Pārlekt uz galveno saturu

Ķīmiskie acs apdegumi

Bērniem ķīmiskus apdegumus visbiežāk rada organiski ķīmiskie šķīdinātāji, ziepes, tīrīšanas līdzekļi, kas atrodami mājsaimniecībās.

Attēls
redze
Created: 5. maijs, 2022. gads
Atjaunots: 6. decembris, 2022. gads

Acs ķīmisks apdegums ir neatliekama situācija, kas pieprasa nekavējošu rīcību. Bērniem ķīmiskus apdegumus visbiežāk rada organiski ķīmiskie šķīdinātāji, ziepes, tīrīšanas līdzekļi, kas atrodami mājsaimniecībās. Skābes un sārmi gan bērniem, gan pieaugušajiem var radīt nopietnākus un dziļākus bojājumus.

Simptomu apraksts

Atkarībā no radzenes, konjunktīvas (gļotāda, kas klāj acs baltumu un plakstiņa iekšpusi) un limba (vieta, kurs acs baltums pāriet radzenē) bojājuma ķīmiskos apdegumus iedala četrās pakāpēs pēc Ropera-Halla klasifikācijas.

Pakāpe

Prognoze

Radzene

Konjunktīva, limbs

I

Laba

Radzenes epitēlija bojājums

Limba išēmijas nav

II

Laba

Radzene dūmakaina, varavīksnene izvērtējama

Limba išēmija <1/3

III

Piesardzīga

Pilnīgs epitēlija zudums, stroma dūmakaina, varavīksnenes detaļas izvērtēt nevar

Limba išēmija 1/3–1/2

IV

Slikta

Radzene apduļķota, varavīksneni un zīlīti redzēt nevar

Limba išēmija >1/2

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Sākotnējā un vissvarīgākā taktika ir rūpīga un ilgstoša acs skalošana ar lielu ūdens vai fizioloģiskā šķīduma (ja tas ātri pieejams) daudzumu. Svarīgi izskalot un atbrīvot acs virsmu un konjunktīvas velves no visām ķīmiskā elementa daļiņām un nekavējoties vērsties pēc neatliekamās palīdzības acu traumpunktā. Jāatceras, ka, ķīmiskajam aģentam iekļūstot vienā acī, jāskalo acs no deguna puses uz āru, lai nepieļautu ķīmiskā aģenta netīšu ieskalošanu neskartajā acī.

Acu traumpunktā tiks turpināta acs virsmas skalošana un pH līmeņa izvērtēšana, lai noteiktu, vai izskalots viss ķīmiskais aģents un acs atguvusi savu dabisko neitrālo pH līmeni. Skalošanai izmantos fizioloģisko šķīdumu, balansēto sāļu šķīdumu vai Ringera laktāta šķīdumu. Ārsts noteiks arī acs iekšējo spiedienu.

Tālākā ārstēšanas taktika

  • Nepieciešama lokālu antibiotisko pilienu vai ziedes lietošana;
  • Sistēmiski lietojami pretsāpju medikamenti;
  • Zīlītes paplašinoši medikamenti, lai mazinātu varavīksnenes spazmu radīto diskomfortu;
  • Mākslīgās asaras un mitrinošas acu ziedes bez konservantiem;
  • Lokāli lietojami steroīdu pilieni. To lietošanas biežums un devas samazināšana pirmās nedēļas laikā pēc apdeguma būs atkarīga no apdeguma smaguma pakāpes;
  • Vidēji smagu un īpaši smagu apdegumu gadījumā var būt nepieciešama ķirurģiska ārstēšana – bojāgājušo audu noņemšana, amnija membrānas transplantācija.

Profilakse

Vecākiem iesakām domāt par to, kur novietojat šķidros un pulverveida ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus, esences. Nolieciet tos bērniem nepieejamā vietā, nekādā gadījumā nepārlejiet nemarķētos traukos!

Informatīvie materiāli

Ķīmiskas vielas iekļūšana acī

Ķīmiskas vielas iekļūšana acī ir bīstama, jo var veidoties radzenes (acs virsmas) apdegums vai arī dziļāko struktūru bojājums. Nākotnē tas var ietekmēt redzi, bet nopietnu bojājumu gadījumā draud arī acs zaudējums.

Saistītas tēmas

Drošība

Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.

p://eyewiki.aao.org/Chemical_(Alkali_and_Acid)_Injury_of_the_Conjunctiva_and_Cornea#cite_note-Wagoner-2

AAO, Basic and Clinical Science course, section 8, 2020 – 2021, 384-386