Drošība
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.
Svešķermenis rīklē visbiežāk ir asaka.
Var gadīties visās vecuma grupās. Bieži sūdzības rada nevis pati asaka, bet gan brūce, kuru tā atstājusi, kamēr pati asaka ir norīta un vairs rīklē neatrodas. Pie ārsta jāvēršas gadījumos, ja ir izteiktas sūdzības rijot. Ja rīklē vairs nav asakas, tad ar katru dienu sūdzības mazinās. Gadījumos, ja sūdzības nemazinās, jāvēršas pie ārsta.
Sāpes kaklā vienā vietā, izteiktākas pie rīšanas.
Reizēm sāp brūce, kas radusies, kad svešķermenis iedūries, kamēr pats svešķermenis jau iznācis ārā. Šādā situācijā parasti sūdzības ar katru dienu mazinās. Bet, ja svešķermenis ir gļotādā, tad sūdzības nemazinās vai var pastiprināties. Parasti asaka ir rīkles apakšējā daļā, mēles mandelē vai aukslēju mandelēs.
Zivju ēšana, tās kārtīgi neizviļājot pa muti, lai pārliecinātos, ka nav asaku.
Faringoskopija – rīkles apskate ar spoguli.
Netiešā laringoskopija – balsenes iekšējās virsmas apskate.
Endoskopija – ja ir izteiktas sūdzības, bet LOR speciālists ar citām izmeklēšanas metodēm svešķermeni neredz. Endoskops ir instruments ar optisku sistēmu un apgaismošanas ierīci.
Izņemt svešķermeni var faringoskopijas vai netiešās laringoskopijas laikā, ja bērns var noturēt muti vaļā un izturēt procedūru. Lai to izdarītu, parasti pielieto lokālo anestēziju – uzsmidzinot anestētiķi uz rīkles sienām. Ja nav iespējams šādi izņemt svešķermeni, jāpielieto vispārējā anestēzija.
Ja asaku var redzēt, jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš to izņems.
Ja svešķermeni nevar redzēt un sūdzības saglabājas, jāvēršas pie LOR speciālista.
Izteiktu sāpju gadījumā jāsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Dažādas nelaimes notiek arī tad, ja vecāki ir rūpīgi un uzmanīgi. Pieaugušie spēj pasargāt bērnus, radot viņiem drošu vidi un novēršot iespējamas traumas un riskus.