Pārlekt uz galveno saturu

Tuberkuloze (TB)

Tuberkuloze (TB) ir infekcijas slimība, ko izraisa mikroorganisms Mycobacterium tuberculosis jeb tuberkulozes baktērija.

Attēls
baktērijas
Created: 24. septembris, 2021. gads
Atjaunots: 6. jūnijs, 2023. gads

Lai arī slimība ir ļoti sena, tā ir aktuāla mūsdienu pasaulē. Infekciju cilvēki nodod viens otram gaisa pilienu ceļā, kad inficēts cilvēks klepo, šķauda, runā, dzied. Cits cilvēks var inficēties, atrodoties tuvumā un ieelpojot mikroorganismu. Cilvēki, kas slimo ar plaušu vai rīkles tuberkulozi, var inficēt tos, ar ko pavada laiku kopā ikdienā. Tomēr bērni ar tuberkulozi retāk izplata slimību, jo slimo ar mazāk infekciozām slimības formām (piemēram, limfmezglu tuberkulozi). Ne katrs cilvēks, kurš ir inficējies ar TB baktēriju, saslimst. Ir atšķirīgas slimības formas – latenta tuberkulozes infekcija un akūta tuberkulozes slimība.

Latenta tuberkulozes infekcija

Bērnam ar latentu tuberkulozes infekciju:

  • Parasti ir pozitīvs ādas tests (Mantoux) vai izmaiņas specifiskā asins analīzē (kvantiferona testā), kas norāda, ka bērns ir inficējies ar tuberkulozi;
  • Baktērija ir nonākusi ķermenī, bet nav aktīva;
  • Nav nekādu slimības izpausmju;
  • Bieži ir nepieciešams lietot medikamentu, kas neļaus tuberkulozes infekcijai kļūt par aktīvu slimību.

Bērns ar latentu tuberkulozes infekciju nevar nodot infekciju citiem.

Aktīva tuberkuloze

Ja TB baktērija ķermenī kļūst aktīva un sāk vairoties, cilvēkam sāk izpausties slimība. Cilvēkam ar aktīvu tuberkulozi:

  • Parasti ir pozitīvs ādas tests (Mantoux) vai izmaiņas specifiskā asins analīzē (kvantiferona testā), kas norāda uz TB infekciju;
  • Ir vērojamas slimības izpausmes;
  • Ir slimības simptomi;
  • Obligāti jāsaņem medikamenti slimības ārstēšanai.

Bērnam, kurš inficējies ar TB baktēriju, ir salīdzinoši lielāks risks saslimt ar aktīvu tuberkulozi. Pieaugušajiem slimība aktivizējas pēc gadiem, kad kādu iemeslu dēļ novājinās imunitāte (piemēram, HIV infekcija, cukura diabēts).

Simptomu apraksts

Biežākā tuberkulozes forma ir plaušu tuberkuloze. Slimība var attīstīties arī citur ķermenī. Simptomi būs atkarīgi no skartās ķermeņa vietas. Zīdaiņi, mazie bērni un bērni ar imunitātes traucējumiem ir pakļauti smagas slimības gaitas riskam – meningīta, diseminētas tuberkulozes attīstībai.

Izmeklējumu apraksts

Ar laboratoriskajiem izmeklējumiem bērniem apstiprināt tuberkulozes diagnozi ir grūti, jo zīdaiņiem un maziem bērniem nav viegli iegūt krēpu paraugu izmeklēšanai. Turklāt bērnu krēpās tuberkulozes baktērijas ir mazākā skaitā nekā pieaugušiem. Tāpēc šī diagnoze bērniem bieži tiek noteikta bez laboratoriskā apstiprinājuma, ja ir:

  • Klīniskās izpausmes, kas raksturīgas tuberkulozei;
  • Pozitīvs ādas tests (Mantoux) vai izmaiņas specifiskā asins analīzē (kvantiferona testā), kas norāda uz TB infekciju;
  • Krūšu kurvja rentgenā ir tuberkulozei raksturīgas izmaiņas;
  • Zināms kontakts ar personu, kam ir infekcioza tuberkuloze.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Tuberkulozes ārstēšanā izmanto vairāku zāļu kombināciju. Jāārstējas 6-9 mēnešus. Ja ārstēšanu pārtrauc, pirms to atļauj ārsts, var saslimt atkāroti! Nedrīkst izlaist medikamentu devas! Tad tuberkulozes baktērija var kļūt rezistenta jeb nejūtīga pret saņemtajām zālēm. Ārstēšana notiek medicīnas personāla uzraudzībā. Rezistentas tuberkulozes izārstēšanai nepieciešams vēl ilgāks laiks – 18-24 mēneši.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Vakcinācija pret tuberkulozi

Tuberkuloze (TB) cilvēcei ir pazīstama jau vairākus tūkstošus gadu, bet to izraisošo baktēriju Mycobacterium tuberculosis (turpmāk tuberkulozes mikobaktēriju) Roberts Kohs atklāja tikai 1882. gadā.