Pārlekt uz galveno saturu

Iedzimta glaukoma

Saslimšanu parasti diagnosticē pirmo dzīves nedēļu laikā, visbiežāk līdz gada vecumam.

Attēls
redze
Created: 3. marts, 2022. gads
Atjaunots: 4. novembris, 2024. gads

Pilnvērtīgai acs struktūru uzturēšanai ir nepieciešama acs iekšējā šķidruma cirkulācija. Parasti šķidruma veidošanās un attece ir līdzsvarā un acī tiek uzturēts noteikts spiediens. Veselā acī radzenes un varavīksnenes saskares vietā (priekšējās kameras kakts) ir sīki "lodziņi", caur kuriem šķidrums nonāk plašākā kanālā (Šlemma kanāls) un tālāk asinsvados. Iedzimtas glaukomas gadījumā ir traucēta šķidruma attece šajos "lodziņos" un spiediens acī pieaug. Palielinātais spiediens negatīvi iedarbojas uz acs struktūrām, un īpaši cieš redzes nervs. Iedzimta glaukoma nozīmē, ka paaugstināts acs spiediens ir, jau bērnam piedzimstot, bet, ja atteces traucējums nav tik izteikts, slimību var pamanīt tikai pēc pāris mēnešiem (zīdaiņa vecumā) vai pat pēc pāris gadiem.

Simptomu apraksts

Saslimšanu parasti diagnosticē pirmo dzīves nedēļu laikā, visbiežāk līdz gada vecumam. Nedaudz biežāk iedzimta glaukoma ir zēniem, nekā meitenēm. 75% iedzimta glaukoma ir abās acīs. Jaundzimušajam būs asarošana un gaismas bailes, acu miegšana un berzēšana. Acis ir lielākas, nekā atbilstošā vecumā vajadzētu būt, ar lielāku radzenes diametru, var būt apsārtušas. Radzene var kļūt dūmakaina. Labāk tas vecākiem pamanāms, ja slimība skar vienu aci. Jābūt vērīgiem, ja bērna acis šķiet lielākas.

Izmeklējumu apraksts

Kaut gan izmeklēšanas metodes ir nesāpīgas, precīziem mērījumiem un pilnīgākai diagnostikai, parasti pirmā un, ja nepieciešams, turpmākās izmeklēšanas tiek veiktas vispārējā anestēzijā. Atnākot uz apskati, bērnam tiek novērtēta redze atbilstoši bērna vecumam un sadarbības pakāpei.

  • Acu spiediena mērīšana. Spiediena kontrole tiek veikta katrā vizītē, jo tas ir galvenais terapijas efektivitātes rādītājs;
  • Refrakcijas noteikšana un korekcija (briļļu stipruma piemeklēšana);
  • Acs ābola garuma un radzenes diametra mērījumi. Acs ābola garuma mērījumam tiek izmantota ultrasonoskopija;
  • Radzenes biezuma mērījums. Tiek veikts ar pahimetru;
  • Acs priekšējo struktūru apskate izmantojot lēcu ar spoguļiem (gonioskopija);
  • Acs mugurējo daļu apskate, kuras laikā novērtē tīkleni un redzes nervu - oftalmoskopija. Glaukomas slimniekiem ir raksturīgas izmaiņas redzes nervā;
  • Acs priekšējā segmenta OCT. Attēla izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē acs priekšējās daļas un šķidruma atteces ceļu anatomiskās izmaiņas;
  • Biomikroskopija – novērtē acs priekšējās daļas palielinājumā, radzenes tūskas pazīmes;
  • Acs mugurējo daļu foto dokumentācija (ļauj precīzi novērtēt izmaiņas dinamikā).

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Pamatārstēšanas metode ir ķirurģiska operācija, ar kuras palīdzību tiek uzlabota acs šķidruma attece.

Galvenās ķirurģijas metodes ir goniotomija, kuras laikā mehāniski tiek paplašināti šķidruma atteces "lodziņi" no priekšējās kameras kakta puses, tā ļaujot šķidrumam ātrāk nonākt kopējā Šlemma kanālā. Šo metodi var pielietot, ja radzene ir dzidra.

Otra metode ir trebekulotomija. Operācijas gaitā ar instrumentu izveido savienojumu starp Šlemma kanāla daļu ar priekšējās kameras kaktu, ienākot no Šlemma kanāla puses. Šo metodi var lietot gan dzidras, gan dūmakainas radzenes gadījumā. 80% operācija ir veiksmīga un izdodas normalizēt acu spiedienu. Operācijas komplikācijas var būt saasiņojums priekšējā kamerā, infekcija, lēcas bojājums un uveīts (iekaisums).

Ārsts var nozīmēt arī pirms/pēc operācijas medikamentozu ārstēšanu. Tie būs acu pilieni, kuri samazina acs šķidruma veidošanos. Prognoze ir atkarīga no vecuma, kurā tiek atklāta glaukoma un ārstēšanas uzsākšanas. Redzes traucējumus var radīt radzenes tūska, nistagms (nekontrolētas acs ābola kustības), ambliopija ("slinkā acs") vai augstas pakāpes refrakcija, ko var koriģēt ar brillēm. Pēc acu spiediena normalizēšanas, jāseko redzes attīstībai un nepieciešamības gadījumā jāvalkā brilles. Kontroles vizītes jāveic atbilstoši ārsta norādījumiem. Neārstēta iedzimta glaukoma draud ar pilnīgu, neatgriezenisku redzes zaudēšanu.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Kā saņemt Reto slimību pacientu ID karti

No 2019. gada RSKC ir sākta Reto slimību pacientu identifikācijas karšu izsniegšana pacientiem ar retām slimībām. Karte ir pacienta brīvprātīga izvēle, un tā tiek izsniegta bez maksas. Šo karti var iegūt RS pacients, kas ir reģistrēts reto slimību reģistrā.

Saistītas tēmas

Retās slimības

Reta slimība ir dzīvību apdraudoša vai hroniski novājinoša slimība, kas skar salīdzinoši maz cilvēku. Cilvēkiem ar retu slimību ir nepieciešama īpaša aprūpe un sociālais atbalsts.

Apakštēma

Redze

Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.