Pārlekt uz galveno saturu

Iedzimts greizais kakls (torticollis)

Iedzimts greizais kakls jeb torticollis ir pastāvīgs, nepareizs galvas stāvoklis. Galva ir noliekta uz vienu pusi, bet seja pagriezta uz pretējo. Ir ierobežotas galvas kustības.

Attēls
greizais kakls
Created: 18. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 19. maijs, 2023. gads

Aizdomas par greizo kaklu parasti rodas uzreiz pēc dzimšanas vai pirmajos bērna dzīves mēnešos. Pazīmes, kas var norādīt uz šo problēmu, ir:

  • Guļot bērna galviņa neatrodas pa vidu, bet ir noliekta vairāk uz vienu pusi;
  • Bērniņš biežāk galvu tur pagrieztu uz vienu pusi, uz otru pusi vai nu nespēj pagriezt, vai pagriež ar redzamām grūtībām;
  • Barojot ar krūti, bērns dod priekšroku vienai krūtij.
Attēls
Greizs kakls

Dažkārt var novērot, ka bērna galviņa vienā pusē ir plakanāka. Vērojama sejas, īpaši auss, attīstības atpalikšana slimajā pusē, kā arī sejas asimetrija. Atsevišķos gadījumos var sataustīt sabiezējumu muskulī, kas atrodas kakla sānā.

Cēloņi

Visbiežāk šīs deformācijas pamatā ir pārmaiņas galvas grozītājmuskulī (latīniski m. strenocleidomastoideus jeb SCM), kas stiepjas no aizauss paugura līdz krūšu kaulam. Šādi muskuļi ir novietoti abās kakla pusēs, bet problēma ir  tikai vienas puses muskulī. Nav skaidri zināms, kāpēc problēma rodas. Viens no izskaidrojumiem ir, ka, bērnam atrodoties dzemdē, tas bijis “iespiestā” pozīcijā, kā rezultātā SCM vienā pusē kļuvis saspringts. Retākos gadījumos muskulis tiek traumēts dzemdību laikā – tas var tikt sastiepts vai pārrauts. Ļoti retos gadījumos greizā kakla cēlonis ir pārmaiņas kakla skriemeļos.

Izmeklējumu apraksts

Ārsts apskatīs, kādā pozīcijā bērns tur galvu, pārbaudīs, vai iespējams to pagriezt, pakustinās to, iztaustīs kakla un plecu rajonu. Dažreiz ar šādu apskati pietiek, lai uzstādītu diagnozi. Ja nepieciešams, veiks padziļinātu izmeklēšanu, piemēram, ultrasonogrāfiju (lai izmeklētu bojātā muskuļa struktūru) vai rentgenogrāfiju (lai izslēgtu kakla skriemeļu patoloģiju). Dažkārt bērniem ar iedzimtu greizo kaklu novēro arī gūžas locītavas attīstības traucējumus. Tad ārsts izmeklēs gūžas.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārstēšana jāuzsāk pēc iespējas ātrāk.

Muskuļu stiepšana

Attēls
Muskuļu stiepšana

Fizioterapeits iemācīs pareizi veikt muskuļu stiepšanu. Tā jāveic 4-5 reizes dienā. Muskuļu stiepšana jāveic maigi, tā nedrīkst būt sāpīga. Zemāk ir daži piemēri, kā veikt muskuļu stiepšanu bērnam ar LABĀS puses torticolli. Ja ir kreisās puses torticolli, tad aktivitātes jāveic uz pretējo pusi.

Galvas noliekšana uz sāniem

Novietojiet savu LABO roku uz bērna galvas, bet ar KREISO roku pieturiet bērna labo plecu, lai tas neceltos uz augšu. Lēnām tuviniet bērna KREISO ausi pie KREISĀ pleca. Noturiet šo pozīciju 20-60 sekundes  (cik bērns iztur). Atkārtojiet 3-5 reizes.

Galvas pagriešana

Attēls
Galvas pagriešana

Novietojiet savu KREISO roku uz bērna KREISĀ plecu, lai to noturētu pie pamatnes. Ar LABO roku lēnām grieziet bērna galvu pa LABI tā, lai bērna deguns virzītos LABĀ pleca virzienā. Noturiet šo pozīciju 20-60 sekundes  (cik bērns iztur). Atkārtojiet 3-5 reizes.

