Diētas rekomendācijas bērniem ar akūtu nefrotisko sindromu
Bērniem ar akūtu nefrotisko sindromu ir traucēts ūdens balanss organismā. Akūtā periodā ir izteiktas tūskas. Dietā ir svarīgi ierobežot sāls un uzņemtā šķidruma daudzumu.
Tā ir reta saslimšana, kas raksturojas ar nieru bojājumu – bojāti tiek nieru kamoliņi, no kuriem sastāv nieres, un tiek izjaukta nieru kamoliņu filtrācijas barjera.
Kamoliņu bojājuma rezultātā ar urīnu izdalās olbaltumvielas; albumīns, kas normāli atrodas asinīs, tiek pastiprināti filtrēts caur nierēm un izdalās ar urīnu, līdz ar to asinīs albumīna līmenis krītas un veidojas tūskas.
Lielākā pacientu grupa ir no 2 līdz 8 gadu vecumam, augstākais saslimstības līmenis ir 3 gadu vecumā.
Biežāk slimo zēni nekā meitenes (3:2)
Ļoti reti satopams iedzimts NS, kuru konstatē agrīni; to diagnosticē jau pirmajos 3 dzīves mēnešos. To sauc arī par Somu tipa NS, jo bieži sastopams Somijā.
Bērnībā satopami divu veidu nefrotiskie sindromi:
Tūskas, tās parādās uz sejas, plakstiņiem, vairāk no rītiem, uz kājām, pēdām, potītēm, retāk uz rokām; stāvoklim pasliktinoties, arī sēklinieku maisiņā un vēdera dobimā, pleiras telpā.
Albuminurija, albumīna pastiprināta izvade ar urīnu.
Hipoalbuminēmija, asinīs pazeminās albumīna līmenis, jo tas tiek pastiprināti izvadīts ar urīnu.
Hiperlipidēmija, paaugstinās holesterīna līmenis: pazeminoties olbaltumvielu līmenim asinīs, aknas pastiprināti ražo holesterolu kā atbildi uz pazemināto albumīna līmeni asinīs un lipoproteīna lipāzes zudumu urīnā.
Retāk sastopami šādi simptomi: nogurums, asinis jeb eritrocīti urīnā, infekcijas simptomi (drudzis, sāpes vēderā), pazemināta apetīte, caureja, paaugstināts asinsspiediens (10-20% pacientu).
Urīna analīzes: urīnā ir paaugstināts olbaltumvielu daudzums (5 g/l).
Nieres biopsija - bērnu vecumā biežākais ir minimālu pārmaiņu NS, ko var diagnosticēt, veicot nieres punkcijas biopsiju, bet tā kā 80%-90% bērnu labi reaģē uz uzsākto terapiju, tad visiem bērniem šo izmeklējumu neveic. To dara tikai tad, ja uzsāktā terapija ir neefektīva. To veic vispārējā anestēzijā, ar speciālu adatu punktējot nieri ultrasonoskopijas kontrolē un paņemot audu gabaliņu, kuru nosūta histoloģiskai izmeklēšanai. Vēl ir sastopama fokāli segmentāra glomeruloskleroze, kuras pierādīšanai jāveic nieres biopsija.
Membranozs NS bērniem ir sastopams ļoti reti.
Nefrotiskā sindroma ārstēšanas metodes ir atkarīgas no tipa:
Bērniem idiopātisko nefrotisko sindromu ārstē ar medikamentiem, kas kontrolē imūno sistēmu, izvada lieko šķidrumu un samazina asinsspiedienu.
Imūnās sistēmas kontrole
Kortikosteroīdi mazina imūnās sistēmas aktivitāti, mazina albumīna izdali ar urīnu un mazina tūskas. Apmēram 90% bērnu tiek sasniegta remisija 6 nedēļu laikā, tad hormonu deva tiek mazināta un atcelta vidēji 6 nedēļu laikā. Par remisiju uzskata periodu, kad bērnam nav nefrotiskā sindroma simptomu.
Hormonu terapijas blakusefekti:
Blakusefekti ir biežāki, jatiek lietotas lielas hormonu devas un terapija tiek lietota ilgstoši. Pēc terapijas atcelšanas blakusefekti pamazām izzūd.
Liekā šķidruma izvade
Bērniem tiek nozīmēti diurētiķi, kas palīdz izvadīt lieko šķidrumu no asinīm. Tas bieži palīdz samazināt asinsspiedienu.
Asinsspiediena samazināšana
Dažkārt bērniem ir paaugstināts asinsspiediens un ir nepieciešami medikamenti, kas to pazemina. Biežāk lietotie ir angiotenzīna konvertāzes enzīmu inhibitori un angiotenzīna inhibitoru blokatori. Daudziem bērniem ir nepieciešami divi vai vairāki medikamenti.
Jāārstē primārā salimšana:
2-3 gadu vecumā plānojama nieres transplantācija. Transplantāciju veic no dzīva radnieciska donora vai no miruša donora.
Dažreiz. Lielākā daļa bērnu “pāraug” šo slimību vēlā pusaudžu vecumā vai agrīnā pieaugušo vecumā. Ja trīs gadu laikā pēc pirmās epizodes nav novērots paasinājums, tad ir cerības, ka slimība neatkārtosies.
Lielākajai daļai bērnu novērojami divi vai vairāki paasinājumi. Biežāk paasinājumi novērojami pirmajos divos gados no slimības sākuma. Pēc desmit gadiem tikai vienam bērnam no pieciem novērojami atkārtoti paasinājumi. Ja bērnam ir atkārtoti slimības paasinājumi, tad lielākajai daļai attīstās nieru bojājums.
Svarīgi zināt, ka bērni ar šo slimību var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Bērniem ar akūtu nefrotisko sindromu ir traucēts ūdens balanss organismā. Akūtā periodā ir izteiktas tūskas. Dietā ir svarīgi ierobežot sāls un uzņemtā šķidruma daudzumu.