Zīdaiņu hipertrofiskā pilorostenoze
Pilorostenoze ir neparasts stāvoklis zīdaiņiem, kas bloķē pārtikas iekļūšanu tievajās zarnās.
Atjaunots: 19. decembris, 2022. gads
Parasti muskuļu vārstulis (pylorus) starp kuņģi un tievo zarnu aizkavē pārtiku kuņģī, līdz tā ir gatava nākamajam gremošanas procesa posmam. Pilorostenozes gadījumā vārstuļa muskulis sabiezē un kļūst neparasti liels, bloķējot pārtikas nonākšanu tievajā zarnā.
Simptomu apraksts
Zīdaiņu hipertrofiskās pilorostenozes pazīmes parasti parādās trīs līdz piecu nedēļu laikā pēc dzimšanas. Reti tā sastopama zīdaiņiem, kas vecāki par 3 mēnešiem.
Pazīmes:
- Vemšana pēc ēšanas. Bērns var spēcīgi vemt, izvemjot mātes pienu vai mākslīgo maisījumu pat vairāku metru attālumā (vemšana ar strūklu). Vemšana sākumā var būt viegla un pakāpeniski kļūt stiprāka. Atvemtais saturs dažkārt var saturēt asinis.
- Pastāvīgs izsalkums. Zīdaiņi, kuriem ir pilorostenoze , bieži vēlas ēst drīz pēc vemšanas.
- Dehidratācija jeb atūdeņošanās. Jūsu mazulis var raudāt bez asarām vai kļūt letarģisks. Iespējams, mainīsiet mazāk slapju autiņbiksīšu vai pamanīsiet, ka tās nav tik slapjas, kā gaidīts.
- Svara problēmas. Dažreiz var novērot svara zudumu.
Cēloņi
Zīdaiņu hipertrofiskās pilorostenozes cēloņi nav zināmi, bet ģenētikai un videi var būt nozīme.
- Dzimums. Pilorostenoze zēniem, īpaši ja tas ir pirmais bērns ģimenē, tiek novērota biežāk nekā meitenēm;
- Rase. Biežāk sastopama baltās rases pārstāvjiem, retāk melnādainiem cilvēkiem, reti sastopama aziātiem;
- Priekšlaicīgas dzemdības. Biežāk sastopama priekšlaikus dzimušiem zīdaiņiem;
- Ģimenes vēsture. Pilorostenoze attīstās aptuveni 20 % zēnu un 10 % meiteņu, kuru mātēm bija šī slimība;
- Smēķēšana grūtniecības laikā. Kaitīgs ieradums var gandrīz dubultot pilorostenozes risku.
Izmeklējumu apraksts
Ārsts veiks bērna apskati. Dažreiz ārsts, pārbaudot mazuļa vēderu, var sajust olīvveida kamolu. Tas ir palielināts pilora muskulis. Viļņveida kontrakcijas (peristaltika) dažreiz var būt redzamas, pārbaudot vēderu, bieži vien pirms vemšanas. Jūsu ārsts var veikt arī asins analīzes, lai pārbaudītu dehidratāciju vai elektrolītu līdzsvara traucējumus, vai abus, ultrasonogrāfiju, lai apskatītu vēdera dobumu un apstiprinātu pilorostenozes diagnozi un rentgenuzņēmumu mazuļa gremošanas sistēmai, ja diagnoze nav skaidra.
Iespējamo izmeklējumu saraksts
Ārstniecība, simptomu mazināšana
Lai izārstētu pilorostenozi, būs nepieciešama operācija. Operācija (piloromiotomija) parasti notiek tajā pašā dienā, kad tika noteikta diagnoze. Piloromiotomijas laikā veic mazu griezienu ap nabu vai virs tās. Operācijas (piloromiotomijas) gaitā ķirurgs izgriež tikai sabiezinātā vārtnieka muskuļa ārējo slāni, ļaujot iekšējam slānim izplesties. Tādējādi tiek atvērts kanāls pārtikai, kas tagad varēs brīvi nokļūt tievajā zarnā. Ja jūsu mazulim ir dehidratācija vai elektrolītu līdzsvara traucējumi, viņam pirms operācijas tiks veikta šķidruma aizvietošana.
Pēc operācijas:
- Bērnam var tikt nozīmēti intravenozi šķidrumi;
- Bērna barošanu var atsākt 4–24 stundu laikā;
- Bērns varētu vēlēties ēst biežāk;
- Vemšanas epizodes var turpināties dažas dienas.
Iespējamās pilorostenozes operācijas komplikācijas ir asiņošana un infekcija. Tomēr komplikācijas ir ļoti retas. Operācijas rezultāti parasti ir lieliski! Vārtnieka muskuļa sabiezējums izzūd apmēram 6 līdz 8 nedēļu laikā pēc operācijas.