Ginekoloģija
Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.
Olnīcu dermoīdcistas ir maisveidīgi veidojumi olnīcās, kuros sastopamas dažāda veida šūnas – mati, tauki, nagi, u.c.
Maisveidīgi veidojumi olnīcās, kuros sastopamas dažāda veida šūnas. Tās veidojas no embrionālajām (auglim sastopamām) šūnām, kuras sākušas nekontrolēti dalīties. Dermoīdcistas mēdz saukt arī par teratomām. Ir divu veidu teratomas: nobriedušas (tās ir labdabīgas) un nenobriedušas (ļaundabīgas). Ļaundabīgas teratomas bērniem sastopamas ārkārtīgi reti.
Veidojumu prognoze ir atkarīga no veidojuma uzbūves (veida), par to katrā situācijā individuāli runās ar ārstu.
Svarīgi! Ja ir zināms, ka ir veidojums olnīcā vai olvadā, katra sāpju epizode ir jāuztver nopietni un jāgriežas pie ārsta – ginekologa vai neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā. Diemžēl dermoīdcistas (teratomas) var veidoties atkārtoti gan tajā pašā, gan otrā olnīcā, tāpēc ārsts nozīmēs regulārus izmeklējumus pēc operācijas. Jāatceras, ka tieši tādēļ meitenēm ir divas olnīcas – ja viena aiziet bojā, tad otrā tik un tā var pilnvērtīgi augt un tajā nobriest olšūnas.
Lielākoties veidojumi sūdzības neizraisa, tos atrod nejauši. Reizēm tomēr var būt velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, vairāk vienā pusē. Ja veidojums ir liels, to var sataustīt caur vēdera priekšējo sienu. Ja veidojums ir sagriezies ap savu asi, parādās izteiktas spazmveida sāpes vēderā.
Olnīcu dermoīdcistām nav zināmu riska faktoru, kurus varētu ietekmēt.
Lielākoties veidojumi sūdzības neizraisa, tos atrod nejauši. Pirmā izmeklēšanas metode ir ginekologa konsultācija un ginekoloģiskā ultrasonogrāfija. Reizēm, ja veidojums ir netipiska izskata, papildus nepieciešams magnētiskās rezonanses izmeklējums. Ja ārstam radīsies aizdomas, ka veidojums ir ļaundabīgs, papildus nozīmēs citas izmeklējumu metodes – plaušu datortomogrāfiju, skeleta scintigrāfiju. Noteiks arī onkoloģiskos marķierus – tās ir vielas, kas paaugstinās asinīs pie ļaundabīgām saslimšanām.
Veidojumiem ārstēšana ir ķirurģiska, parasti laparoskopiskā operācija. Tā ir mūsdienīga operācija bez lieliem iegriezumiem. Ja veidojums ir neliels (līdz 3–5 centimetriem diametrā), nerada sūdzības un nepalielinās, to var arī neoperēt, bet regulāri kontrolēt, izmantojot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju. Tas katrā atsevišķā gadījumā tiek lemts kopā ar ārstu. Operācijas laikā izlobīs tikai cistu, pašas olnīcas un olvadu audi netiks skarti. Reizēm izlobīšana nav iespējama – tad noņem daļu olnīcas. Retos gadījumos var nākties izņemt visu olnīcu.
Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.