Pārlekt uz galveno saturu

Salmonellu infekcija jeb salmoneloze

Bieži sastopama ar zarnu traktu saistīta bakteriāla infekcija. Salmonellas uzturas cilvēku un dzīvnieku zarnās un tiek izdalītas ar fēcēm.

Attēls
baktērijas
Created: 9. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 17. aprīlis, 2023. gads

Visbiežāk cilvēkiem ar salmonellu infekciju nav simptomu, taču dažreiz tie attīstās 8–72 stundu laikā pēc inficēšanās, parasti ilgst 2–7 dienas, bet caureja var turpināties līdz 10 dienām, nereti vēdera izejas problēmas pēc salmonelozes var saglabāties vēl dažus mēnešus.

Dažas salmonellu sugas var izraisīt vēdertīfu, kas ir potenciāli nāvējoša slimība, bet biežāk ir sastopama attīstības valstīs.

    Simptomu apraksts

    Dažas salmonellu sugas var izraisīt vēdertīfu, kas ir potenciāli nāvējoša slimība, bet biežāk ir sastopama zemas attīstības valstīs, kur cilvēki ikdienā neievēro higiēnu.

    Biežākās komplikācijas

    Dehidratācija – pastāvīga caureja var radīt šķidruma trūkumu organismā. Par to liecina sausas gļotādas, samazināts urinācijas apjoms, nespēks. Smaga dehidratācija var novest līdz šokam un nāvei.

    Bakterēmija (asins straumes infekcija) – retos gadījumos zarnu gļotāda var būt smagi bojāta un baktērijas no tās var nokļūt asinīs, radot vispārēju, smagu saslimšanu, piemēram, meningītu (galvas smadzeņu apvalku iekaisums), endokardītu (sirds sienas iekšējās kārtas iekaisums), osteomielītu (kaulu iekaisums).

    Reaktīvs artrīts (locītavu iekaisums) rodas kā atbildes reakcija uz infekciju. Simptomi iekļauj sāpes un tūsku locītavās, var būt arī acu iekaisums (konjunktivīts) un sāpīga urinācija (uretrīts).

    Cēloņi

    Cilvēki visbiežāk inficējas ar salmonelozi, lietojot piesārņotu pārtiku vai ūdeni.  Infekcijas avoti: jēla vai līdz galam neapstrādāta gaļa, putnu gaļa, olas un olu produkti, nemazgāti augļi un dārzeņi.

    Izmeklējumu apraksts

    Lai pierādītu salmonelozi, nepieciešams fēču paraugs uzsējumam, kurā var noteikt izsaucēju. Ja ir aizdomas par bakterēmiju, ir nepieciešams asins paraugs tā uzsējumam.

    Ārstniecība, simptomu mazināšana

    Ārstēšana atkarīga no slimības smaguma un izpausmēm.

    Simptomātiska atbalsta terapija:

    • Saudzējošs režīms, svarīgi ievērot miega un nomoda režīmu;
    • Pietiekama šķidruma uzņemšana. Ja attīstījusies nopietna dehidratācija, šķidrumu ievada vēnā;
    • Drudža kontrole ar pretdrudža medikamentiem (ibuprofenum 10mg/kg vai acetaminophenum 15mg/kg);
    • Probiotikas var palīdzēt saīsināt caurejas ilgumu.

    Antibakteriālo terapiju izmanto smagas salmonellu infekcijas gadījumā. Vieglos gadījumos antibakteriālā terapija var paildzināt salmonellu izdalīšanu fēcēs.

    Profilakse

    • Roku higiēna – rokas jāmazgā ar ziepēm vismaz 20 sekundes.
    • Jāievēro higiēna, mainot bērnu autiņus, tos nepieciešams atbilstoši likvidēt, jādezinficē pārtinamās virsmas.
    • Negatavot ēdienu citiem, ja ir caureja.
    • Nelaist bērnus uz bērnudārzu, ja ir gastroenterīta (kuņģa un tievās zarnas iekaisums) simptomi – vēdersāpes,  slikta apetīte, slikta dūša, vemšana, caureja, galvassāpes, vājums, paaugstināta ķermeņa temperatūra.
    • Uzglabāt jēlu gaļu ledusskapī atsevišķā nodalījumā no citiem produktiem.
    • Izmantot divus dēlīšus – vienu gaļai, otru pārējiem produktiem.
    • Izvairīties no jēlu olu ēšanas.

    Saistītās ārstu specialitātes

    Informatīvie materiāli