Pārlekt uz galveno saturu

Kambaru tahikardija

Kambaru tahikardija ir aritmija, ātra sirdsdarbība, kuras laikā priekšlaicīgi impulsi rodas nevis priekškambarī, kā tas būtu normālā situācijā, bet gan kambarī.

Attēls
kardio
Created: 7. jūnijs, 2022. gads
Atjaunots: 20. janvāris, 2023. gads

Šādā situācijā kambari nav paspējuši gana daudz piepildīties ar asinīm. Ja šādi kambaru pārsitieni ir daudzi pēc kārtas un nepāriet normālā ritmā, sirds kambari pumpē nepietiekošu asiņu apjomu, krītas asinsspiediens, var būt samaņas zudums, kā arī sirds apstāšanās. Ja kamabru tahikardija ir mazāk kā 30 sekundes, tā var arī neradīt nekādus simptomus.

Kambaru tahikardijai var būt dažādi veidi, cēloņi, simptomi, ārstēšanas taktika.

Simptomu apraksts

Bērns var izjust pārsitienus, spēcīgas sirds pulsācijas, galvas reiboņus, elpas trūkumu, sāpes krūtīs. Var būt arī ģībonis vai sajūta, ka tūlīt noģībs. Var tikt novērotas arī ādas krāsas izmaiņas – izteikti bāla vai pelēcīga ādas krāsa, aukstas rokas un kājas, miegainums, izteikts uzbudinājums, samaņas traucējumi. Īslaicīgu kambaru tahikardijas gadījumā simptomi var arī nebūt.

Cēloņi

Kambaru tahikardija var rasties abnormālas elektriskās aktivitātes dēļ kādos no kambaru audiem, sirds muskuļa iekaisuma un tūskas dēļ (miokardīts), saistaudu rētu dēļ pēc sirds operācijām, iedzimtu sirdskaišu gadījumā, sirds muskuļa slimību dēļ, iedzimtu aritmiju dēļ (ģenētiskas patoloģijas), elektrolītu jeb sāļu svārstību dēļ.

Izmeklējumu apraksts

Elektrokardiogramma, 24 stundu sirds ritma pieraksts jeb Holtera monitorēšana,  ehokardiogrāfija, krūšu kurvja rentgens, asins analīzes. Papildus atsevišķos gadījumos tiek veikta arī sirds magnētiskā rezonanse. Atsevišķos gadījumos, pastāvot aizdomām par pārmantotu vai iedzimtu patoloģiju, tiek veiktas arī ģenētiskās analīzes (asins analīzes).

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Akūtos gadījumos, kad kambaru tahikardija laikā ir samaņas traucējumi, samaņas zudums, bērnam tiek veikta defibrilācija (elektriska izlāde), kas var atgriezt sirds ritmu normā. Ilgtermiņā parasti tiek nozīmēts lietot medikamentus, kad mazina aritmijas iespējamību, palēnina sirds ritmu. Atsevišķos gadījumos var tikt pielietota radiofrekvences ablācija, lai inaktivētu zonu, kas rada nepareizu impulsu rašanos.

Gadījumos, ja kambaru tahikardija radījusi samaņas zudumu vai tam pastāv ļoti augsts risks, zemādā tiek ievietota ierīce (defibrilators), kas ar vadiem savienota ar sirds muskuli. Šī ierīce monitorē sirds ritmu, un, ja sākas kambaru tahikardija, ierīce veic elektrisku izlādi un aptur aritmiju.

Katrā gadījumā atsevišķi tiks doti norādījumi par ikdienas aktivitāšu ierobežojumiem, sporta ierobežojumiem, riskiem un prognozēm.

Saistītās ārstu specialitātes

Saistītas tēmas

Kardioloģija

Kardioloģija ir medicīnas nozare, kas nodarbojas ar sirds un asinsvadu sistēmas slimību pētniecību, diagnostiku, ārstēšanu, profilaksi un rehabilitāciju.