Pašreizējās ārstēšanas metodes bērniem ar retinoblastomu ir ķirurģija, lokāla staru terapija (brahiterapija), lāzerterapija, krioterapija, termoterapija un ķīmijterapija.
Katram pacientam ar retinoblastomu individuāli piemēro atbilstošu ārstēšanas veidu. Plānojot ārstēšanu, parasti ņem vērā bērna vecumu, to, vai audzējs ietekmē vienu vai abas acis, slimības izplatību jeb stadiju, kā arī to, cik laba redze ir diagnozes noteikšanas brīdī.
Ārstēšanas galvenie mērķi: likvidēt ļaundabīgo audzēju, saglabāt dzīvildzi, neizņemt acs ābolu, ja tas ir iespējams, un saglabāt pēc iespējas labāku redzi.
Kopumā pašlaik pastāv šādas divas ārstēšanas stratēģijas:
- ķirurģiska audzēja izņemšana, izņemot acs ābolu pilnībā (enukleācija).
- acs saglabāšana, izmantojot staru terapiju, lāzerterapiju, krioterapiju, termoterapiju un/vai ķīmijterapiju.
Acs ābola saglabāšana ir iespējama tikai tad, ja retinoblastoma diagnosticēta agrīnā stadijā. Šajā gadījumā mērķis ir iznīcināt audzēja šūnas, vienlaikus saglabājot pēc iespējas labāku redzi, bet arī pārliecinoties, ka ārstēšana ir pietiekami efektīva, lai pacients neietu bojā šīs slimības dēļ. Ja retinoblastoma diagnosticēta vēlīnā stadijā, parasti veic acs ābola izņemšanu. Ja audzējs ir izplatījies citās ķermeņa daļās (metastāzes), ārstēšana var ietvert arī ķīmijterapiju un/vai staru terapiju.
Pacientu ārstēšana ar vienas acs retinoblastomu (vienpusēja retinoblastoma)
Pacientiem ar progresējošu audzēju vienā acī un ar jau izteiktu redzes zudumu diagnozes noteikšanas brīdī ir jāveic acs ābola izņemšana (enukleācija) – tā šobrīd ir visefektīvākā audzēja kontroles metode. Veicot enukleāciju, acs ābolu parasti aizpilda ar taukaudiem. Ir iespējams ievietot orbītas implantu jeb mākslīgu acs ābolu, piemēram, no silikona. Šis implants ir ķirurģiski saistīts ar acs muskuļiem, tāpēc tas pārvietojas tāpat kā acs ābols. Operācijas veidu piemēro katram pacientam individuāli, tas atkarīgs arī no klīnikā pielietotās metodes. Ieguvums no acs ābola izņemšanas pacientiem ar lielu vienpusēju audzēju ir tāds, ka ārstēšana vērsta tikai uz iesaistīto aci, tādējādi ārstēšanas blakusparādības neietekmē veselo aci. Pacients pilnībā zaudēs redzi acī, kura tiek ārstēta, bet, ņemot vērā to, ka lielākajai daļai pacientu ar lielu audzēju diagnozes noteikšanas brīdī jau ir stipri samazināta redze, šāda pieeja ir pamatota.
Pacienti, kuriem diagnosticēta maza retinoblastoma vienā acī, var saglabāt aci, izmantojot lokālu staru terapiju, intraarteriālu ķīmijterapiju, kad citostatiskos līdzekļus ievada tieši audzēju apasiņojošajos acs asinsvados, krioterapiju. Tomēr šāda terapija ieteicama tikai pacientiem, kuriem saglabājusies redze un kam ar šīm metodēm var garantēt labu iedarbību uz audzēju. Rūpīgi jāizvērtē šīs pieejas priekšrocības salīdzinājumā ar acs ābola izņemšanu. Ja pacientiem ar vienpusēju retinoblastomu veikta pilnīga audzēja ķirurģiska izņemšana, pēc operācijas parasti nav nepieciešama papildu ārstēšana. Tomēr, ja izņemtās acs histoloģija atklāj plašāku slimību vai pat ļaundabīgo šūnu izplatīšanos blakus audos, piemēram, redzes nervā, asinsvadu apvalkos, ieteicams izmantot pēcoperācijas ķīmijterapiju, lai iznīcinātu gan lokāli atlikušās audzēja šūnas, gan potenciālās mikrometastāzes citās ķermeņa daļās.
Pacientu ārstēšana ar retinoblastomu abās acīs (abpusēja retinoblastoma)
Pacientiem ar abpusēju retinoblastomu audzēju var kontrolēt, kombinējot dažādas ārstēšanas metodes. Svarīgi ne tikai iznīcināt audzēju, bet arī saglabāt redzi vismaz vienā acī. Sākotnējā izvēle ir lokāla ārstēšana, piemēram, izmantojot lāzera koagulāciju, krioterapiju, termoterapiju vai brahiterapiju. Pacientus ar mazu retinoblastomu var efektīvi ārstēt, izmantojot vienu vai vairākas lokālās terapijas. Pacientiem, kuriem ir lielāka izmēra retinoblastoma, audzēju samazināšana ar ķīmijterapiju pirms lokālās ārstēšanas ir izrādījusies efektīva pieeja. Dažiem bērniem, kuriem diagnosticēta abpusēja retinoblastoma ar progresējošu slimību vienā acī un izplatīšanos blakus audos (piemēram, redzes nervā, stiklveida ķermenī vai ārējos acs slāņos), un/vai pilnīgu redzes zudumu, šīs acs izņemšana parasti ir izvēles metode. Pacientiem, kuriem vēlāk attīstās progresējoša slimība sākotnēji mazāk skartajā acī, bet joprojām ir saglabāta redze, var apsvērt staru terapiju, kas bieži vien paliek vienīgā iespējamā terapija, lai saglabātu aci. Bet, ja slimība jau ir izraisījusi aklumu, arī otrās acs izņemšana ir vienīgā iespēja saglabāt dzīvildzi. Ņemot vērā, ka ilgtermiņa blakusparādību risks pēc ķīmijterapijas ir mazāks nekā pēc staru terapijas, šobrīd vairāk izvēlas starojuma saudzējošo pieeju, īpaši bērniem, kas jaunāki par vienu gadu, kā arī indivīdiem ar RB1 mutāciju. Tomēr, tā kā ir pierādīta staru terapijas efektivitāte retinoblastomām, kas uz to jutīgas, šādas ārstēšanas riskus un ieguvumus nepieciešams izvērtēt individuāli.
Jaunas terapijas pieejas
Jaunu ārstēšanas metožu mērķis ir samazināt acs ābola izņemšanas un lokālās staru terapijas nepieciešamību, kā arī novērst pēc iespējas vairāk sistēmiskās ķīmijterapijas blakusparādību.
Viena no daudzsološākajām terapijas pieejām ir intraarteriālā ķīmijterapija, ar kuras palīdzību citostatiskos līdzekļus ievada tieši audzēju apasiņojošajos acs asinsvados. Šī pieeja joprojām ir eksperimentāla, tāpēc pašlaik to neizmanto visos ārstēšanas centros, bet pielieto tikai atsevišķiem pacientiem, kuru slimība nav atbildējusi uz standarta terapiju vai kuriem ir mazs vienas acs audzējs. Sākotnējie rezultāti ir daudzsološi, taču, lai izvērtētu vispārējo iznākumu un ilgtermiņa blakusparādības, ir nepieciešama šo pacientu ilgtermiņa novērošana.