Seksuālā un reproduktīvā veselība
Seksuālā un reproduktīvā veselība ir ar cilvēka seksuālo un reproduktīvo sistēmu saistīta fiziska, garīga un sociāla labklājība.
Iedzimtas virsnieru garozas hiperplāzijas (IVGH) neklasiskā forma un policistisko olnīcu sindroms.
Pusaudžu vecumā meitenēm var parādīties pastiprināts apmatojums, pinnes jeb akne, matu izkrišana paura daļā, kāda raksturīga vīriešiem, ļoti bieži to pavada neregulāras mēnešreizes.
Pastiprinātu vīrišķo hormonu veidošanos var izraisīt arī audzēji, Kušinga sindroms un citas saslimšanas, šajā rakstā koncentrēsimies uz diviem izplatītākajiem iemesliem pusaudzēm – iedzimtas virsnieru garozas hiperplāzijas (IVGH) neklasisko formu un policistisko olnīcu sindromu (PCOS). Par IVGH klasisko formu var lasīt šeit.
SVARĪGI! PCOS gadījumā pacientēm olnīcās nav cistas! Nosaukums radies vēsturiski, jo tika atklāts, ka šīm pacientēm ir lielākas olnīcas un tajās ir daudz folikulu (olšūnu, kuras atrodas mazos maisiņos – folikulos). Tas redzams, veicot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju. Pateicoties sīkajiem pūslīšiem (folikuliem), arī radies šis nosaukums. Būtiski arī tas, ka pusaugu meitenēm olnīcās normāli ir daudz olšūnu (un līdz ar to folikulu), tādēļ olnīcu izskats nemaz netiek ņemts vērā, apstiprinot PCOS diagnozi pusaudzēm.
Abām saslimšanām ir līdzīgi simptomi:
Vēlāk dzīves laikā šīm sievietēm ir lielāks auglības traucējumu, II tipa cukura diabēta, sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanu risks. Šīm sievietēm biežāk ir arī depresija, trauksme, ēšanas traucējumi, zemāks pašvērtējums. Ilgstoši neregulāras mēnešreizes palielina dzemdes vēža risku.
PCOS ir sastopams līdz pat 10% sieviešu, IVGH neklasiskā forma ap 0,1–0,2% sieviešu.
PCOS izraisa dažādi faktori: tās attīstībā ap 70% nosaka ģenētika, 30% – vides faktori. Vissvarīgākais no vides faktoriem ir liekais svars.
IVGH neklasiskā forma ir ģenētiski noteikta, tomēr arī tās simptomus var pastiprināt vides faktori, īpaši liekais svars.
Abas saslimšanas ir ļoti līdzīgas. Izmeklēšanas mērķis ir izslēgt citus iemeslus, kuru dēļ meitenei organismā pastiprināti darbojas vīrišķie hormoni un nav regulāras mēnešreizes. Veic šādus izmeklējumus:
Ārstēšana abām saslimšanām ir praktiski vienāda. Ārsts vecākiem izstāsta, kuras metodes un metožu kombinācijas ir piemērotākās.
Lai arī aptiekās tiek piedāvāti dažādi dabas un homeopātiski preparāti, to efektivitāte menstruālo traucējumu, apmatojuma un liekā svara ārstēšanā nav pierādīta.
Diemžēl nav tādas ārstēšanas, kas varētu sakārtot menstruālo ciklu uz visu turpmāko dzīvi. Ja tiek novērsts liekais svars, menstruācijas bieži kļūst regulāras, arī nelietojot hormonālos preparātus.
Ir situācijas, kad pacientei hormonālos preparātus var nākties lietot ilgstoši (piemēram, ja simptomi ir ļoti izteikti un traucējoši), jo visi hormonālie preparāti darbojas tikai tik ilgi, kamēr tos lieto. Pēc lietošanas pārtraukšanas traucējumi var atgriezties.
Ģenētiskos faktorus, kas nosaka slimību attīstību, ietekmēt nevaram. Tomēr ļoti liela nozīme ir veselīgam dzīvesveidam, lai nepieļautu svara pieaugumu.
Seksuālā un reproduktīvā veselība ir ar cilvēka seksuālo un reproduktīvo sistēmu saistīta fiziska, garīga un sociāla labklājība.
Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.