Pārlekt uz galveno saturu

Rekurenta balsenes papilomatoze

Rekurenta balsenes papilomatoze ir saslimšana, kas raksturojas ar papilomu – bālganu un gludu veidojumu uz kājiņas – attīstību balsenē.

Attēls
Bērnam sāp kakls
Created: 25. janvāris, 2022. gads
Atjaunots: 9. decembris, 2022. gads

Elpceļu papilomas var attīstīties jebkur elpceļos – no deguna un mutes dobuma līdz plaušām –, tomēr biežāk skar balseni. Papilomas ir labdabīgi veidojumi, bet retos gadījumos var arī pārtapt par ļaundabīgiem.

Augstāks risks rekurentas balsenes papilomatozes attīstībai ir pirmdzimtajiem, bērniem, kas dzimuši ilgstošās dzemdībās cauri dabīgiem dzemdību ceļiem, un bērniem, kuru māte ir jaunāka par 20 gadiem.

Simptomu apraksts

Bērniem simptomi parasti attīstās 2–4 gadu vecumā:

  • Visbiežāk novēro balss aizsmakumu, kas var pastiprināties laika gaitā, kā arī balss vājumu. Balss aizsmakuma pakāpe katram pacientam ir atšķirīga, tā atkarīga no papilomu lieluma un daudzuma, kā arī lokalizācijas balsenē. Maziem bērniem, kas vēl nerunā, novēro vāju, klusu raudāšanu;
  • Ja papilomu dēļ ir būtiski sašaurināti elpceļi, attīstās stridors jeb augstas frekvences pīkstoša skaņa elpošanas laikā. Sākotnēji šī skaņa parādās pie ieelpas, bet, pieaugot elpceļu sašaurinājumam, stridoru var dzirdēt gan ieelpas, gan izelpas laikā;
  • Pacientiem ar balsenes papilomatozi mēdz būt arī ilgstošs klepus, retos gadījumos aizrīšanās epizodes;
  • Slimībai progresējot, parādās elpošanas grūtības – elpošanas laikā ievelkas muskuļi starp un/vai zem ribām, kā arī virs atslēgas kaula, cilājas deguna spārni.

Slimībai ir progresējoša gaita, tādēļ neārstētos gadījumos agrāk vai vēlāk tā noved līdz smagam elpceļu sašaurinājumam. Ļoti reti (mazāk nekā 1% gadījumu) papilomas var pārtapt par ļaundabīgu audzēju – skvamozo šūnu karcinomu.

Cēloņi

Tas ir visizplatītākais labdabīgais veidojums balsenē bērniem. Saslimšanu izraisa cilvēka papilomas vīruss (CPV). Aptuveni 75–80% cilvēku dzīves laikā inficējas ar šo vīrusu, ja vien nav saņēmuši vakcīnu, tomēr simptomi attīstās tikai nelielai daļai. Bērni visbiežāk inficējas ar CPV dzemdību laikā no inficētas mātes, izejot cauri dzemdību ceļiem, tomēr ne visiem bērniem attīstās papilomas. Domājams, ka slimības attīstībā būtiska loma ir cilvēka ģenētiskiem un imunoloģiskiem faktoriem.

Izmeklējumu apraksts

Saslimšanas diagnostikā pielieto tiešo laringoskopiju vai endoskopiju. Endoskopiju var veikt gan narkozē, gan nomodā, tas ir atkarīgs no bērna sadarbības ar ārstu. Endoskopijas laikā pacienta degunā vai mutē ievieto fleksiblu optikas instrumentu, lai vizualizētu balseni un redzētu izmaiņas. Tiešo laringoskopiju veic operāciju zālē un vispārējā anestēzijā, tas ļauj izvērtēt balseni ļoti lielā palielinājumā. Izmeklējumu laikā ārsts var paņemt arī audu fragmentu, ko tālāk nosūta detalizētai izmeklēšanai.

Iespējamo izmeklējumu saraksts

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Šobrīd rekurentu balsenes papilomatozi nav iespējams pilnībā izārstēt. Ķirurģijas mērķis ir noņemt balsenē izveidojušās papilomas un atbrīvot elpceļus, lai atvieglotu elpošanu. Balsenes papilomas operē vispārējā anestēzijā, ķirurgs–otolaringologs papilomu noņemšanai pielieto tradicionālos balsenes instrumentus vai lāzeru. Pēc operācijas laika gaitā papilomas atjaunojas. Periods bez simptomiem katram pacientam ir atšķirīgs – tās var būt pāris nedēļas vai gads, dažiem pacientiem pat vairāki gadi. Daudziem pacientiem gada laikā var būt nepieciešamas vairākas balsenes operācijas.

Ja slimības gaita ir ļoti smaga, proti, strauji un ātri atjaunojas papilomas, var veikt traheostomiju (ķirurģiski izveidota atvere kakla priekšpusē, caur kuru trahejā ievada traheostomas kanili.

Attēls
Traheostoma

Bez pamatterapijas metodēm pastāv arī citas aprakstītas papildterapijas metodes, tomēr līdz šim neviena no tām nav devusi pārliecinošus rezultātus. Terapijas izvēle vienmēr ir atkarīga no pacienta slimības gaitas un vispārējā veselības stāvokļa.

Iespējamā ārstniecība un rehabilitācija

Profilakse

Vienīgā pieejamā profilakses metode, kas var pasargāt no balsenes papilomatozes attīstības, ir vakcinācija pret CPV gan meitenēm, gan zēniem. CPV vakcīna meitenēm ir iekļauta Bērnu vakcinācijas kalendārā.

Speciālisti, pie kā vērsties

Kad vērsties Bērnu slimnīcas Uzņemšanas nodaļā?

  • Elpošanas laikā ievelkas muskuļi starp un/vai zem ribām, virs atslēgas kaula;
  • Elpošanas laikā novēro deguna spārnu cilāšanos;
  • Elpošanas laikā dzird stridoru;
  • Novēro citas pēkšņas izmaiņas elpošanas raksturā;
  • Novēro zilēšanas epizodes (parasti zilganas kļūst lūpas un āda ap lūpām, kā arī pirkstu gali);
  • Bērns ir kļuvis pasīvs, noguris vai letarģisks.

Saistītās ārstu specialitātes