Pārlekt uz galveno saturu

Pneimokoku infekcija

Streptococcus pneumoniae vai pneimokoks ir baktērija, kas var izraisīt dažādas infekciju slimības.

Attēls
baktērijas
Created: 26. oktobris, 2022. gads
Atjaunots: 28. aprīlis, 2023. gads

Streptococcus pneumoniae vai pneimokoks ir baktērija, kas var izraisīt dažādas infekciju slimības. Dažas no tām var būt dzīvību apdraudošas. S. pneumoniae var ierosināt pneimoniju, vidusauss iekaisumu, deguna blakusdobumu iekaisumu, meningītu, bakterēmiju. Ārsti Hib ierosinātās infekcijas sauc par “invazīvām”, un par invazīvām sauc tās infekciju slimības, kur ierosinātājs iekļūst tādās ķermeņa daļās vai orgānos, kam ir jābūt steriliem jeb pilnībā brīviem no mikroorganismiem.

Pirms vakcinācijas uzsākšanas 69 % invazīvo infekciju ierosināja 10 pneimokoku serotipi (14, 9V, 1, 8, 23F, 4, 3, 6B, 19F, 7F). Baktērija atrodas tās nēsātāju aizdegunē. Noteiktos apstākļos nēsātājiem baktērija no aizdegunes var izplatīties uz deguna blakusdobumiem, vidusauss dobumu, plaušām un izraisīt iekaisumus tajos. Baktērija izplatās aerosola vai gaisa-pilienu veidā, kā arī tieša kontakta laikā ar izdalījumiem no elpceļiem. Precīzs inkubācijas periods nav zināms, taču tas var būt arī tikai 3 dienas.

    Riska grupas

    Riska grupas pneimokoku infekcijai (īpaši invazīvai) ir bērni līdz 2 gadu vecumam, pieaugušie virs 65 gadu vecuma, personas ar sirpjšūnu anēmiju, HIV infekciju, cukura diabētu, imūndeficītiem, nefrotisko sindromu, hroniskām sirds, plaušu, nieru un aknu slimībām, liesas bojājumu vai liesas neesamību, kohleāriem implantiem vai cerebrospinālā šķidruma noplūdi, kaitīgiem ieradumiem (pastiprināta alkohola lietošana, smēķēšana).

    Simptomu apraksts

    Kā iepriekš minēts, streptokoki, to skaitā Streptococcus pneumoniae, ierosina dažādas infekcijas. Pneimonijas gadījumā novēro drudzi un drebuļus, klepu, seklu vai apgrūtinātu elpošanu, sāpes krūtīs. Meningīta gadījumā novēro kakla stīvumu, drudzi, galvassāpes, fotofobiju jeb nepatīkamu sajūtu, skatoties uz gaismu, apjukumu, sliktu dūšu ar vai bez vemšanas. Bakterēmijas gadījumā novēro drudzi, drebuļus, ir traucēta apziņa. Vidusauss iekaisuma gadījumā novēro sāpes ausī, drudzi, nogurumu, miegainību, sarkanu tūskainu bungplēvīti auss apskatē. Sepse ir organisma pārmērīga iekaisuma reakcija uz infekciju un tās ierosinātāju, un sepse var būt dzīvību apdraudošs stāvoklis, kas var novest pie orgānu bojājuma un nāves. Sepses gadījumā novēro apjukumu, dezorientāciju, elpas trūkumu, paātrinātu sirdsdarbību, drudzi, drebuļus, sāpes, diskomforta sajūtu, svīšanu.

    Lielākā daļa pneimokoku ierosina vidēji smagas infekcijas, taču dažas infekcijas var izraisīt smagas komplikācijas vai pat nāvi. Meningīts ir viena no nopietnākajām pneimokoku izraisītajām infekcijām, jo 1 no 15 gadījumiem iestājas nāve. Pēc pārslimota pneimokoku meningīta var attīstīties dzirdes traucējumi, fiziskās un psihomotorās attīstības traucējumi. Bakterēmijas gadījumā nāve iestājas 1 no 100 gadījumiem, biežāk bērniem līdz 5 gadu vecumam.

    Agrīni uzstādīta diagnoze un uzsākta terapija ir ļoti nozīmīga invazīvo pneimokoku infekciju gadījumā. Diemžēl vairāki pneimokoku serotipi ir rezistenti jeb  nejūtīgi pret antibakteriālo terapiju, kas noved pie liktenīgas neveiksmes, pat laikus uzsāktas terapijas gadījumā.

    Izmeklējumu apraksts

    Streptokoku ierosinātu infekciju diagnosticē klīniski (balstoties uz simptomiem un pazīmēm) un ņemot bioloģisko paraugu (asinis vai cerebrospinālo šķidrumu), lai identificētu baktēriju. Būtiska ir baktērijas izdalīšana un serotipēšana jeb streptokoka tipa noteikšana. Nozīmīgi ir arī noteikt izdalītā streptokoka jūtību pret antibiotiķiem.

    Ārstniecība, simptomu mazināšana

    Streptokoku infekciju terapija sastāv no:

    • antibakteriālas terapijas, lai nogalinātu streptokoku; dati norāda, ka 3 no 10 gadījumiem streptokoks ir rezistents pret antibakteriālo terapiju,
    • pacienta stacionēšanas, ja infekcijas norise ir smaga, lai nodrošinātu labāku aprūpi un savlaicīgi konstatētu komplikācijas un tās ārstētu,
    • smagākos gadījumos elpošanas atbalsts ar mākslīgo plaušu ventilāciju,
    • simptomātiska un atbalstoša terapija atkarībā no simptomiem un to smaguma.

    Profilakse

    Vakcinācija ir visefektīvākais veids, kā sevi un savus tuviniekus pasargāt no saslimšanas. Latvijas valsts imunizācijas kalendārā vakcinācija pret pneimokoku tiek veikta 2, 4 un 12-15 mēnešu vecumā. Riska grupu pacientiem vakcinācija var tikt veikta jebkurā laikā, un atkarībā no vecuma, mūžilgai aizsardzībai nepieciešamo devu skaits atšķirsies.