Pārlekt uz galveno saturu

Seksuāli transmisīvas infekcijas (STI)

Seksuāli transmisīvās infekcijas jeb STI ir tādas infekcijas, ar kurām var saslimt seksuālu attiecību laikā. Tas ir iespējams gan vaginālā, gan anālā un orālā seksa laikā.

Attēls
STS
Created: 1. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 7. novembris, 2024. gads

Lai inficētos ar dažām STI (cilvēka papilomas vīruss, herpes, sifiliss) var pietikt tikai ar ādas-ādas vai ādas-gļotādas kontaktu. Ar daļu no infekcijām var saslimt, ja ir kontakts ar inficētām asinīm, piemēram, tetovēšanas salonos vai lietojot narkotikas ar cita cilvēka šļirci. Tādas infekcijas ir HIV, vīrushepatīts B, vīrushepatīts C. 

STI veidi un izraisītāji:

  • Hlamidiozi izraisa baktērija – hlamīdija;
  • Gonoreju izraisa baktērija – gonokoks;
  • Trihomoniāzi izraisa parazīts – trihomona;
  • Cilvēka papilomas vīruss izraisa kārpas un dzemdes kakla izmaiņas;
  • Herpes izraisa vīruss. Herpes uz dzimumorgāniem var izraisīt tas pats vīruss, kas izraisa herpes uz lūpām un mutē (aukstumpumpas), vai arī tā paša vīrusa cits tips (tas biežāk skar dzimumorgānus);
  • Sifilisu izraisa baktērija – bālā treponēma;
  • HIV izraisa cilvēka imūndeficīta vīruss;
  • Vīrushepatītus B un C izraisa vīrusi.

Buklets "Seksuāli transmisīvās infekcijas STI. Kas Tev par tām jāzina?"

Simptomu apraksts

Liela daļa STI var neizraisīt nekādas sūdzības. Cilvēks, pats to nezinot, var nodot infekciju tālāk!

Daļai infekciju (hlamidiozei, gonorejai, trihomoniāzei) var būt raksturīgi izdalījumi no dzimumceļiem, sāpes vēdera lejasdaļā (ja tās jau izraisījušas iegurņa iekaisuma slimību).

Herpes infekcijas gadījumā ir sāpīgi izsitumi uz dzimumorgāniem. Tie izskatās kā krāteri, var būt bālganā krāsā. Ir arī izteikts dzimumorgānu pietūkums, sāpes kustoties. Reizēm izsitumi var izplatīties pa visu ķermeni.

Sifilisa infekcijai ir ļoti dažādas pazīmes. Sākumā parādās nesāpīga čūliņa uz dzimumorgāniem, vēlāk, ja to neārstē, rodas izsitumi pa visu ķermeni, izaugumi uz dzimumorgāniem. Vēlīnās stadijās veidojas sifilisa izraisīti bojājumi dažādās orgānu sistēmās (piemēram, smadzenēs).

HIV infekcijas gadījumā apmēram 2-4 nedēļas pēc inficēšanās daļai cilvēku var būt gripai līdzīgi simptomi: drudzis, sāpes kaklā, sāpes rīklē, limfmezglu palielināšanās. Pēc tam tie pāriet un ilgstoši cilvēks var nenojaust par inficēšanos. Ja slimība netiek ārstēta, pēc vairākiem gadiem vai gadu desmitiem vīruss pakāpeniski nomāc cilvēka imūnsistēmu. Tā sākas AIDS (no angļu Acquired Immunodeficiency Syndrome) stadija, kuras laikā cilvēkam attīstās dažādas infekcijas un ļaundabīgas saslimšanas. Ja šajā stadijā cilvēks nesaņem ārstēšanu, var nomirt dažu gadu laikā.

Vīrushepatītu B un C sākumā var nebūt nekādu simptomu, bet var būt īslaicīgas sūdzības apmēram 2-6 nedēļas pēc inficēšanās. Novērojams drudzis, dzelte, sāpes vēderā, tumšs urīns, gaišas krāsas izkārnījumi. Ja infekcija netiek ārstēta, cilvēkam var attīstīties hroniska B vai C vīrusa infekcija, kas ilgtermiņā var izraisīt smagu aknu bojājumu jeb cirozi vai aknu vēzi.

