Mazuļa aprūpe
Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.
Ievērojamāko ķermeņa masas un garuma pieaugumu bērns piedzīvo pirmajā dzīves gadā.
Savlaicīgi dzimuša (37.-42. grūtniecības nedēļā) bērna svars ir 2600-3800 grami. Zīdaiņa svars dubultojas 4-5 mēnešu vecumā, trīskāršojas viena gada vecumā. Tie ir aptuveni 10 kilogrami.
Daži bērni nepieņemas svarā tādā pašā tempā kā viņu vienaudži. Iemesli var būt dažādi, piemēram, nepietiekama ēdināšana, nepilnīgs uzturvielu daudzums, priekšlaikus dzimis bērns ar nenobriedušu zīšanas-rīšanas refleksu un citām veselības problēmām.
Nepietiekams svars nav slimība, bet gan simptoms, tāpēc svarīgi laikus atpazīt un ārstēt bērnus, kas nepieņemas svarā pietiekami. Tas var būt saistīts ar kādu nopietnu veselības problēmu, slimību, kas prasa papildu izmeklēšanu un ārstēšanu (piemēram, cistiskā fibroze, celiakija u.c.).
Nepietiekamam svara pieaugumam zīdaiņa vecumā iespējami daudzi iemesli, ko iedala trīs galvenajās grupās:
Nepietiekams svars var būt gan medicīniska rakstura, gan attīstības vai uzvedības un sociāla problēma, taču visbiežāk tā ir vairāku problēmu kombinācija.
Ja zīdainis nepieņemas svarā vai svara pieaugums palēninās, svarīgi noteikt iemeslu un sākt nepieciešamo ārstēšanu. Pirmais un galvenais solis ir ievākt slimības vēsturi un izmeklēt bērnu. Jāatceras, ka fiziskās attīstības, svara un auguma rādītāju novērtējums pirmajā dzīves gadā veicams reizi mēnesī. Svēršanas laikā zīdainim jābūt izģērbtam (bez autiņbiksītēm), kā arī nosacīti nekustīgam (līdz brīdim, kad svari parāda rezultātu).
Pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra un PVO izstrādātas augšanas līknes zēniem un meitenēm līdz divu gadu vecumam. Atsevišķas līknes atrodamas arī priekšlaikus dzimušiem bērniem, kā arī bērniem ar ģenētiskiem sindromiem.
Mazuļa aprūpe ietver ne tikai atbilstoša uztura, apģērba un mājokļa nodrošināšanu, bet arī bērna veselības aprūpi, izglītošanu un audzināšanu.