Laringīts
Akūta laringīta gadījumā bērnam ir vispārējs elpceļu iekaisums un augšējo elpceļu gļotādas tūska, kā rezultātā sašaurinās zembalsenes rajons.
Atjaunots: 23. janvāris, 2024. gads
Akūts laringīts jeb laringotraheobronhīts ir pārsvarā vīrusu izraisīts augšējo elpceļu obstrukcijas klīnisks sindroms. Tas pārsvarā skar tikai pirmsskolas vecuma bērnus, visbiežāk vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem, un bieži sastopams rudens un agras ziemas mēnešos. Visbiežāk to ierosina paragripas vīrusa 1. un 3. tips.
Parasti saslimšana rit viegli, ilgst 2–5 dienas un ir pašlimitējoša, bet retos gadījumos bērna veselības stāvoklis var kļūt smags un pat dzīvību apdraudošs. Diagnoze pamatā balstās uz anamnēzi un objektīvo izmeklēšanu, un ārstēšanā izmanto kortikosteroīdu terapiju.
Kas vecākiem regulāri jāizvērtē
Bērna elpošana
- Vai dzirdama skaņa ieelpas laikā?
- Vai ievelkas krūškurvja ribstarpas? Vai ievelkas bedrīte virs krūšu kaula? Vai elpojot cilājas vēders?
- Vai elpošana ir ātra, smagnēja?
- Vai iepriekš minētās pazīmes parādās miera stāvoklī vai tikai pie uzbudinājuma, raudāšanas, aktivitātes laikā?
Gadījumā, ja iepriekš minētās pazīmes ir neizteiktas, īslaicīgas vai parādās tikai uzbudinājuma laikā un, bērnam nomierinoties, pazūd, par ārstēšanas taktiku jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai pediatru. Gadījumā, ja iepriekš minētās pazīmes ir izteiktas, parādās arī miera stāvoklī, nepazūd vairāku minūšu laikā vai bērns nav nomierināms, jāvēršas tuvākās slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā. Gadījumā, ja novēro izteiktas elpošanas grūtības, nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.
Bērna apziņas līmenis
- Vai bērns ir viegli satraukts?
- Vai vērojams izteikts uzbudinājums vai miegainība?
Izteikta uzbudinājuma vai miegainības gadījumā atkarībā no tā smaguma pakāpes ir jāvēršas tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļā vai jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests. Viegla satraukuma gadījumā vai īslaicīga uzbudinājuma, miegainības gadījumā par ārstēšanas taktiku jāsazinās ar savu ģimenes ārstu vai pediatru.
Bērna ādas krāsa
- Vai bērna ādas krāsa ir pelēcīgi bāla vai zilgana?
Pelēcīgi bāla vai zilgana ādas krāsa liecina par smagu bērna vispārējo stāvokli. Ja tāda tiek novērota, nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.
Spēja uzņemt šķidrumu
- Vai bērns spēj uzņemt šķidrumu kā parasti vai arī uzņem mazāk nekā 50–75% no ikdienas apjoma?
- Vai klepus, uzbudinājuma, elpas trūkuma dēļ bērns nav spējīgs uzņemt šķidrumu?
- Vai bērnam ir regulāra urinācija (jābūt vismaz reizi sešās stundās)?
Gadījumā, ja bērns nespēj uzņemt šķidrumu vai uzņem to minimāli, vai viņam ir reta urinācija, nepieciešams vērsties tuvākās slimnīcas neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā.
Citas (retākas) pazīmes – febrila jeb drudža ķermeņa temperatūra (virs 38℃), siekalošanās un citas.
Simptomu apraksts
Inspirators stridors (apgrūtinātu skaļu ieelpu), rejošs klepus, balss aizsmakums, smagākos gadījumos ar respiratorā distresa pazīmes – apgrūtināta, smagu elpošana.
Cēloņi
Akūts laringīts jeb laringotraheobronhīts ir pārsvarā vīrusu izraisīts augšējo elpceļu obstrukcijas klīnisks sindroms.
Bērna slimības gaitu var pasliktināt:
- Jebkāda veida darbības, kas satrauc, uzbudina bērnu;
- Neērta pozīcija, guļus stāvoklis;
- Nepietiekama šķidruma uzņemšana;
- Smēķēšana blakus bērnam;
- Pretklepus līdzekļu, antihistamīnu, nomierinošu medikamentu lietošana;
- Tvaika inhalāciju veikšana elpceļu apdeguma riska dēļ, turklāt tām nav pierādīta efekta.
Ārstniecība, simptomu mazināšana
Vieglas klīniskās gaitas laringīta gadījumā par bērna ārstēšanas taktiku un aprūpi jāinteresējas pie sava ģimenes ārsta vai pediatra;
Vidēji smagas klīniskās gaitas gadījumā vai tad, ja bērna stāvoklis neuzlabojas pēc medikamentozās terapijas vai saglabājas neapmierinošs ilgstoši, jāapsver vēršanās stacionārā. Atkarībā no slimības smaguma pakāpes stacionārā par bērna veselību rūpēsies dažādu specialitāšu ārsti: neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsti, pediatri, pulmonologi, otorinolaringologi, intensīvās terapijas speciālisti un citi;
Ja tiek novērotas dzīvību apdraudošas pazīmes, nekavējoties jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (tālrunis – 112 vai 113). Dzīvību apdraudošas pazīmes aprakstītas sadaļā ““Sarkanā karoga” pazīmes”.
Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija
Speciālisti, pie kā vērsties
Ģimenes ārsta vai pediatra konsultācija nepieciešama viegla laringīta gadījumā, lai apspriestu ārstēšanas taktiku, turpmāku bērna izvērtēšanu. Atkārtota konsultācija nepieciešama, ja viegla akūta laringīta simptomi turpinās ilgāk par septiņām dienām, bērnam ir ķermeņa temperatūra virs 38℃ vairāk nekā trīs dienas vai ir jebkādi jautājumi, uztraukums par bērnu.
Stacionāra neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā jāvēršas gadījumā, ja:
- Simptomi parādās miera stāvoklī, ir izteikti, neuzlabojas 30 minūšu laikā;
- Bērns nespēj uzņemt šķidrumu pietiekamā daudzumā.
Ja ir dzīvību apdraudošas pazīmes, zvanīt pa tālruni 112 vai 113 un izsaukt neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.