Ikdienas aktivitāšu modificēšana

Lai stieptu un stiprinātu kakla muskuļus, fizioterapeits iemācīs pareizi izvēlēties bērna pozas, kā arī nēsāšanas un rotaļāšanās tehniku. Zemāk ir daži ieteikumi bērnam ar LABĀS puse torticolli.

Spēlēšanās guļot uz sāniem

Attēls
Gulēšana uz sāniem

Novietojiet bērnu uz LABAJIEM sāniem un palīdziet viņam šajā pozā spēlēties. Zem galvas var palikt nelielu spilventiņu, lai vēl vairāk pastieptu kakla labās puses muskuļus.

Spēlēšanās guļus uz vēdera

Attēls
Spēlēšanās uz vēdera

Sākot no 2-3 mēnešu vecuma, bērnam ir aktīvāk jāpiedāvā spēlēties pozīcijā uz vēdera. Tas palīdz stiprināt kakla un muguras muskuļus. Novietojiet rotaļlietas tā, lai veicinātu bērna galvas pagriešanu pa LABI.

Brīdī, kad bērns atpūšas, varat palīdzēt galvu pagriezt pa LABI.

Attēls
Atpūšanās

Bērna nēsāšana

Attēls
Bērna nēsāšana

Turiet bērnu slīpi, ar muguru pret sevi, ar LABO apakšdelmu atbalstot bērna LABO ausi. Izmantojiet savu apakšdelmu, lai attālinātu bērna galvu no LABĀ pleca, tādējādi pastiepjot kakla muskuļus. Ar KREISO roku pieturiet bērna LABO roku, lai plecs neceltos uz augšu.

Prognoze

Vairumā gadījumu greizo kaklu izdodas pilnībā izārstēt. Labāki ārstēšanās rezultāti ir, ja terapija uzsākta pirmajā dzīves mēnesī. Ja terapija uzsākta pēc tam, tad ārstēšana visdrīzāk būs nepieciešama turpmākos 6 mēnešus. Ja terapija uzsākta pēc 6 mēnešu vecuma, tad paredzama ilgstoša ārstēšana ar risku neatjaunot normālu kustību apjomu. Ar lielu varbūtību būs nepieciešama ķirurģiska ārstēšana. Ja galvas asimetriskais novietojums tomēr saglabājas, tas var veicināt stājas izmaiņas, kā arī radīt bērnā neapmierinātību ar savu izskatu.

Profilakse

  • Novietojiet bērna gultiņu tā, lai aktivitātes, kas varētu viņam interesēt, būtu pa LABI no viņa;
  • Turiet mantiņas pa LABI  no bērna;
  • Barojot bērnu, piedāvājiet pudelīti nedaudz no LABĀS puses;
  • Ja nēsājiet bērnu pārliktu pār plecu vai turot ar seju pret sevi, sekojiet, lai bērna galva būtu pagriezta pa LABI;
  • Izvairieties bērnu turēt šūpuļkrēsliņā – kakla muskuļi ir vāji, un “sēdēšana” pastiprinās nepareizo galvas novietojumu. Ja tomēr bērnu nākas sēdināt krēsliņā, tad sekojiet, lai galviņa nebūtu noliekusies uz sāna. Ielieciet salocītu dvielīti starp bērna LABO plecu un LABO ausi. Bērna kakla atbalstam ir pieejamas arī speciālas apkaklītes, par kurām jums pastāstīs speciālists.

Kad bērns būs tam gatavs, fizioterapeits ierādīs kakla muskuļu stiprināšanas aktivitātes. Ja nepieciešams, ieteiks kā masēt saspringtos muskuļus, lai tos atbrīvotu. Muskuļu atbrīvošanai un aktivizēšanai var pielietot arī teipošanu. Lielākoties muskuļu stiepšana un ikdienas aprūpes modificēšana ir pietiekami efektīva. Tā dažu mēnešu laikā atjauno kakla simetriju. Ja tomēr greizā kakla iezīmes saglabājas, tad papildus jau esošajai ārstēšanai tiek apsvērtas:

  • Botulīna toksīna injekcijas, lai atslābinātu saspringto kakla muskuli;
  • Ķirurģiska saīsinātā muskuļa garuma atjaunošana, ko parasti veic bērniem pēc 1 gada vecuma.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Rehabilitācija

Rehabilitācijas programmas bērniem un pusaudžiem ar dažādiem funkcionēšanas ierobežojumiem, kas radušies iedzimtu vai iegūtu veselības stāvokļu rezultātā.