās pamatcēloni, piemēram, ambliopiju jeb “slinku” aci vai lēcas apduļķošanos (katarakta).
Ķirurģiska ārstēšana
Operāciju veic, lai saglabātu vai atjaunotu abu acu saskaņotu darbību (binokulārās funkcijas). To var izvēlēties arī dubultošanās un/vai kosmētiska defekta mazināšanai. Vislabāk operāciju veikt pēc iespējas ātrāk, dažu mēnešu laikā pēc saslimšanas sākuma. “Slinkās” acs gadījumā to ieteicams ārstēt pirms šķielēšanas labošanas operācijas, lai uzlabotu redzes asumu un līdz ar to acu izlīdzināšanos ilgtermiņā.
Iedzimta ezotropija tiek ārstēta ar šķielēšanas labošanas operāciju (acs muskuļu operāciju). Šāda operācija lielākajā daļā gadījumu tiek veikta līdz divu gadu vecumam. Atkārtotu operāciju biežums atšķirās, atkarībā no literatūras pētījumiem no 11% ldz 69% gadījumu. Lielākajai daļai bērnu ar iedzimtu ezotropiju pastāv stereoredzes deficīts. Ja ezotropija tiek izoperēta līdz 2 gadu vecumam pastāv lielāka iespēja attīstīt spēju skatīties ar abām acīm kopā – binokulāri.
Šķielēšana ir koordinācijas trūkums starp abām acīm.
Briļļu galvenais uzdevums ir nodrošināt bērnam labu redzi.
Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.