Pārlekt uz galveno saturu

Hipermetropija jeb tālredzība

Cilvēki ar lielu hipermetropiju nevar skaidri redzēt ne tālumā, ne tuvumā.

Attēls
redze
Created: 2. decembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Hipermetropijas jeb tālredzības gadījumā acs optiskās sistēmas laušanas spējas ir vājākas un neatbilst acs ābola ass garumam vai arī acs aksiālais garums ir īsāks, nekā nepieciešams skaidra attēla veidošanai uz tīklenes. Paralēli ienākošie stari acī krustojas fokusā aiz tīklenes, tāpēc skaidras redzes tālākais punkts tālredzīgiem cilvēkiem atrodas aiz acs ābola. Nelielas pakāpes hipermetropi spēj skaidri redzēt, sasprindzinot acs akomodāciju. Cilvēki ar lielu hipermetropiju nevar skaidri redzēt ne tālumā, ne tuvumā. Tālredzība tiek koriģēta ar plus stipruma lēcām.

Attēls
Hipermetropija_1
Attēls
Hipermetropija_2

1. un 2. attēlā redzama staru gaita hipermetropā acī bez un ar optisko korekciju.

Simptomu apraksts

Hipermetropija var radīt spiediena sajūtu acīs, trulas sāpes acu, uzacu rajonā un galvas sāpes, asarošanu, biežu mirkšķināšanu, redzes miglošanos, skatoties tuvumā (lasot, rakstot, darbojoties pie datora), pie lielas pakāpes hipermetropijas var būt sūdzības par pazeminātu redzes asumu visos attālumos.

Hipermetropijas gadījumā var tikt traucēta arī binokulārās redzes attīstība un var izveidoties šķielēšana, kā arī ambliopija jeb slinkā acs.

Jāatceras, ka bērni par redzes traucējumiem var arī nesūdzēties vispār, tādēļ Latvijā obligātās redzes pārbaudes veic bērniem 1, 3 un 6-7 gadu vecumā.

Cēloņi

Hipermetropijas cēlonis ir mazāks acs ābols vai plakanāka radzene. Parasti acs ass garums ir ap 24 mm. Acs ass garuma novirzīšanās uz mazāko pusi pat par 1 mm var izraisīt hipermetropijas izveidošanos ar +3 dioptrijām. Lielākajai daļai laikā piedzimušo bērnu līdz septiņu gadu vecumam atklāj zemas pakāpes hipermetropiju, kas neprasa optisko korekciju un neizraisa ne astenopiskas sūdzības, ne redzes problēmas. Skaidru redzi cilvēkiem ar tālredzību nodrošina tikai saspringts ciliāro muskuļu darbs. Šo parādību sauc par akomodāciju. Bez akomodācijas tālredzīgi pacienti nespētu skaidri redzēt arī tālumā. Tomēr lielākas tālredzības pakāpes gadījumā akomodācija ilgstoši nespēs palīdzēt. Šādos gadījumos skaidra redze jebkurā attālumā bez korekcijas kļūst neiespējama.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Hipermetropiska korekcija maziem bērniem obligāti nozīmējama augstas hipermetropijas pakāpes gadījumā, anizometropijas gadījumā, kad vērojama atšķirīga abu acu refrakcija, ambliopijas jeb slinkās acs, šķielēšanas un astenopisku sūdzību gadījumā. Visbiežāk hipermetropiju koriģē ar brillēm. Hipermetropiju tāpat kā miopiju jeb tuvredzību var koriģēt arī ar mīkstajām kontaktlēcām. Kontaktlēcu būtiskākās priekšrocības ir plašs redzes lauks un redzamā attēla izmēra atbilstība realitātei. Tomēr kontaktlēcas prasa arī īpašu kopšanu un bērna līdzestību, tādēļ kontaktkorekciju parasti iesaka bērniem no 12 gadu vecuma.

Attēls
Tālredzība

3. attēls. Normāla redze.

Attēls
Hipermetropija

4. attēls. Hipermetropija.

Saistītās ārstu specialitātes

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.