Visiem mums ir raksturīgas normālas, ikdienišķas, stereotipiskas darbības, kuras saucam par rituāliem vai paradumiem. Katrs pazīstam situāciju, kad, izejot no mājas, aizdomājamies, vai durvis ir aizslēgtas, vai logi aizvērti. Mēs varam atgriezties mājās, lai pārbaudītu, vai durvis tik tiešām aizslēgtas. Tāpat cilvēki mēdz veikt darbības sev nozīmīgu iemeslu dēļ, piemēram, izvairās no skaitļa 13, kā arī zinām cilvēkus, kas rūpīgi pieturas pie savas ierastās kārtības un dusmojas, ja tā tiek izjaukta. Visas šis parādības ir pilnīgi normālas, ja tās netraucē veikt ikdienas darbus un nekļūst par dominējošu dzīves daļu. Obsesīvi kompulsīvo traucējumu pazīmes var parādīties arī tikai uz īsu brīdi. Taču, ja obsesīvas darbības aizņem daudz laika, turpinās vairākus mēnešus, apgrūtina funkcionēšanu ikdienā, traucē attiecībām ar citiem cilvēkiem un izraisa stresu, tad ir nepieciešama palīdzība. Ir ārkārtīgi svarīgi pēc iespējas ātrāk uzsākt uzvedības terapiju, jo obsesīvi kompulsīvie traucējumi var kļūt hroniski.
Viena no efektīvākajām simptomu kontrolēšanas un mazināšanas metodēm ir kognitīvi biheiviorālā terapija (KBT). To mēdz apvienot ar medikamentu lietošanu. Atsevišķos gadījumos ārstēšana notiek tikai ar medikamentiem. Medikamentu lietošanas nepieciešamību nosaka psihiatrs.
Kognitīvi biheviorālās terapijas mērķis ir palīdzēt cilvēkam atgūt kontroli pār savu dzīvi, apgūstot efektīvas pretošanās stratēģijas. Kognitīvi biheiviorālā terapijas laikā tiek pielietotas tādas metodes kā:
- Pieradināšana (exposure) – saskaršanās ar uzmācīgām domām un darbībām drošā vidē, kas pakāpeniski mazina trauksmi;
- Reakciju (kompulsiju) atlikšana vai veikšana neierastā veidā;
- Sevis izzināšana – domu izvērtēšana.