Attēls
STS simptomi

Cēloņi

STI var iegūt vairākos veidos:

  • Ja ir dzimumattiecības (vagināls, orāls, anāls dzimumakts) bez prezervatīva;
  • Ādas-ādas vai ādas-gļotādas kontakta laikā (nav attiecināms uz visiem STI);
  • Inficēta māte var nodot infekciju auglim grūtniecības vai dzemdību laikā;
  • HIV, vīrushepatītus B un C var iegūt tetovēšanas laikā, kā arī lietojot kopīgas šļirces. Ļoti reti var inficēties asins pārliešanas laikā, pie zobārsta vai ķirurģisku procedūru laikā, ja netiek ievēroti sterilitātes nosacījumi.

    Izmeklējumu apraksts

    Hlamidiozi, gonoreju un trihomoniāzi var diagnosticēt, ņemot speciālu uztriepi no maksts (meitenēm) vai uztriepi no urīnizvadkanāla (puišiem). Gan meitenes, gan puiši var veikt speciālu urīna analīzi laboratorijā. Sifilisu, vīrushepatītus B, C un HIV infekciju var noteikt, veicot īpašas asinsanalīzes. Herpes infekcijai ir ļoti specifiski izsitumi. Šīs diagnozes apstiprināšanai parasti pietiek ar speciālista apskati.

    Ārstniecība, simptomu mazināšana

    Hlamidiozi, gonoreju, sifilisu un trihomoniāzi ārstē ar antibiotikām. Šīs saslimšanas var izārstēt pilnībā. Ja hlamidiozi, gonoreju vai trihomoniāzi neatklāj laikus, šīs STI var izraisīt iegurņa iekaisuma slimību (meitenēm) vai sēklinieku iekaisumu (puišiem). Ilgtermiņā tāds iekaisums var bojāt olvadus un sēklas vadus, izraisot neauglību.

    Vīrushepatītu B un C infekciju ārstē ar pretvīrusu preparātiem. Veiksmīgas ārstēšanas gadījumā šo infekciju var izārstēt pilnībā. Herpes infekcijas ārstēšanai arī izmanto pretvīrusu preparātus. Pilnībā izārstēt to nevar, cilvēks vienmēr paliek vīrusa nēsātājs. Brīžos, kad pasliktinās imunitāte, sūdzības var atkal atjaunoties.

    HIV infekcijas ārstēšanai izmanto pretvīrusu preparātus, bet pilnībā izārstēt to vēl nav iespējams.

    Profilakse

    Pirms uzsākt dzimumattiecības ar jaunu partneri, ir ieteicams veikt seksuāli transmisīvo infekciju analīzes. Arī tad, ja nav nekādu sūdzību!

    Vienmēr lietot un pareizi lietot prezervatīvus dzimumakta laikā!

    Attēls
    Prezervatīva lietošana

    Apmeklēt tikai sertificētus tetovēšanas salonus, skaistumkopšanas salonus, sertificētas ārstniecības iestādes medicīnisku pakalpojumu saņemšanai!

    Speciālisti, pie kā vērsties

    Ginekologs un dermatovenerologs palīdzēs meitenēm. Dermatovenerologs un urologs –puišiem. Vīrushepatītu B, C vai HIV infekciju ārstēšanu nodrošina infektologs. Sifilisa ārstēšana ir dermatovenerologa kompetencē.

    STI testēšanu var nozīmēt arī ģimenes ārsts. Cilvēks pats var vērsties laboratorijā bez nosūtījuma, bet tad analīžu veikšanu nesedz no valsts līdzekļiem.

    Saistītās ārstu specialitātes

    Informatīvie materiāli

    Kontracepcija un tās veidi

    Kontracepcija ir dažāda veida metodes, kuru mērķis ir novērst grūtniecības iestāšanos, kā arī pasargāt cilvēku no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām.

    Saistītas tēmas

    Ginekoloģija

    Ginekoloģija ir medicīnas nozare, kas rūpējas par sievietes reproduktīvo veselību.