Pārlekt uz galveno saturu

Sāpīgas menstruācijas

Sāpīgas mēnešreizes ir ļoti bieži sastopama problēma pusaudžu vidū.

Attēls
iekšējie dzimumorgāni
Created: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Dažām sievietēm menstruācijas ir sāpīgas, kolīdz tās pirmo reizi sākas. Citām tās kļūs sāpīgas vēlāk dzīves laikā.

Simptomu apraksts

Mēnešreižu laikā var būt dažādi traucējoši simptomi: sāpes vēdera lejasdaļā, mugurā, reizēm augšstilbos, slikta dūša, vemšana, caureja, galvas reiboņi, nogurums un nespēks, pinnes uz ādas, garastāvokļa svārstības, vēlme pēc noteiktiem ēdieniem (piemēram, sāļiem, asiem, trekniem, saldiem).

Visas šīs sūdzības var parādīties jau vairākas dienas vai pat nedēļu pirms menstruācijām – tad to sauc par pirmsmenstruālo sindromu.

Cēloņi

Lielākoties īpaša cēloņa sāpīgām mēnešreizēm meitenēm-pusaudzēm nav. Šo parādību sauc par primāru dismenoreju. Ļoti reti iemesls ir kāda iedzimta iekšējo dzimumorgānu anomālija vai cita saslimšana (piemēram, endometrioze). Tādā gadījumā to sauc par sekundāru dismenoreju.

Izmeklējumu apraksts

Speciālists veiks ginekoloģisko ultrasonogrāfiju un apskati, lai pārliecinātos, vai nepastāv kāda iedzimta iekšējo dzimumorgānu anomālija.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Menstruāciju sāpes ir iespējams mazināt mājas apstākļos. Ja tas neizdodas, kā arī ir daudzi citi traucējoši simptomi, jāgriežas pie ginekologa. Menstruāciju laikā jādara tas, kas liek justies labāk. Ja meitene labāk jūtas veicot kādas fiziskās aktivitātes, tad drīkst sportot. Atļauts arī iet vannā, likt siltu termoforu uz vēdera. Iespējams arī apmeklēt pirtis – tas nepastiprinās asiņošanu. Protams, jāseko līdzi pašsajūtai. Jāpārliecinās, ka ir uzņemts pietiekams šķidruma daudzums. Mēnešreižu laikā īpaši svarīgi kārtīgi paēst un dzert vismaz 1.5-2 litrus šķidruma (ūdens, tēja, sula) dienā.

Attēls
Sāpīgas menstruācijas

Jau no pašām pirmajām menstruācijām meitene var lietot pretsāpju līdzekļus svaram un vecumam atbilstošā devā. Tos var iegādāties aptiekās. Drīkst lietot arī līdzekli NO-SPA (drotaverīna hidrohlorīds), kas noņem spazmas. Tomēr tas nav pretsāpju līdzeklis, tāpēc pret sāpēm jāizvēlas kas piemērotāks. Ja rodas šaubas par pretsāpju līdzekļu lietošanu, jautā padomu ģimenes ārstam vai aptiekā. Ja nepalīdz ne režīma sakārtošana, ne pretsāpju līdzekļi, jāgriežas pie ginekologa. Ginekologs var izrakstīt stiprākus pretsāpju medikamentus, kā arī, ja nepieciešams, vienoties par hormonālās kontracepcijas līdzekļu lietošanu. Svarīgi atcerēties, ka izsargāšanās no grūtniecības nav vienīgā hormonālās kontracepcijas funkcija! Šie līdzekļi īpaši labi noņem nepatīkamās sūdzības pirms menstruācijām un to laikā.

Profilakse

Nav īpašas profilakses, kas novērstu sāpīgu menstruāciju rašanos meitenei. Tā ir īpatnība, kura ar laiku var izzust, bet diemžēl reizēm arī saglabāties visu dzīvi.

Mēdz runāt, ka dzimumdzīves uzsākšana var novērst sāpīgas mēnešreizes, vai tieši otrādi – padarīt tās sāpīgas. Svarīgi – tas ir mīts! Otrs izplatīts uzskats ir tāds, ka mēnešreizes kļūs nesāpīgas pēc dzemdībām. Tā var notikt, bet var arī nenotikt. 21. gadsimtā noteikti nav jācieš menstruāciju sāpes! Ja tās ir traucējošas, jāgriežas pie ārsta, lai meklētu risinājumus.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Kontracepcija un tās veidi

Kontracepcija ir dažāda veida metodes, kuru mērķis ir novērst grūtniecības iestāšanos, kā arī pasargāt cilvēku no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām.

Saistītas tēmas

Ginekoloģija

Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.

Apakštēma