Redze
Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.
Biežākā pārmantotā mitohondriālā patoloģija.
Lēbera optiskā neiropātija ir biežākā pārmantotā mitohondriālā patoloģija, un tā tipiski skar zēnus un jaunus vīriešus vecumā no 10–30 gadiem, taču var izpausties arī agrāk dzīves laikā. Sievietēm slimība izpaužas tikai 10–20% no visiem gadījumiem. Slimībai sākotnēji raksturīga vienpusēja, progresējoša optiska neiropātija ar sekojošu otras acs iesaisti pēc dažām nedēļām līdz mēnešiem, retāk – gadiem.
Slimību izraisa ģenētiski pārmantota mitohondriālā DNS mutācija, visbiežāk 11778 pozīcijā, retāk 3460 vai 14484 pozīcijā. Mutācija tiek pārmantota tikai no mātes, tādējādi tikai sievietes pārnes slimību. Bērniem un pieaugušajiem ar mutāciju 14484 pozīcijā ir lielāka iespēja uz vēlīnu spontānu centrālās redzes funkcijas uzlabošanos, turpretī pacientiem ar mutāciju 11778 pozīcijā prognoze ir sliktāka.
Riska faktori
Tabakas un pārmērīga alkohola lietošana var pasliktināt mitohondriju funkciju šūnās, pastiprinot redzes zudumu, tāpēc pacientiem iesaka izvairīties no tabakas produktu un alkohola lietošanas.
Pašlaik nav efektīvas medikamentozas terapijas, tādējādi slimības ārstēšanas iespējas šobrīd ir ierobežotas. Gēnu terapija ir izstrādes stadijā.
Redzes sajūtas sniedz informāciju par priekšmetu formu, lielumu, krāsu un dod organismam iespēju pareizi orientēties ārējās vides apstākļos.