Ginekoloģija
Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.
Mazo kaunuma lūpu salipums, kas raksturīgs meitenēm līdz skolas vecumam, retāk līdz pubertātes vecuma sasniegšanai.
Tas ir mazo kaunuma lūpu salipums, kas raksturīgs meitenēm līdz skolas vecumam, retāk līdz pubertātes vecuma sasniegšanai. Parasti meitenēm sūdzību nav, šī problēma tiek pamanīta pediatra apskatē, vai to ievēro paši vecāki. Parasti izmeklējumi nav nepieciešami, šo diagnozi var apstiprināt jau apskates laikā.
Sinehijas un to ārstēšana neietekmē nākotnes veselību un spēju dzīvot dzimumdzīvi, ieņemt un dzemdēt bērnus. Tā ir pārejoša problēma, kas raksturīga tikai līdz pusaudžu vecuma sasniegšanai.
Reizēm var būt iekaisuma pazīmes – apsārtums, diskomforts, var rasties urīnceļu iekaisums. Ļoti reti var būt urinācijas grūtības.
Mazām meitenēm organismā ir maz sievišķo hormonu (estrogēnu). Tas ir pavisam normāli, tomēr tā rezultātā mazo kaunuma lūpu gļotāda ir plāna un jutīga. Dažām meitenēm mazās kaunuma lūpas var salipt kopā. Tā nav iedzimta slimība, tas rodas laika gaitā. Aiz šī salipuma praktiski vienmēr ir normāla maksts un dzemde.
Ja sinehija ir īsa un sūdzības nerada, to drīkst arī neārstēt. Ja tiks pieņemts lēmums par ārstēšanu, ārsts izrakstīs sievišķos hormonus saturošu krēmu. Divreiz dienā jāņem apmēram puszirņa lieluma krēma piciņa un ar masējošām kustībam jāiesmērē tieši uz kaunuma lūpu salipuma (sinehijas).
Sinehijas parasti atdalās 2–4 nedēļu laikā, bet reizēm nepieciešami pat vairāki mēneši. Kad sinehija atdalījusies, 1x dienā jāturpina smērēt eļļa (piemēram, vazelīneļļa), lai samazinātu iespēju, ka sinehijas atkārtojas.
Lai arī hormonus saturošā krēma lietošanas instrukcijā ir minētas daudzas blakusparādības, tās neattiecas uz šo lietošanas veidu. Ļoti retos gadījumos meitenei var parādīties krūšu pietūkums vai pavisam nedaudz asiņaini izdalījumi. Visas blakusparādības pāriet tad, kad beidz lietot krēmu. Ļoti reti var būt alerģiskas reakcijas pret krēmu.
Ievērot pietiekamu, bet ne pārmērīgu higiēnu. Apmazgāt dzimumorgānus tikai ar tīru ūdeni, ziepes dzimumorgānu rajonā censties vispār nelietot. Izvairīties no mitro salvešu lietošanas. Valkāt brīvu, elpojošu apģērbu. Pēc tualetes apmeklējuma apslaucīties no priekšpuses uz mugurpusi. Nesēdēt putu vannās. Naktī gulēt bez apakšveļas. Vēlamas gaisa peldes – ļaut bērnam dzīvoties bez apakšveļas, autiņbiksītēm.
Svarīgi! Arī pēc ārstēšanas sinehijas var periodiski atkārtoties. Tādēļ laiku pa laikam jāpaskatās, vai atkal nav parādījies mazo kaunuma lūpu salipums. Ja tas noticis – atkal jāsāk lietot ārsta izrakstītais krēms divreiz dienā. Pēc tam profilaktiski jāsmērē eļļiņa vienu reizi dienā vismaz 3 – 6 mēnešus. Tas var atkārtoties līdz pusaudžu vecuma sasniegšanai, bet parasti ne ilgāk kā līdz 7 gadu vecumam.
Ārstēšanu var nozīmēt ģimenes ārsts, pediatrs. Ja, lietojot medikamentu, ilgstoši nav uzlabošanās vai diagnoze ir neskaidra, jāvēršas pie ginekologa.
Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.