Pārlekt uz galveno saturu

Mastoidīts (akūts)

Mastoidīts ir mastoidālā kaula iekaisums. Mastoidālais kauls ir temporālā kaula daļa, kas sastāv no kaula šūnām un nodrošina vidusauss drenāžu.

Attēls
bērna auss
Created: 24. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 7. decembris, 2022. gads

Mastoidīts var noritēt kā viegls iekaisums vai attīstīties līdz dzīvību apdraudošām komplikācijām. Mastoidīts parasti ir akūta vidusauss iekaisums komplikācija.

Kādas var būt mastoidīta sekas? Ja infekcija turpina izplatīties, neskatoties uz antibakteriālu ārstēšanu, var attīstīties šādas komplikācijas:

  • Meningīts jeb smadzeņu apvalku iekaisums;
  • Smadzeņu abscess jeb strutu maiss smadzenēs;
  • Paliekoši dzirdes traucējumi.

Savlaicīga un atbilstoša mastoidīta ārstēšana ir nepieciešama, lai novērstu šīs dzīvību apdraudošās komplikācijas.

Simptomu apraksts

Sāpes aiz auss, pietūkums vai apsārtums aizauss krokā, nesens auss iekaisums, drudzis, nemierīgums, izdalījumi no auss, galvassāpes, dzirdes zudums.

Mastoidīta simptomi var simulēt citas veselības problēmas, tādēļ vienmēr konsultējieties ar ārstu par korektu diagnozi.

Cēloņi

Mastoidīts parasti ir saistīts ar infekcijas izplatību no vidusauss uz mastoidālā kaula šūnām. Bērnam ar mastoidītu parasti nesen ir bijis akūts vidusauss iekaisums. Mastoidīta attīstības risku var samazināt antibiotiku lietošana akūta vidusauss iekaisuma gadījumā. Mastoidītu var izraisīt dažādas baktērijas.

Izmeklējumu apraksts

Papildus bērna slimības vēsturei un objektīvai izmeklēšanai ārsts veiks auss apskati jeb otoskopiju, lai vizualizētu iekaisuma pazīmes bungplēvītē, kā arī apskatīs aizauss rajonu. Bieži vidusauss iekaisumi vai hroniska šķidruma krāšanās aiz bungplēvītes var radīt dzirdes traucējumus, tādēļ, iespējams, ārsts nosūtīs bērnu dzirdes izmeklēšanai.

Ārsts, iespējams, veiks arī asins analīzes, paņems uzsējuma paraugu mikrobioloģiskai izmeklēšanai izdalījumiem no auss, kā arī veiks datortomogrāfiju, ja simptomi ir smagi un nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ārsts ņems vērā šādus faktorus, lai izlemtu par labāko ārstēšanas veidu:

  • Bērna vecums, kopējais veselības stāvoklis un slimību vēsture;
  • Saslimšanas ilgums un iekaisuma izplatība;
  • Bērna tolerance pret noteiktu ārstēšanu, procedūrām vai medikamentiem;
  • Jūsu vēlmes vai vajadzības.

Mastoidīta ārstēšana parasti norit slimnīcā, iesaistoties otorinolaringologiem, kuri specializējušies ausu, kakla un deguna slimību jomā. Bērns saņems antibakteriālu ārstēšanu caur venozu katetru. Dažreiz nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, lai nodrošinātu strutu drenāžu no vidusauss un mastoidālā kaula.

Ārsts var ieteikt veikt miringotomiju, tā ir ķirurģiska procedūra, kuras laikā tiek izveidota maza atverīte bungplēvītē, lai nodrošinātu šķidruma drenāžu no vidusauss un izlīdzinātu spiedienu vidusausī. Iespējams, bungplēvītē tiks ievietota maza ventilācijas kanile, lai nodrošinātu vidusauss ventilāciju un novērstu atkārtotu šķidruma krāšanos. Bērna dzirde parasti uzlabojas pēc šķidruma drenāžas no vidusauss.

Dažreiz nepieciešama operācija – mastoidantrotomija, kuras laikā tiek nodrošināta strutu drenāža no mastoidālā kaula šūnām caur aizauss brūci.

Saistītās ārstu specialitātes