Reimatoloģija
Medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām.
Reino sindroms, ko reizēm sauc arī par Reino fenomenu vai slimību, ir stāvoklis, kad asins plūsma uz ekstremitātēm – roku un kāju pirkstiem – ir apgrūtināta, līdz ar to var parādīties pat pirkstu nejutīgums.
Tas notiek tādēļ, ka sīko asinsvadu sieniņas dažādu iemeslu dēļ strauji sašaurinās (spazmējas). Reino sindromam raksturīgas pirkstu krāsas izmaiņas – no baltas (kad asinsvadi sašaurinās), pēc tam zilas (kad audiem pietrūkst skābekļa) līdz sarkanai krāsai (kad asins plūsma atjaunojas). Krāsas izmaiņas reizēm var novērot arī uz lūpām, krūtsgaliem, deguna un ausīm.
Lielākoties šo sindromu novēro cilvēkiem aukstos laikapstākļos, biežāk sievietēm. Lielākajā daļā gadījumu tam nav nopietnu seku, tomēr reizēm tas var ievērojami ierobežot dzīves kvalitāti, kā arī liecināt par nopietnām autoimūnām saslimšanām, kuru gadījumā imūnā sistēma “uzbrūk” organisma veselajiem audiem un šūnām.
Primārs Reino sindroms: Tas nav saistīts ar kādu citu slimību, parasti ir viegls, pārsvarā saistīts ar aukstiem laikapstākļiem, parasti neprasa intensīvu ārstēšanu.
Sekundārs Reino sindroms:
Salīdzinājumā ar primāru Reino sindromu sekundāra Reino sindroma slimības pazīmes var attīstīties arī normālā apkārtējās vides temperatūrā. Bieži vien nepieciešami specifiski medikamenti, kā arī jāārstē pamata saslimšana.
Reino sindromu diagnosticē, pamatojoties uz simptomiem. Būtiski saprast, vai slimība ir primāra vai sekundāra. Tādēļ nepieciešams veikt specifiskus imunoloģiskus un citus asins analīžu izmeklējumus, kas var palīdzēt noteikt cēloni.
Viegla Reino sindroma gadījumā var palīdzēt siltāka saģērbšanās. Jāņem vērā, ka nepieciešami ne tikai cimdi vai zeķes, bet arī pārējam apģērbam jābūt piemērotam laikapstākļiem.
Smagākos gadījumos nepieciešama medikamentoza ārstēšana, piemēram, tā saucamie kalcija kanālu blokatori, kas atslābina sīko asinsvadu sieniņas un samazina Reino sindroma izpausmes.
Ja Reino sindroms ir sekundārs un pacientam ir saistaudu sistēmas saslimšana, tas ārstēšanai mēdz padoties grūti. Tādos gadījumos var būt nepieciešama sarežģītāka ārstēšana, par kuru parasti lemj multidisciplināra komanda, kuru veido reimatologi, asinsvadu ķirurgi un citi speciālisti.
Medicīnas nozare, kas saistīta galvenokārt ar kaulu, muskuļu un locītavu slimībām.