Pārlekt uz galveno saturu

Vējbakas

Vējbakas ir ļoti lipīga bērnu infekcijas slimība, ko ierosina Varicella zoster vīruss.

Attēls
izsitumi bērnam
Created: 10. novembris, 2021. gads
Atjaunots: 13. decembris, 2022. gads

Katru gadu tiek reģistrēti jauni saslimšanas gadījumi, biežāk bērniem līdz 10 gadu vecumam.

Veseliem bērniem vējbakas ir labdabīga saslimšana, taču jaundzimušajiem un bērniem, kuri vecāki par 12 gadiem, kā arī imūnnovājinātiem bērniem var veidoties komplikācijas, piemēram, ādas pūslīši var sastrutot (inficēšanās ar streptokokiem), var attīstīties plaušu karsonis, artrīts jeb locītavu iekaisums, osteomielīts jeb kaulu smadzeņu iekaisums, sepse jeb asinssaindēšanās, meningīts jeb smadzeņu apvalku iekaisums, glomerulonefrīts jeb nieru iekaisums. Infekcijas rezultātā var iestāties nāve.

Simptomu apraksts

  • Vējbaku inkubācijas periods ir 10–21 diena. Vējbakām ir raksturīgi niezoši izsitumi. Sākumā tie ir kā plankumi ādas līmenī, tad pārveidojas par plankumiem, kas paceļas virs ādas virsmas, no kuriem drīz izveidojas ūdeņainu šķidrumu saturoši pūslīši. Pūslīši plīst un izveidojas kreveles. Izsitumi parasti transformējas 24 stundu laikā.
  • Bērnam jauni ādas izsitumi turpinās parādīties 3–6 dienas no pirmo ādas elementu parādīšanas brīža. Saslimis bērns var aplipināt citus bērnus tik ilgi, kamēr kreveles nokrīt.
  • Tipiski vējbaku niezoši izsitumi atrodami galvas matainā daļā, uz sejas, pa visu ķermeni, uz rokām un kājām. Vējbaku izsitumi parādās arī mutē, acs ābola gļotādā, tūplī, makstī un ausīs.
  • Saslimšanas pazīmju smaguma pakāpe ir atkarīga no jūsu bērna vecuma un organisma imūnajām aizsargspējām.
  • Saglabājoties nervu mezglos, vējbaku vīruss vēlāk dzīvē var izraisīt tā saukto jostas rozi.

Cēloņi

Inficēšanās notiek gaisa pilienu ceļā (elpojot, runājot, klepojot vai šķaudot) vai kontakta ceļā caur bojātiem ādas rajoniem.

Ārstniecība, simptomu mazināšana

Ielieciet bērnu gultiņā un atbilstoši saģērbiet.

Lai novērstu atūdeņošanās pazīmes, dodiet bērnam daudz dzert.

Ja ir drudzis un/vai sāpes mutes dobumā, dodiet bērnam prettemperatūras, pretsāpju līdzekļus atbilstoši bērna svaram. Ibuprofēnu 10 mg/kg vai paracetamolu 15mg/kg. Abi medikamenti ir pieejami suspensijas veidā. Maziem bērniem ir pieejamas paracetamola rektālās svecītes.

Lai remdētu niezi, lietojiet ārīgi pretniezes gelu vai “PoxClin” putas un dodiet bērnam “Clemastinum” 1 mg tabletes divas reizes dienā pirms brokastīm un pirms gulētiešanas. Ieteicamā deva bērniem no 1 līdz 12 gadu vecumam:

  • 1–3 gadi: pa ¼–½ tabletei;
  • 3–6 gadi: pa ½ tabletei;
  • 6–12 gadi: pa ½–1 tabletei.                                                                   

Lai remdētu sāpes mutes dobumā, lietojiet “Stomatīta eļļu” vai citas aptiekās nopērkamas ziedes un ievērojiet diētu. Nedrīkst dot bērnam karstus, asus, skābus vai marinētus produktus. Jādod mīkstas konsistences ēdiens. Iekaisumu mutes dobumā palīdz remdēt arī ziedes, kas bērnam atvieglo zobu šķilšanās sāpes. Tās nopērkamas aptiekā bez ārsta receptes. Pirms lietojiet ziedi, obligāti izlasiet lietošanas instrukciju. Ziedes jālieto tieši tā, kā rakstīts pamācībā.

Lai nepieļautu citas infekcijas attīstību mutes dobumā, lieciet bērnam to skalot ar kādu dezinficējošu līdzekli, piemēram, hlorheksidīna šķīdumu. Mutes dobumu var smērēt vai skalot arī ar kumelīšu tēju. Mutes dobumu vairākas reizes dienā var izsmērēt ar smiltsērkšķu eļļu vai olīveļļu.

Centieties izolēt savu bērnu no citiem bērniem.

Nesūtiet bērnu uz bērnudārzu vai skolu, kamēr jūsu bērnam uz ādas ir šķidrumu saturoši pūslīši.

Ja jums ģimenē ir citi bērni, kontaktpersonu izolācija jānodrošina 11–21 dienu.

Profilakse

Vakcinējiet savu bērnu! Latvijā vakcinācija pret vējbakām uzsākta 2008. gadā. Šī pote bērnam ir jāsaņem 12–15 mēnešu vecumā un septiņu gadu vecumā. Bērniem, kuri bijuši kontaktā ar vējbaku inficētu slimnieku, nepieciešams apsvērt ar ārstu vakcināciju trīs dienu laikā.

Speciālisti, pie kā vērsties

Pēc slimības pazīmju parādīšanās sazinieties ar ārstu, lai gūtu apstiprinājumu par vējbaku diagnozi. Vērsieties pie ārsta, ja netiekat galā ar drudzi, niezi, ja izsitumi pietūkst vai sastruto. Nekavējoties sazinieties ar ārstu, ja bērnam pēc izsitumu izzušanas parādās drudzis, izteikts klepus, galvassāpes, nepatika pret gaismu, kakla stīvums, sāpes kaulos vai parādās citas pazīmes, kas līdz saslimšanai ar vējbakām nav konstatētas.

Saistītās ārstu specialitātes

Informatīvie materiāli

Vakcinācija pret vējbakām

Vējbaku vakcīna ir dzīva novājināta vakcīna, kas ir droša un efektīva pat pacientiem ar vieglu imūnsupresiju.